Έχασε το ποδόσφαιρο

Μάρτιος 12, 2015

Οι γνωστοί άγνωστοι των ελληνικών γηπέδων, έστω κι αν αυτήν τη φορά ήταν πάρα πολύ λίγοι, «χτύπησαν» εκ νέου και κατάφεραν να αμαυρώσουν ακόμη ένα σημαντικό παιχνίδι, που έμοιαζε με γιορτή του ποδοσφαίρου.

Ο Καλογερόπουλος αποφάσισε την οριστική διακοπή του αγώνα που αμαυρώθηκε από μικρή μερίδα οπαδών της ΑΕΚΟ αγώνας ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, δεν έμελλε να ολοκληρωθεί ποτέ, καθώς μικρή μερίδα των οπαδών της «Ένωσης» εισέβαλε στον αγωνιστικό χώρο και... καταδίκασε την ομάδα της.

Συγκεκριμένα, στο 89ο λεπτό ο Χάρα σκόραρε για λογαριασμό των Πειραιωτών και η κατάσταση ξέφυγε, καθώς από τους 65.000 οπαδούς των γηπεδούχων βρέθηκε μια... χούφτα από ανεγκέφαλους, οι οποίοι έκαναν «ντου» στο τερέν, με τους ποδοσφαιριστές των «ερυθρόλευκων» να οδηγούνται άμεσα στα αποδυτήρια.

Έτσι, οι οπαδοί της «Ένωσης», που είχαν συρρεύσει στο ΟΑΚΑ από κάθε γωνιά της Ελλάδας και από το εξωτερικό, έφυγαν άπραγοι από το Ολυμπιακό Στάδιο, ενώ λίγη ώρα αργότερα ο Καλογερόπουλος ανακοίνωσε την απόφασή του για οριστική αναβολή του ματς, καθώς έγινε εισβολή, πετάχτηκαν φωτοβολίδες από την κερκίδα, ενώ τραυματίστηκαν αστυνομικοί και άνθρωποι της εταιρείας σεκιούριτι.

Σε ό,τι αφορά στην πρόκριση, αυτή φυσικά θα καταλήξει στους Πειραιώτες, ενώ την ίδια ώρα η ΑΕΚ κινδυνεύει με ποινή αφαίρεσης τριών βαθμών από τη Football League, εξαιτίας της διακοπής.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των «ερυθρόλευκων», που σε ακόμη ένα ματς προβλημάτισαν με την εμφάνισή τους, ήταν ο Χάρα με το γκολ που πέτυχε, το οποίο μάλιστα σήκωσε θύελλα αντιδράσεων στις τάξεις της «Ένωσης», που θεωρούν ότι το σημείωσε με το χέρι και όχι με το στήθος. Αξίζει να αναφερθεί ότι στο 76' ο Ντοσεβί είχε δοκάρι.

Για προκλητική συμπεριφορά από τον Βίτορ Περέιρα κάνουν λόγο στον «δικέφαλο», μετά το γκολ του Χάρα, γεγονός που, όπως επισημαίνουν, προκάλεσε τους οπαδούς του.

Ο αγώνας

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν η αποθέωση της σκοπιμότητας, κάτι που είναι λογικό, δεδομένης της κρισιμότητας του ματς, με αποτέλεσμα το θέαμα να είναι αρκετά φτωχό.

Οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν αρκετά προσεκτικές στον αγωνιστικό χώρο, δείχνοντας μεγάλο βάρος στη διαφύλαξη των μετόπισθέν τους, κι έτσι η ΑΕΚ είχε τη μία και μοναδική μεγάλη στιγμή της στο 33΄, όταν μετά την εξαιρετική προσπάθεια των Γιόχανσον, Πλατέλλα, ο Αραβίδης ήταν έτοιμος να σκοράρει, όμως τον πρόλαβε ο Μποτία.

Έξι λεπτά αργότερα ο μέχρι τότε άφαντος επιθετικά Ολυμπιακός είχε υποψία ευκαιρίας με το σουτ του Μανιάτη, ο οποίος έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά άουτ. Ήταν η μοναδική αξιόλογη επιθετική ενέργεια των «ερυθρόλευκων».

