"Διπλό" στα Μαριτσά ο ΔΙ.ΑΣ

Μάρτιος 24, 2019

Εκμεταλλευόμενος το καλό του πρώτο ημίχρονο ο ΔΙ.ΑΣ πέρασε νικηφόρα από τα Μαριτσά επικρατώντας του Ηρακλή με 2-1. Φονσέκα και Μπεκιρλάρι τα γκολ για την ομάδα του Δημήτρη Χρυσόπουλου. Ο Γεωργαλλής με πέναλτυ μείωσε στο φινάλε γι αυτή του Κώστα Πάττα.

Το ματς
Ο ΔΙ.ΑΣ ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο των Μαριτσών κόντρα σε έναν Ηρακλη που ελλείψει του βασικού του σέντερ φορ, Αντώνη Γεωργαλλή (ήταν στον πάγκο) δυσκολευόταν να βρει φάσεις στην εστία του Τσαραπατσάνη. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 3΄ με το μακρινό σουτ του Τσιπιζίδη να περνάει λίγο άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φονσέκα εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας του Ηρακλή, βγήκε τετ α τετ με τον Κουμέντο και αφού απέφυγε τον νεαρό πορτιέρο πλάσαρε σε κενή εστία για το 0-1. Μετα το γκολ ο Ηρακλής προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η ομάδα του Δημήτρη Χρυσόπουλου ήταν αυτη που έλεγχε ολοκληρωτικά το χώρο του κέντρου. Στο 13΄ πάντως μια λάθος παράλληλη πάσα του Χατζηβασίλη, έδωσε την ευκαιρία στον Παφιάκη να κλέψει την μπάλα, αλλά το σουτ που επιχείρησε από τα όρια της περιοχής, πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν τον ρυθμό και στο 19΄ ο Μπεκιρλάρι μετά από σέντρα του Ιωαννίδη από αριστερά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τον βοηθό Λάζο να τον υποδεικνύει σε θέση οφσάιντ. Ο έμπειρος μεσοεπιθετικός πήρε το αίμα του πίσω δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Τσιπιζίδης πέρασε κάθετα για τον Φονσέκα, αυτός έφυγε ξανά στην πλάτη της άμυνας, απέφυγε τον Κουμέντο και την κατάλληλη στιγμή γύρισε για τον Μπεκιρλάρι που πλάσαρε στο αριστερό παραθυράκι της εστίας για το 0-2. Ο ρυθμός μετά το δεύτερο γκολ έπεσε αισθητά με τους γηπεδούχους να είναι αρκετά νευρικοί στο παιχνίδι τους και να μην μπορούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες στα καρέ του Τσαραπατσάνη. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ήρθε στο 39΄ με τους Τσιπιζίδη, Συνεσίου και Μπεκιρλάρι να συνδυάζονται και τον τελευταίο να σουτάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουμέντου.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησαν να ανέβουν ψηλότερα και να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στην αντίπαλη άμυνα. Ο Δημήτρης Χρυσόπουλος είχε κλείσει σωστά τους χώρους και οι «πράσινοι» δεν έβρισκαν τρόπο για να φτάσουν με αξιώσεις στα καρέ του Τσαραπατσάνη. Πολύ γρήγορα μάλιστα ο Κώστας Πάττας επιστράτευσε τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος Αντώνη Γεωργαλλή, ο οποίος επέστρεψε μετά από τρία ματς απουσίας. Όσο περνούσε η ώρα τόσο ο ΔΙ.ΑΣ έβρισκε περισσότερους χώρους στην κόντρα επίθεση. Στο 66΄ ο Συνεσίου έχασε διπλή ευκαιρία να πετύχει το 0-2 με τον Κουμέντο να τον σταματάει σε ισάριθμες προσπάθειες. Η πρώτη μετά από παράλληλο γύρισμα του Μπεκιρλάρι και η δεύτερη με σουτ από τα όρια της περιοχής. Στο 81΄ η ομάδα του Δημήτρη Χρυσόπουλου έφτασε ξανά κοντά στο 0-3 με τον Μαργαρίτη να περνά κάθετη μπαλιά στον Μπεκιρλάρι και τον τελευταίο να πλασάρει στο οριζόντιο δοκάρι του Κουμέντου. Τρία λεπτά αργότερα ο Παφιάκης ξέφυγε από δεξιά, σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, με τον Γεωργαλλή να κερδίζει πέναλτυ σε σπρώξιμο του Μποΐλη. Ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Τσαραπατσάνη για το 1-2. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο η μοναδική τους καλή στιγμή ήταν το σουτ του Γεωργαλλή στο 94΄ που πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

MVP
Ο Κατέ Φονσέκα σκόραρε το πρώτο τέρμα της ομάδας του και δημιούργησε το δεύτερο οδηγώντας τον ΔΙ.Α στο τρίποντο. Από τα πόδια του ξεκινούσαν αρκετές επιθέσεις των φιλοξενούμενων και όσο άντεχαν τα πόδια του, πίεζε ασφυκτικά προκαλώντας σοβαρά προβλήματα στην επιθετική ανάπτυξη του Ηρακλη.

Στο ύψος του
Τα χρόνια περνάνε για όλους εκτός από αυτόν. Ο Σάββας Παφιάκης έτρεξε ασταμάτητα για 90 λεπτά, από τα πόδια ξεκίνησε η φάση του πέναλτυ για το 1-2 και ήταν πανταχού παρών για ακόμα ένα παιχνίδι στον αγωνιστικό χώρο.

Παπαγιαννίδης Μανώλης (Λαζος, Τσιβίτης)

Ηρακλής Μαριτσών (Κώστας Πάττας): Κουμέντος, Φελεσάκης (21΄ Βασιλώττος), Τσούφιος, Καλαϊντζίδης (58΄ Γεωργαλλής), Παπαδημήτρης, Σκόρπος, Λερογιάννης, Λενιού (46΄ Αναγνώστου), Σπάρταλης (79΄ Ανδρεόπουλος), Παφιάκης, Κούρος

ΔΙ.ΑΣ (Δημήτρης Χρυσόπουλος): Τσαραπατσάνης, Μαριάς, Χατζηβασίλης, Ιωαννίδης, Μποΐλης, Βλαντιμίροφ, Χατζησουλεϊμάν (67΄ Μαργαρίτης), Μπεκιρλάρι (85΄ Γκεστένια), Τσιπιζίδης, Φονσέκα (79΄ Κάρλος), Συνεσίου (73΄ Πης)