Αυτή η ομάδα δεν χάνει με τίποτα

Αύγουστος 11, 2016
Aυτή η Εθνική ομάδα του πόλο ανδρών είναι από μέταλλο ισχυρό και μπορεί να ονειρεύεται μετάλλιο σε αυτούς τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Συνεχίζει την αήττητη πορεία της, αφού αρνείται πεισματικά να χάσει. Ούτε η Ουγγαρία κατάφερε να τη νικήσει (8-8) και πλέον είναι ορατή η πρώτη θέση του ομίλου.

Οι Ελληνες διεθνείς είδαν στα μάτια τους Μαγυάρους και αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, πέντε δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, με ένα άπιαστο γκολ του Αγγελου Βλαχόπουλου, πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας.Το ματς ήταν για γερά νεύρα, με τους Ούγγρους να ρίχνουν πολύ ξύλο μέσα στην πισίνα και να καταφέρουν να προηγηθούν με 2-1 στο τέλος της πρώτης περιόδου

Ο Αλέξανδρος Γούνας έκανε το 2-2 στα μισά της δεύτερης περιόδου, με τον Εντερλι να διαμορφώνει το 3-2, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Το τρίτο οκτάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην Εθνική μας ομάδα, η οποία με ένα επιμέρους 4-2 γύρισε το ματς και προηγήθηκε με 6-5 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ετσι όλα κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο. Οι Ούγγροι με τον Βάμος κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 8-7, με δύο λεπτά να απομένουν για το τέλος, για να έρθει ο Αγγελος Βλαχόπουλος να ισοφαρίσει.
Σε ακόμα ένα ματς ο τερματοφύλακας της ελληνικής ομάδας, Κώστας Φλέγκας, ήταν εξαιρετικός.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 1-1, 4-2, 2-3.
Οι σκόρερ: Ελλάδα: Βλαχόπουλος 3, Γούνας 2, Μουρίκης, Γεννηδουνιάς 2
Ουγγαρία: Ζαλνάκι, Χαράι 3, Ερντελι 2, Ντάνιελ Βάργκα 1
Στο άλλο ματς του ομίλου η Αυστραλία τα βρήκε σκούρα κόντρα στους Ιάπωνες, αλλά τελικά νίκησε με 8-6.
Επειτα και από αυτά τα αποτελέσματα η βαθμολογία του ομίλου διαμορφώθηκε ως εξής:
Τα αποτελέσματα της τρίτης αγωνιστικής: 1. Βραζιλία 4, 2. Ελλάδα 4, 3. Αυστραλία 3, 4. Ουγγαρία 3, 5. Σερβία 2, 6. Ιαπωνία 0. Βραζιλία και Σερβία έχουν από ένα ματς λιγότερο.