Ρεάλ Μαδρίτης - Λίβερπουλ 3-1: Βασιλική εμφάνιση και άλμα πρόκρισης

Απρίλιος 07, 2021

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 3-1 της Λίβερπουλ με πρωταγωνιστή τον Βινίσιους που πέτυχε για πρώτη φορά δύο γκολ
Τη Ρεάλ Μαδρίτης ποτέ και κανείς δεν μπορεί να την υποτιμήσει ιδίως στο Champions League. Εκεί όπου οι Μερένχες έχουν μεγαλουργήσει δημιουργώντας έναν ανεπανάληπτο θρύλο με την κατάκτηση 13 τίτλων, η ομάδα του εξπέρ (ως παίκτη και ως προπονητή με 2+3 κατακτήσεις) Ζινεντίν Ζιντάν κυριάρχησε στο Αλφρέδο Ντι Στέφανο της Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ με 3-1 και πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για την ημιτελική φάση του θεσμού.

Η Ρεάλ Μαδρίτης παρά τις σημαντικές απουσίες που είχε στα μετόπισθεν καθώς έλειπαν οι δυο βασικοί στόπερ της Ράμος και Βαράν, λόγω τραυματισμού και κορονοϊού, αντιστοίχως, αλλά και ο Καρβαχάλ, μπήκε στο γήπεδο με αποφασιστικότητα κι αυτοπεποίθηση κι... έπνιξε τη Λίβερπουλ που τα βρήκε δύσκολα. Στο 27' ο Βινίσιους έπειτα από θαυμάσια προσπάθεια και μαγική μπαλιά του Κρόος άνοιξε το σκορ, ενώ προτού περάσει ένα δεκάλεπτο (36') ο Ασένσιο έπιασε στον ύπνο την άμυνα των Κόκκινων κι έγραψε το 2-0.

Στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου η Λίβερπουλ έδειξε να αντιδρά καθώς ο Σαλάχ στο 51' κινήθηκε έξυπνα μέσα στην περιοχή κι εκτέλεσε τον Κουρτουά μειώνοντας σε 2-1 με το έκτο εφετινό τέρμα του στη διοργάνωση και 27ο συνολικά στη σεζόν. Και πάλι όμως η Ρεάλ είχε απάντηση καθώς ο εκπληκτικός Βινίσιους, έπειτα από ασίστ του Μόντριτς με συρτό σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι «έγραψε» το 3-1. Πλέον η Λίβερπουλ θα πρέπει να ψάξει και πάλι μια μεγάλη ανατροπή στο Ανφιλντ την επόμενη Τετάρτη (14/4)...https://www.ethnos.gr/athlitismos/152529_real-madritis-liberpoyl-3-1-basiliki-emfanisi-kai-alma-prokrisis