Έπαιξε με την φωτιά αλλά κέρδισε ο Kos Hotel Ιπποκράτης

Μάρτιος 17, 2019

Σε ένα ματς στο οποίο για αρκετές φορές ξέφυγε με διαφορά πάνω απ’ τους δέκα πόντους ο Ιπποκράτης στο τέλος είδε την Ευρώπη Πευκοχωρίου να μειώνει στο καλάθι ωστόσο είχε το καθαρό μυαλό και τις σωστές επιλογές και πήρε τη νίκη με 72-68 παραμένοντας σε τροχιά πλέι οφ.

Ο Αντώνης Ασημακόπουλος ήταν εξαιρετικός στο πρώτο μέρος έχοντας 14 πόντους απ’ τους συνολικά 19 που είχε στο ματς με την Ευρώπη Πευκοχωρίου να παίρνει πόντους απ’ τους Μανούσο Γκάτζια στο πρώτο μέρος και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ιπποκράτης μπήκαν φουριόζοι, ανέβασαν την διαφορά μέχρι και στο +11 τρέχοντας ένα σερί 9-0 ωστόσο και πάλι η ομάδα του Σωτήρη Νικολαΐδη βρήκε λύσεις, αυτήν την φορά απ’ τον Ελευθεριάδη και τον Καμπουρίδη για να ροκανίσει ξανά την διαφορά στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι είχαν σταθερό το προβάδισμα και στο τελευταίο δεκάλεπτο, έβγαλαν ωραίες συνεργασίες με τους Ναούμη, Χατζηνικόλα και Χαρίση ωστόσο το Πευκοχώρι προσπαθούσε να ξαναμπεί στο ματς και κατάφερε στο τελευταίο λεπτό με ένα σουτ εκτός ισορροπίας απ’ τον Ακεψιμαΐδη να μειώνει την διαφορά στους δύο πόντους (69-67).

Ο Ιπποκράτης πήγε στις βολές, ο Χατζηνικόλας ευστόχησε στην πρώτη, αστόχησε στην δεύτερη με τον Χαρίση να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και να πασάρει στον Ναούμη ο οποίος πήγε στην γραμμή και με 2/2 κλείδωσε τη νίκη για τον Ιπποκράτη.

Πρώτος σκόρερ για τον Ιπποκράτη ο Ασημακόπουλος με 19, με τον Ναούμη να έχει 16 και τους Χατζηνικόλα και Χαρίση από 12. Καμπορίδης (15π.), Ελευθεριάδης (15π.) και Μανούσος (12π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Ευρώπης Πευκοχωρίου.

Δεκάλεπτα : 16-15, 39-31, 54-50, 72-68

Διαιτητές : Μπίκας-Γιακείμη-Αργυρούδης

Ιπποκράτης Κω (Παπαδόπουλος) : Λάανε 5 (1/1 τριπ., 7 ασίστ), Σκούφης, Τρύπας, Ναούμης 16 (5/7 διπ., 1/4 τριπ.), Καλαμπάκας 2, Ασημακόπουλος 19 (3/4 τριπ., 8 ριμπ., 3 ριμπ., 3 κλεψ.), Χατζηνικόλας 12 (2/5 τριπ., 7 ριμπ., 4 ασίστ), Χαρίσης 12 (5/9 διπ., 6 ριμπ.), Ψαθάς, Μαστορος 5, Δρόσος 2.

Πευκοχώρι (Νικολαΐδης) : Τσούκας, Ακεψιμαϊδης 9 (2/6 τριπ., 6 ασίστ), Ελευθεριάδης 15 (6/10 διπ., 1/2 τριπ., 5 ριμπ.), Βελισσαρίου 2, Κιτσούλης 8 (1/3 τριπ.), Καμπουρίδης 15 (3/5 τριπ., 5 ριμπ.), Γκάτζιας 9 (1/5 τριπ., 6 ριμπ.), Μανούσος 12 (3/12 διπ., 8 ριμ