''Εφιάλτης'' στη Νίκαια!

Δεκέμβριος 09, 2018

Ο Ιπποκράτης Κω παραδόθηκε άνευ όρων στον... ασταμάτητο Ιωνικό Νικαίας από τον οποίο έχασε με διαφορά.... 50 πόντων (114-64)!
Ποιος είδε τον Ιωνικό Νικαίας και δεν τον φοβήθηκε; Ο Ιπποκράτης Κω γνώρισε τη συντριβή από την καλύτερη ομάδα της Α2 Κατηγορίας, χάνοντας με το πολύ βαρύ 114-64 στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής στην Α2 Κατηγορία. Οι Κώοι άντεξαν για ένα δεκάλεπτο στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους στη συνέχεια να επιβάλλουν πλήρως το ρυθμό τους και να αποδεικνύουν ότι είναι περαστικοί από την κατηγορία. Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια τους Νικαιώτες, που έκαναν ένα τρομερό β’ δεκάλεπτο (32-10 το επιμέρους σκορ) και «καθάρισαν» το παιχνίδι από το ημίχρονο (53-30). Όπως είναι εύλογο, η συνέχεια είχε καθαρά τυπικό χαρακτήρα, με τον Ιωνικό Νικαίας πάντως να παίζει με το πόδι πατημένο στο γκάζι και να κάνει ότι θέλει στο παρκέ. Ο Ιπποκράτης σε κανένα σημείο δεν μπόρεσε να σταματήσει τα ατού του Ιωνικού Νικαίας, η ψαλίδα συνεχώς μεγάλωνε και οι γηπεδούχοι σταμάτησαν στους 114 πόντους, παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ με εξαίρεση το α’ δεκάλεπτο του αγώνα. Η διαφορά των 50 πόντων (!!!) φανερώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα για την άνετη επικράτηση του Ιωνικού Νικαίας, ο οποίος δεν σταμάτησε μέχρι και την τελευταία φάση… Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι ο Ιωνικός Νικαίας είχε 14/29 τρίποντα (!), 19 ριμπάουντ περισσότερα και 14 ασίστ παραπάνω…Ο Ιωνικός Νίκαιας ισοφάρισε τη 2η καλύτερη επίδοσή του στην Α2 με τους 114 πόντους. Είχε σημειώσει και πάλι 114 στις 19/10/91 στη νίκη με 114-92 κόντρα στον Φίλιππο Θεσσαλονίκης, ενώ το +50 ήταν ρεκόρ για την ομάδα...
Τα δεκάλεπτα ήταν: 21-20, 53-30(ημ.), 84-53, 114-64
Διαιτητές: Μαλαμάς- Καρακάσης- Χριστινάκης
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Βετούλας): Βασιλόπουλος 24(4), Δημητριάδης 11(3), Καράμπουλας 16(2), Μπατής 5(1), Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος 14(2), Μιλεντίγιεβιτς, Κομποδιέτας 11(1), Σάφτενααρ 4, Σαχπατζίδης 14, Κανονίδης 10, Τσαγκαράκης 5(1).
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Παπαδόπουλος): Λάανε, Σκούφης 2, Τρύπας 3(1), Ναούμης 2, Καλαμπάκας 4, Ασημακόπουλος 7(1), Χατζηνικόλας 20(4), Χαρίσης 11(1) Μαστόρος 11, Δρόσος 4.