Διεθνείς Ποδηλατικοί Αγώνες Ρόδου: Ο Νορβηγός Αντρέ Ντρέγκε νικητής του «Γκραν Πρι Ρόδου»

Μάρτιος 22, 2022

Την Κυριακή 20 Μαρτίου διεξήχθη το «Γκραν Πρι Ρόδου» με τον Νορβηγό ποδηλάτη Αντρέ Ντρέγκε να είναι ο νικητής του αγώνα.
Οι διοργανωτές εξέδωσαν την ακόλουθη ανακοίνωση προς ενημέρωση, αναφέροντας τα εξής:
«O Νορβηγός Αντρέ Ντρέγκε της ομάδας Team Coop από τη Νορβηγία κέρδισε το κυριακάτικο ποδηλατικό ‘’Γκραν Πρι Ρόδου’’, που ήταν συνολικής απόστασης 186χλμ.
Ο Ντρέγκε κάλυψε την απόσταση σε χρόνο 4 ώρες, 14 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα. Δεύτερος, τερμάτισε ο Δανός Αντρέας Στόκμπρο, επίσης της Team Coop, ενώ τρίτος ήρθε ο Γερμανός Κρίστιαν Κοχ της Γερμανικής ομάδας Team Lotto – Kern Haus. Ο χρόνος του δεύτερου και τρίτου ποδηλάτη, ήταν ο ίδιος με του νικητή.
Από ελληνικής πλευράς, την καλύτερη θέση στην γενική κατάταξη (8oς) πήρε ο Γιώργος Μπούγλας του Κρόνου Νίκαιας. Δεύτερος καλύτερος Έλληνας, ήταν ο Ροδίτης Νίκος Δράκος (46ος) και τρίτος, ο Παναγιώτης Χριστόπουλος (54ος), που συμμετείχαν με την Εθνική Ελλάδας.
Την κορδέλα της εκκίνησης έκοψε ο πρόεδρος του Δημοτικού Οργανισμού Πολιτισμού Αθλητισμού Δήμου Ρόδου κ. Αλέξανδρος Κολιάδης. Μαζί του ήταν, ο αντιπεριφερειάρχης Νοτίου Αιγαίου κ. Νίκος Νικολής και ο πρόεδρος του διοργανωτή Ποδηλατικού Ομίλου Ρόδου Ροδήλιος κ. Γιάννης Παπασταματάκης.
Το ‘’Γκραν Πρι Ρόδου’’ ήταν ο δεύτερος αγώνας της σειράς των Διεθνών Αγώνων του νησιού. Η διαδρομή που κάλυψαν οι ποδηλάτες, ήταν η εξής:
Πλατεία Ελευθερίας-Δημαρχείο Ρόδου (εκκίνηση), Ψαροπούλα, Κρεμαστή, Παραδείσι, Σορωνή, Φάνες, Καλαβάρδα, Αρχαία Κάμειρος, Μανδρικό, Έμπωνα, Σιάννα, Μονόλιθος, Απολακκιά, Κιοτάρι, Λάρδος, Πεύκους, Κάλαθος, Μάσαρη, Χαράκι, Αρχάγγελος, Παναγία Τσαμπίκα, Φαληράκι, Νέα Μαρίνα Ρόδου (τερματισμός).
Τις απονομές έκαναν…
Στους μεγάλους πρωταγωνιστές του αγώνα, τις απονομές έκαναν, ο διευθυντής της Νέας Μαρίνας Ρόδου κ. Χριστόφορος Χαρίσης και ο πρόεδρος του ΠΟΡ ‘’Ροδήλιος’’ κ. Γιάννης Παπασταματάκης.
Η συνέχεια…
Μετά το διεθνή ‘’Γύρο Νοτίου Αιγαίου’’ και το ‘’Γκραν Πρι Ρόδου’’, ακολουθεί ο τρίτος και τελευταίος αγώνας των Διεθνών ποδηλατικών εκδηλώσεων του νησιού για το 2022, που είναι ο Διεθνής ποδηλατικός ‘’Γύρος Ρόδου’’. Είναι τετραήμερος, συνολικής απόστασης 446 χιλιομέτρων και θα πραγματοποιηθεί από τις 24 έως τις 27 Μαρτίου 2022.
Οι διοργανωτές
Διοργανωτές της κορυφαίας ποδηλατικής γιορτής ‘’Rhodes International Events’’ είναι, ο Ποδηλατικός Όμιλος Ρόδου Ροδήλιος και η εταιρεία διοργάνωσης αθλητικών αγώνων ‘’Sports Tours Hellas’’. Συνδιοργανωτές είναι, η Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και ο Δήμος Ρόδου-ΔΟΠΑΡ, ενώ υποστηρικτής είναι το Επιμελητήριο Δωδεκανήσου (ΕΒΕΔ).
Βασικοί χορηγοί των εκδηλώσεων: AEGEAN AIRLINERS, H HOTELS, GIA GIAMAS, IVISKOS και XATZHMANOLHS EKO
-Οι εκδηλώσεις τελούν υπό την αιγίδα της UCI (Παγκόσμια Ομοσπονδία Ποδηλασίας) και της ΕΟΠ (Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας)».