Τον κοίταξε στα μάτια

Δεκέμβριος 15, 2014
Πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιπποκράτης Kos Hotel κατάφερε να επιστρέψει απ’ το ματς μειώνοντας την διαφορά απ’ τους δεκαεννιά πόντους στον έναν, ωστόσο οι «πράσινες» του Χρήστου Πρέκα είχαν τις λύσεις και το καθαρό μυαλό στο φινάλε και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνος επικρατώντας με 66-70. Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, στην μνήμη του αθλητή της Α.Ε Δικαίου, Γιάννη Μαύρου που έφυγε χτες απ’ την ζωή.
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς με ένα σερί 0-9 και με όπλο την Όλιβερ κυρίως κατάφερε να διατηρεί μια διαφορά στο σκορ αφού ο Ιπποκράτης δεν είχε τον τρόπο να περιορίσει την Αμερικανίδα των «πρασίνων».  Στο δεύτερο δεκάλεπτο μάλιστα οι γηπεδούχες ήταν ιδιαίτερα άστοχες, με τονΠαναθηναϊκό να εκμεταλλεύεται το τρίτο φάουλ της Κάλντγουελ και να καταφέρνει με την Όλιβερ να πηγαίνει στο ημίχρονο με διαφορά δεκαπέντε πόντων όντας μπροστά στο σκορ με 29-44.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιπποκράτης Kos Hotel εμφανίστηκε εντελώς αλλαγμένος, και κατάφερε με σωστή άμυνα, πάνω στην Όλιβερ και σωστές επιλογές στην επίθεση με Κάλντγουελ, Γιαννακοπούλου, Κουφογιάννη και Χελιώτη να επιστρέψει στο ματς καταφέρνοντας να πάει την διαφορά απ’ τους δεκαεννιά στο ένα πόντο και να βάλει δύσκολα στις «πράσινες».
Η ομάδα του Χρήστου Πρέκα έψαχνε τον τρόπο να πάρει ανάσα και κατάφερε τελικά με δύο τρίποντα της Σλούκα, ένα στο τέλος της τρίτης περιόδου και ένα στην αρχή της τέταρτης να ξεφύγει στο σκορ με τον Ιπποκράτη να προσπαθεί στην συνέχεια αλλά να μην μπορεί να κατεβάσει την διαφορά αφού ήταν άστοχος και απ’ την γραμμή των ελευθέρων βολών και έτσι ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη με 66-70.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-22, 29-44(ημ.), 52-56, 66-70

Διαιτητές: Τσαρούχα- Καρδάρης

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Καπλανίδης): Χελιώτη 11, Νικηταρά, Κάλντγουελ 22 (17 ριμπ.), Πατμίου, Γούναρη 5, Κασάπογλου 2, Σαράγια 2, Δρεττάκη, Γιαννακοπούλου 10, Κουφογιάννη 14(2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρέκας): Καλέντζου 5(1), Δανούση, Αυτζή 8(2), Κόνιαλη, Όλιβερ 22 (16 ριμπ.), Σλούκα 8(2), Είβερι 12(2), Γλυνιαδάκη 2, Κυριακοπούλου 13(1).  12sports.gr