Αφιερωμένη εκεί ψηλά στον Μιχάλη !!

Νοέμβριος 04, 2019

Κάνοντας ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο ο Νικαγόρας με δύο γκολ του Αντώνη Τρουμούση επικράτησε με 2-1 του ΠΑΟΚ Κω που είχε πάρει προβάδισμα με τον Κοτοπούλη, για την 1η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας του Ομίλου νήσων. Οι παίκτες και το τεχνικό επιτελείο αφιέρωσαν τη νίκη στον αδικοχαμένο Μιχάλη Πέρο που έφυγε πρόωρα το καλοκαίρι απ’ την ζωή. Μάλιστα πριν την έναρξη του ματς και οι δύο ομάδες άφησαν από ένα λουλούδι δίπλα απ’ την εστία όπου είχε τοποθετηθεί η φανέλα του νεαρού.

Το ματς ήταν μοιρασμένο στο ξεκίνημα και εντελώς άναρχο με τις ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους αλλά να αναλώνονται σε αρκετά λάθη στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Ο ΠΑΟΚ Κω είχε μια καλή στιγμή στο 23’ με τον Κοτοπούλη για να πάρει προβάδισμα για να απαντήσει στις ευκαιρίες ο Νικόλας Ζερβός στο 34’.

Ένα λεπτό αργότερα ο ΠΑΟΚ Κω κατάφερε να πάρει προβάδισμα. Μετά από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και συνεργασία ανάμεσα σε Πέτσα και Κοτοπούλης ο δεύτερος με πλασέ νίκησε τον Σάκκο για το 0-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος ο νεοεισελθών στο ματς Αντώνης Τρουμούσης κατάφερε με το καλημέρα με σουτ μέσα απ’ την περιοχή να κάνει το 1-1 ενώ ήταν ο ίδιος που με ένα εξαιρετικό σουτ στο 55’ έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Τυρά για το 2-1 υπογράφοντας την ανατροπή.

Ο ΠΑΟΚ Κω προσπάθησε να πάρει μέτρα στο ματς όμως δεν μπόρεσε να βρει ευκαιρίες ενώ ο Νικαγόρας ήταν επιπόλαιος στην κόντρα επίθεση για να πετύχει ένα τρίτο γκολ. Η ομάδα του Βασίλη Τσιλιώνη είχε μια καλή στιγμή με τον Καλαμπόκη να πλασάρει άουτ στο 66’ όμως δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση ενώ στο 82’ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κιαζίμι για χτύπημα εκτός φάσης.

Ο κορυφαίος
Ο Αντώνης Τρουμούσης μπήκε στο 46’ και μέσα σε δέκα λεπτά πρόλαβε να πετύχει δύο γκολ και να βοηθήσει την ομάδα του να φτάσει στη νίκη με 2-1.