«Χρυσή» Κυριακοπούλου στην Κωνσταντινούπολη!

Φεβρουάριος 20, 2018
Το Βαλκανικό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου έγινε το Σάββατο στην Κωνσταντινούπολη με την ελληνική ομάδα να πραγματοποιεί καλές εμφανίσεις και να κατακτά συνολικά εννέα μετάλλια εκ των οποίων τα τρία χρυσά.
Το κάτι παραπάνω σε σχέση με τη φετινή της επίδοση, επιδίωξε στον αγώνα της στην Κωνσταντινούπολη, η Νικόλ Κυριακοπούλου του ΑΓΕΣ Κάμειρος. Η έμπειρη αθλήτρια ήταν νικήτρια στο επί κοντώ με 4,50 μ., ωστόσο στη συνέχεια δεν κατάφερε να ξεπεράσει τα 4,66 μ., παρά το γεγονός ότι η μία από τις τρεις προσπάθειες της ήταν ιδιαίτερα καλή. Η Κυριακοπούλου, που δείχνει πως είναι θέμα χρόνο να μπορέσει να προσεγγίσει και πάλι άλματα πάνω από τα 4,65 μέτρα, έχει προγραμματισμένο να κάνει έναν ακόμη αγώνα στη σεζόν, στις 25 του μηνός στη Γλασκώβη. Πολύ καλό αγώνα έκανε η Ελένη Πόλακ, που ήταν δεύτερη με 4,30 μ., ενώ είχε καλά άλματα στα 4,45 μ., ύψος που αν ξεπερνούσε θα αποτελούσε ατομικό της ρεκόρ.
Το άλμα που θα του έδινε το δικαίωμα συμμετοχής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μπέρμιγχαμ κυνήγησε και ο Κώστας Μπανιώτης στην Κωνσταντινούπολη. Στο στάδιο, που το 2012 κατέλαβε την 4η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, ο αθλητής μας ολοκλήρωσε τον αγώνα του στην πρώτη θέση με 2,22 μέτρα.
Μία εβδομάδα από την εμφάνιση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος και το εντυπωσιακό 52.28 στα 400 μ., η Μπελιμπασάκη ήταν νικήτρια στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα με 53.27. Η έμπειρη αθλήτρια είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει τα περάσματα της και να «βάλει» στα πόδια της μία ακόμη κούρσα ενόψει του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.
Την τελευταία της κούρσα πριν το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μπέρμιγχαμ έκανε στα 60 μ. εμπ. η Ελισάβετ Πεσιρίδου. Η αθλήτρια της Ιωάννας Σιώμου κατέλαβε την τρίτη θέση με 8.21, κοντά στο 8.11 που πέτυχε πριν μία εβδομάδα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.
Το φετινό του ρεκόρ βελτίωσε δύο φορές στη διάρκεια του Βαλκανικού Πρωταθλήματος ο Νικόλας Σκαρβέλης. Ο πρωταθλητής μας ολοκλήρωσε τον αγώνα του στην τρίτη θέση με 20,15 μ., ωστόσο νωρίτερα είχε σημειώσει 19.86 μ., επίδοση καλύτερη από το 19.82 μ., με το οποίο ταξίδεψε στην Κωνσταντινούπολη. Στο ίδιο αγώνισμα ο Κυριάκος Ζώτος ήταν έκτος με 19.03 μ., σε μία ακόμη σταθερή εμφάνιση στη σεζόν σε βολές πάνω από τα 19,00 μέτρα.
Η Παναγιώτα Δόση κατάφερε να πετύχει τον μεγάλο της στόχο στη σεζόν, αφού στη διάρκεια του Βαλκανικού Πρωταθλήματος στην Κωνσταντινούπολη βελτίωσε το πανελλήνιο ρεκόρ στο ύψος.
Η αθλήτρια από την Κέρκυρα ξεπέρασε το 1,83 μ. και βελτίωσε το πανελλήνιο ρεκόρ κλειστού, τόσο στην κατηγορία Κορασίδων, όσο και στην κατηγορία Νεανίδων. Η αθλήτρια στη συνέχεια δοκίμασε στο 1,86 μ., όπου είχε πολύ καλές προσπάθειες. Το προηγούμενο ρεκόρ κορασίδων ήταν 1,82 μ. και ανήκε στην Μαρούλα Παπαγεωργίου (11/2/1996), ενω το ρεκόρ Νεανίδων το είχαν από κοινού οι Παπαγεωργίου και Τατιάνα Γκούσιν (10/2/2013), επίσης με 1,82 μέτρα.
Ο Μάκης Στεργιούλης ήταν δεύτερος στα 60 μ. με 6.71, ενώ μία θέση πίσω τερμάτισε ο Κώστας Ζήκος με 6.72. Στον προκριματικό της απόστασης ο Ζήκος είχε σημειώσει 6.70 και ο Στεργιούλης 6.74.
Ντεμπούτο με την εθνική ομάδα έκανε η Κυριακή Σαμάνη, που πέτυχε 7.68 στον τελικό των 60 μέτρων. Η αθλήτρια του Κώστα Κοτσίδη, στον προκριματικό είχε σημειώσει 7.61. Στο μήκος των ανδρών ο Μάρκος Συρίγος έμεινε στα 7,48 μ., ωστόσο φαίνεται πως είναι ένας αθητής που θα απασχολήθει θετικά στο μέλλον με τις εμφανίσεις του. Στο επί κοντώ, ο Πέτρος Χατζίου ολοκλήρωσε τον αγώνα του στα 5,05 μ., αφού δεν μπόρεσε στη συνέχεια να ξεπεράσει τα 5,15 μέτρα.
Καλή κούρσα έκανε η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου στα 800 μ. και ανταμείφθηκε με ένα νέο φετινό ρεκόρ. Η αθλήτρια του Χρήστου Παπαχρήστου τερμάτισε στη δεύτερη θέση με 2.06.04 και πλέον στρέφει την προσοχή της στον ανοιχτό στίβο. Ο Γιώργος Τάσσης μετείχε για πρώτη φορά σε εθνική ομάδα Ανδρών και είχε την ευκαιρία να μαζέψει πολύτιμες εμπειρίες για το μέλλον. Ο νεαρός ήταν ένατος στα 3.000 μ. με 8.24.11. Ο Ανδρέας Δημητράκης δεν πήγε όσο καλά θα ήθελε, αφού κλείστηκε πίσω στα πρώτα μέτρα της κούρσας των 800 νμ. και άργησε να αλλάξει το ρυθμό του. Ο δρομέας του Σταύρου Καρρέ, τελικά τερμάτισε σε 1.51.31. Η Λίλη Αλεξούλη δεν βρήκε το ρυθμό της και είχε μόνο ένα έγκυρο άλμα στα 6,09 μ. στο μήκος, ενώ στο τριπλούν η Χριστίνα Αλβερτσιάν είχε καλύτερη προσπάθεια στα 12,94 μέτρα.