Champions League: «Θριαμβευτική» πρόκριση για τη Λίβερπουλ! – video

Απρίλιος 18, 2019

Η Πόρτο έχασε πολλές ευκαιρίες να ανοίξει το γκολ, αλλά η Λίβερπουλ σκόραρε πρώτη και "τελείωσε" την υπόθεση πρόκριση στην Πορτογαλία, δίνοντας στο τέλους και διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, με το τελικό 4-1.
Με δεύτερη νίκη επί της Πόρτο, η Λίβερπουλ πήρε πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League και μπορεί να «ονειρεύεται» δεύτερο συνεχόμενο τελικό στη διοργάνωση.

Ο Μανέ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο ματς, με τον Σαλάχ να κάνει στο δεύτερο ημίχρονο το 2-0 και τους Φαν Ντάικ και Φιρμίνο να ολοκληρώνουν τον… περίπατο των «ρεντς», μετά την προσωρινή μείωση του σκορ από τον Μαριτάο.

Το παιχνίδι
Η Πόρτο μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και ο Κορόνα μόλις στο πρώτο λεπτό του ματς «απείλησε» σοβαρά με δυνατό σουτ που πέρασε ελάχιστα άουτ. Οι Πορτογάλοι συνέχισαν να «πιέζουν» σε όλο το πρώτο 25λεπτο, χωρίς πάντως να βγάλει μεγάλες φάσεις στη συνέχεια.
Αντίθετα, η Λίβερπουλ κατάφερε να σκοράρει μόλις στην πρώτη ευκαιρία της στο ματς, με τον Μανέ να κάνει με προβολή το 1-0 στο 26′ από οριακή φάση οφσάιντ.

Το γκολ των φιλοξενούμενων έβαλε ουσιαστικά τέλος στην υπόθεση πρόκριση, αφού οι γηπεδούχοι χρειάζονταν πια 4 τέρματα για να ανατρέψουν τα δεδομένα και να βρεθούν εκείνοι στην επόμενη φάση.

Κάπως έτσι, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, για να πάρει ξανά… φωτιά στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα μετά το 60′. Ο Φελίπε «απείλησε» αρχικά με ισοφάριση στο 62′ αλλά ο Σαλάχ ήταν αυτός που σκόραρε στο 65′ στην κόντρα επίθεση από ωραία διαγώνια μπαλιά του Άρνολντ.

Στο 68′ τελικά η Πόρτο βρήκε το γκολ της τιμής, με τον Μιλιτάο να μειώνει σε 2-1 με κεφαλιά μετά από κόρνερ, για να δώσουν τελικά διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας τους, οι Φαν Ντάικ και Φιρμίνο. Ο Ολλανδός έκανε με κεφαλιά το 3-1 από στημένη μπάλα για να έρθει ο Βραζιλιάνος από τον πάγκο, να διαμορφώσει τον ίδιο τρόπο το τελικό 4-1 στο 79′ μετά από ασίστ του Χέντερσον.