«Αυτοκτόνησε» η Ε.Α.ΚΑ

Οκτώβριος 10, 2022

«Μπλακ-άουτ» και ήττα-σοκ για την Ε.Α.ΚΑ. από τον Ίκαρο Καλλιθέας με 58-64 στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Μετά από μία πολύ κακή εμφάνιση στο β’ ημίχρονο, οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου ηττήθηκαν από τον Ίκαρο που στο δεύτερο ημίχρονο, ανέβασε την απόδοση του και έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα.

Οι Καλύμνιοι ήταν σχετικά καλοί στο α’ ημίχρονο και είχαν σταθερά το προβάδισμα, αλλά στη συνέχεια η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Τα ατού της Ε.Α.ΚΑ. (Σιγκούνας, Πλευράκης, Ζούλσιτς) δεν βοήθησαν και μόνο ο Σπέντζος πάλευε να κρατήσει την ομάδα του στο παιχνίδι. Στο β’ ημίχρονο η Ε.Α.ΚΑ. πέτυχε μόλις 19 πόντους, δέχθηκε 33 και μοιραία έχασε στην πρεμιέρα, στο παντελώς ακατάλληλο πλαστικό δάπεδο του κλειστού γυμναστηρίου της Καλύμνου, με τους παίκτες να γλιστρούν συνεχώς.

Εμφανώς καλύτερη ήταν η Ε.Α.ΚΑ. στο α’ ημίχρονο και κυρίως στο α’ δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τον Ίκαρο Καλλιθέας. Η ομάδα του Γιώργου Μαύρου ξεκίνησε ιδανικά (5-0 και 7-2 στο 3’), με τον Ίκαρο να μειώνει σε 7-5, αλλά τους Καλύμνιους να ανεβάζουν στροφές με τους Ζούλσιτς και Θεοφιλάκο και να κάνουν το σκορ 18-7 (7’). Από κει και πέρα οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι, αφού ο Ίκαρος έβρισκε λύσεις μόνο με τον Βλασσόπουλο (23-12 στο 9’) για να λήξει το α’ δεκάλεπτο με 26-19.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε 26-21 (11’) και 29-24 (12’) με τρίποντο του Ρένεση, αλλά η Ε.Α.ΚΑ. «έτρεξε» στη συνέχεια σερί 6-0 και επανέφερε τη διαφορά σε δίψηφια επίπεδα (37-26 στο 17’). Ο ρυθμός έπεσε στο β’ δεκάλεπτο με τους Καλύμνιους να κρατούν σταθερά (39-28 στο 19’) και το ημίχρονο να λήγει 39-31 με προσπάθεια του Βασιλακάκη.

Στο γ’ δεκάλεπτο ο Ίκαρος Καλλιθέας ήταν καλύτερος και επέβαλε το ρυθμό του, μέσα από την καλή του άμυνα… Οι Καλύμνιοι έκαναν πολλά λάθη και είδαν από τα μέσα της περιόδου τους Ζούλσιτς και Θεοφιλάκο να χρεώνονται με τέσσερα φάουλ. Ο Ίκαρος άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά (39-36 με τον Βαϊδάκη και 44-43 με τον Βλασσόπουλο), με το παιχνίδι να είναι πάρα πολύ κακό ποιοτικά. Η Ε.Α.ΚΑ. κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα (47-44) με επιμέρους σκορ 8-13 στο γ’ δεκάλεπτο.

Τα χειρότερα για την Ε.Α.ΚΑ. ήρθαν στην τελευταία περίοδο, με τον Ίκαρο Καλλιθέας να επιβάλλει πλήρως το ρυθμό του. Οι βεβιασμένες και κακές προσπάθειες του Σιγκούνα οι εκνευριστικά άστοχες προσπάθειες του Πλευράκη, τα δύο εύκολα χαμένα λέι-απ του Τσαούση και η χαμένη συγκέντρωση άλλαξαν τα δεδομένα του αγώνα. Ο Ίκαρος μείωσε στον πόντο (49-48 στο 33’), με τον Σπέντζο να είναι ο μοναδικός διακριθείς των «σφουγγαράδων» στο φινάλε. Με προσπάθεια του, το σκορ έγινε 54-50, αλλά στη συνέχεια ο Ίκαρος έκανε σερί 0-10 και το σκορ 54-60 (38’) με κορυφαίους Βαϊδάκη και Ξηνταβελώνη. Ο Κοπανέζος μείωσε σε 56-60 (1.52’), ενώ ο Θωμάς με 1/2 βολές έκανε το 56-61 (1.48’ πριν το τέλος) Ο Σπέντζος έκανε λάθος στο 1.48, ενώ ο Τσαούσης στο 1.20’’ αστόχησε μόνος του κάτω από το καλάθι. Ο Βλασσόπουλος αστόχησε σε τρίποντο, όμως πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά στα 44’ έκανε λάθος. Ο Σιγκούνας στα 35’’ έκανε νέο λάθος και ο Ξηνταβελώνης με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 56-63 στα 31’’. Ο Σπέντζος πάλευε μόνος του (58-63 στα 24’’), αλλά το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τον Ίκαρο, που πήρε δίκαια τη νίκη, αφού ήταν καλύτερος στο β’ ημίχρονο. Η Ε.Α.ΚΑ. δεν πήρε βοήθειες από τα ατού της… Πολλές κακές επιλογές από τον Σιγκούνα, ο Πλευράκης ήταν εξαιρετικά άστοχος, ο Τσαούσης έχασε καθοριστικά λέι-απ μόνος του και γενικά τίποτα δεν λειτούργησε καλά για την Ε.Α.ΚΑ. στο β’ ημίχρονο. Από τους νικητές οι Βλασσόπουλος, Βαϊδάκης και Ξηνταβελώνης ήταν οι κορυφαίοι της νίκης.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 26-17, 39-31(ημ.), 47-44, 58-64

Διαιτητές: Ασλανίδης- Αγγελής

Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Μαύρος): Κοπανέζος 2, Θεοφιλάκος 5(1), Βλαγκόγιας 8, Σπέντζος 14(1), Τσαούσης 7, Σιγκούνας 12(2), Σκουμπουρδής, Ζούλσιτς 10(1), Πλευράκης.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Παύλου): Θωμάς 3, Λάμπρου 4(1), Ρένεσης 3(1), Βαϊδάκης 15(1), Βλασσόπουλος 18, Τσιμπιράκης, Εξηνταβελώνης 14, Καλαμπόγιας, Βασιλακάκης 6.