Εντυπωσιακή η Αναγέννηση Ασφενδιού

Ιανουάριος 14, 2019

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε το 2019 η Αναγέννηση Ασφενδιού που για την 8η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας του Ομίλου νήσων επικράτησε με 6-0 του Α.Ο Βαθύ. Βογιατζής (2), Τράκας, Φούκης και Καρπάθιος (2) οι σκόρερ της ομάδας του Βασίλη Τσιλιώνη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν απ’ την αρχή του αγώνα να έχουν τον έλεγχο και την πρωτοβουλία των κινήσεων ψάχνοντας κυρίως απ’ τα άκρα να φανούν απειλητικοί. Μάλιστα η πρώτη καλή στιγμή ήρθε μόλις στο 7ο λεπτό όταν από σέντρα σουτ του Θεοδώρου η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Αμοργίνου.

Στο 23’ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα όταν από βαθιά μπαλιά του Θεοδώρου ο Βογιατζής κατέβασε ωραία μέσα στην περιοχή και πλάσαρε κάνοντας το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους αφού οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο αλλά δεν κατάφεραν να βγάλουν άλλες φάσεις προς την αντίπαλη εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αναγέννηση Ασφενδιού κατάφερε πολύ γρήγορα να πετύχει και δεύτερο γκολ με τον Τράκα στο 50’ μετά από ωραία μπαλιά του Γεροβασίλη και από εκεί και πέρα και με τον Φούκη να είναι εξαιρετικός έβγαλε όμορφες συνεργασίες στον αγωνιστικό χώρο.

Το Βαθύ έψαξε με Σαγρέ και Γιαμαίο να ξαναμπεί στο ματς αλλά ο Χατζηβασίλης δήλωσε παρών και στο 67’ ουσιαστικά κλείδωσε η νίκη όταν ο Φούκης με ένα εξαιρετικό σουτ απ’ τα δεξιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Αμοργίνου για το 3-0.

Από εκεί και πέρα το ματς άνοιξε αρκετά με τους «πράσινους» να πετυχαίνουν άλλα τρία τέρματα με τους Καρπάθιο (75’, 84’) και Βογιατζή και να φτάνουν στο εντυπωσιακό 6-0.

Ο κορυφαίος
Μπορεί να αγωνίστηκε μόνο για ένα ημίχρονο αλλά ο Γιώργος Φούκης ήταν εξαιρετικός. Πραγματικά ασταμάτητος μέσα στον αγωνιστικό χώρο, απ’ τα πόδια του ξεκίνησαν αρκετές επιθετικές δημιουργίες και πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ.

Στο ύψος του
Ο Θανάσης Βογιατζής έκανε συνολικά μια καλή εμφάνιση, με αρκετές προσωπικές ενέργειες και δύο γκολ στην σημερινή αναμέτρηση.

Χωρίς πρόβλημα οι Φραγκιαδάκης, Αλέκος και Δημόπουλος.

Αναγέννηση Ασφενδιού: Χατζηβασίλης, Θεοδώρου Γ., Μπάση, Σαμιώτης (70’ Τζαράι), Βακουφτσής, Νομικός (61’ Καρπάθιος), Κολμαρκάι, Γεροβασίλης, Νόμπιλες (46’ Φούκης), Τράκας (81’ Μυρτολάρι), Βογιατζής.

Α.Ο Βαθύ: Αμοργίνος, Καμπούρης, Πασχαλης (46’ Γιαννίτσης), Φράγκος, Μουταφίδης, Σουσαφίρης (66’ Κώτης), Σαγρές (81’ Φράγκος), Γιαμαίος, Ασπράς (61’ Καμπούρης), Σαγρές Αρ., Βεζυρόπουλος