Super League: Εμφατική νίκη (3-0) του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ -«Κλείδωσαν» τα play offs οι «πράσινοι»

Φεβρουάριος 28, 2022

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε την ΑΕΚ με 3-0 στο «Απόστολος Νικολαΐδης» για την 25η αγωνιστική της Super League, και εξασφάλισε τη συμμετοχή στα πλέι οφς.

Μπορεί η ΑΕΚ να μπήκε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός για ένα 15λεπτο, δημιουργούσε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη και κατάφερε να πάρει προβάδισμα τριών γκολ με την ΑΕΚ να μένει... σοκαρισμένη

Ο Αϊτόρ άνοιξε τον «χορό» των γκολ στο 16' με πέναλτι, ενώ ο Παλάσιος δύο λεπτά αργότερα έκανε το 2-0 με όμορφη κούρσα σε αντεπίθεση και σουτ που κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Τσιντώτα. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ιωαννίδης στο 29'.

Από την άλλη η ΑΕΚ, είχε ευκαιρίες και θα μπορούσε πολύ εύκολα να πετύχει ένα ή περισσότερα τέρματα, καθώς δύο προσπάθειές της κατέληξαν στο δοκάρι.

Διαβάστε πώς μετέδωσε το iefimerida.gr την αναμέτρηση live

Το δεύτερο ημίχρονο
Στο δεύτερο ημίχρονο πάντως, ο Παναθηναϊκός διατήρησε άψογα το πλεονέκτημά του, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα με εξαίρεση τις δύο φάσεις από τα πόδια του Αραούχο.

Οι «πράσινοι» εξασφάλισαν έτσι την είσοδό τους στα πλέι οφ, ενώ η ΑΕΚ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τη «γκέλα» του ΠΑΟΚ (1-1 με τον Ιωνικό).