Βέβαια, θα πρέπει να σημειωθεί ότι ο Περέιρα είχε αναγκαστεί από νωρίς να αλλάξει τα πλάνα του, λόγω του τραυματισμού με τη συμπλήρωση του δεκάλεπτου του Τζίμι Ντουρμάζ, ο οποίος αποχώρησε και έδωσε στον Αφελάι τη θέση του (ο Ντοσεβί μετατοπίστηκε στη δεξιά πτέρυγα).

Πάντως, με το ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, η ατυχία χτύπησε για δεύτερη φορά τον Ολυμπιακό, καθώς ο Περέιρα προχώρησε και σε δεύτερη αναγκαστική αλλαγή, με τον Μανιάτη να αποχωρεί τραυματίας και τον Κασάμι να παίρνει τη θέση του.

Η ΑΕΚ στην επανάληψη ήταν πολύ πιο κινητική και στο 55΄ φλέρταρε με το 1-0, ωστόσο ο Ρομπέρτο κράτησε «ζωντανό» τον Ολυμπιακό, όταν απέκρουσε με το πόδι το σουτ του Μάνταλου, σε κλασικό τετ-α-τετ έπειτα από εξαιρετική πάσα του Πλατέλλα.

Η «Ένωση» εξακολούθησε να έχει τα ηνία στον αγωνιστικό χώρο και στο 58΄ νέο σουτ του Μάνταλου έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 67ο λεπτό αναγκάστηκε να συνεχίσει χωρίς τον φυσικό της ηγέτη, τον Πέτρο Μάνταλο, ο οποίος έφυγε «λαβωμένος» από το γήπεδο και αντικαταστάθηκε από τον Ντακόλ.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού, με τα χρονικά περιθώρια να στενεύουν για αυτούς, άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και να ψάχνουν απεγνωσμένα το γκολ, καθώς το 0-0 έδινε την πρόκριση στην ΑΕΚ.

Στο 76΄ η ομάδα του Πειραιά έχασε ευκαιρία από αυτές που... δεν χάνονται. Από κακή εκτέλεση φάουλ της ΑΕΚ οι φιλοξενούμενοι εκδήλωσαν αντεπίθεση με Ντομίνγκες, Φορτούνη, Ντοσεβί, και τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα χέρια του Ανέστη.

Από λάθος έξοδο του γκολκίπερ της «Ένωσης», ο Κασάμι προσπάθησε να σκοράρει με κεφαλιά, όμως απομάκρυνε ο Αραβίδης, ενώ στο 85΄ σουτ του Ντομίνγκες πέρασε λίγο άουτ.

Η ολοκληρωτική επικράτηση του Ολυμπιακού στα τελευταία 15 λεπτά της αναμέτρησης επιβραβεύθηκε στο 89΄, όταν ο Χάρα έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα του Ανέστη, με αυτήν τη φάση να αποδεικνύεται η τελευταία στο ματς, καθώς ακολούθησε η εισβολή των οπαδών της ΑΕΚ και η απόφαση του Καλογερόπουλου για οριστική διακοπή του.

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-1

Γκολ: 89' Χάρα (Ολυμπιακός)

0-1: Ο Αφελάι κάνει ωραία ενέργεια και βγάζει τη σέντρα, ο Ντοσεβί γυρίζει με το κεφάλι και ο Χάρα με το στήθος στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Κίτρινες: Mάνταλος (ΑΕΚ), Mιλιβόγιεβιτς (Ολυμπιακός), Μποτία (Ολυμπιακός), Κασάμι (Ολυμπιακός), Μπακάκης (ΑΕΚ), Πλατέλλας (ΑΕΚ)

Δοκάρια: Ντοσεβί (76' Ολυμπιακός)

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης, Γιόχανσον, Μάνταλος (67' Ντακόλ), Ανάκογλου, Μπαρμπόσα (81' Ρόβας), Πλατέλλας (87' Ντούνης), Αραβίδης

Ολυμπιακός (Βίτορ Περέιρα): Ρομπέρτο, Σιόβας, Μποτία, Μαζουακού, Σαλίνο, Μιλιβόγιεβιτς (65' Φορτούνης), Μανιάτης (λ.τ. 51' Κασάμι), Ντομίνγκες, Ντοσεβί, Ντουρμάζ (λ.τ.11' Αφελάι), Χάρα