Άρης – ΑΕΚ 1-3: Αντέδρασε και βλέπει ξανά δεύτερη θέση

Απρίλιος 12, 2021

Η ΑΕΚ, παίζοντας ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο κέρδισε για δεύτερη φορά στη σεζόν μέσα στο «Κλ. Βικελίδης» και είναι πλέον στο -3 από την δεύτερη θέση της βαθμολογίας

Παίζοντας ίσως το καλύτερό της πρώτη ημίχρονο στη σεζόν, η ΑΕΚ επικράτησε 3-1 του Άρη στο «Κλ. Βικελίδης», βγάζοντας αντίδραση για τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ πλέον είναι στο -3 από την δεύτερη θέση και τους Θεσσαλονικείς.

Ο Άρης από την άλλη ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά τελικά έμεινε μόνο με το γκολ της τιμής.

Το 0-1 έγινε όταν ο Ροζ ανέτρεψε τον Λόπες και ο Κουλμπάκοφ καταλόγισε πέναλτι. Ο Τάνκοβιτς, ο οποίος μπήκε τελευταία στιγμή στην 11άδα μετά από πρόβλημα του Αλμπάνη, ευστόχησε από τα 11 βήματα και έφερε χαμόγελα στον πάγκο της ΑΕΚ.

Ο Άρης προσπάθησε να συνέλθει, να πάρει την κατοχή και να φτάσει στην περιοχή του Τσιντώτα, όμως τελικές πάσες και ενέργειες ήταν αρκετά μέτριες. Μετά από κόρνερ των γηπεδούχων, ο Ανσαριφάρντ έκλεψε από τον Σούντγκρεν, πέρασε τη μπάλα στον Σιμάνσκι και εκείνος έστρωσε στον επερχόμενο Βασιλαντωνόπουλο, που σκόραρε το πρώτο του τέρμα με την ΑΕΚ στο πρώτο παιχνίδι στο οποίο ο Χιμένεθ τον συμπεριέλαβε στην αποστολή.