Πρωταθλητής στην Β' κατηγορία του Ομίλου νήσων ο Καλυμνιακός

Μάιος 01, 2022

Γιορτάζει την άνοδο στην Α' Κατηγορία ο πρωταθλητής Καλυμνιακός (4-1 τον Αντίμαχο). Οι Καλύμνιοι επιστρέφουν στην Α' κατηγορία μετά την χρονιά 2015-2016.

Η στιγμή να ανταμειφθούν οι κόποι μίας ολόκληρης σεζόν έφτασε σήμερα (29/4) το πρωί για τον Καλυμνιακό, καθώς επικράτησε με 4-1 απέναντι στον Αντίμαχο για την 17η αγωνιστική και σφράγισε την πρώτη θέση στον 3ο όμιλο της Β' Κατηγορίας μία αγωνιστική πριν το φινάλε! Με αυτό τον τρόπο, η ομάδα της Καλύμνου πανηγύρισε την επάνοδο στην Α' Κατηγορία, έπειτα από έξι σεζόν.

Στο δημοτικό στάδιο του νησιού οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν την εμπειρία τους απέναντι στο νεανικό και αξιόμαχο σύνολο των φιλοξενούμενων, φτάνοντας με άνεση στην επικράτηση. Ωστόσο, στο 16ο λεπτό η ομάδα από την Κω ήταν εκείνη που έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Τσατσακλάς «σημάδεψε» δοκάρι στην αντίπαλη εστία. Το συγκρότημα του Π. Βυθούλκα πήρε το προβάδισμα στο 23', με τον Αλαχούζο να βρίσκεται απέναντι στον Τριτσάρη έπειτα από ενέργεια του Καμπουράκη από τη δεξιά πτέρυγα και να πλασάρει εύστοχα για το 1-0. Στο 36' ο Τρίκης χρησιμοποίησε τα χέρια για να σταματήσει την πορεία της μπάλας προς την εστία από το σουτ του Παπαδόπουλου και ο Ωραιόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα. Ένα λεπτό μετά (37') ο Λελέκης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 2-0, υπογράφοντας μάλιστα και το τρίτο γκολ της ομάδας του λίγο αργότερα.

Συγκεκριμένα, στο 42ο λεπτό πλάσαρε χωρίς δυσκολία για το 3-0 από το ιδανικό γύρισμα του Κλειδαρά από τη δεξιά πλευρά. Η μείωση του σκορ από πλευράς Αντίμαχου ήρθε στο 64ο λεπτό από το εξαιρετικό δυνατό πλασέ του Κόμπου (3-1), με τον νεαρό Λιωνή να πετυχαίνει στο 70' ένα εξίσου όμορφο γκολ με δυνατό σουτ από θέση εκτός περιοχής (4-1). Οι παίκτες του Μ. Σκαλέρη είχαν την ευκαιρία να μειώσουν πάλι, όμως ο Σκαλέρης εκτέλεσε στο δοκάρι πέναλτι στο 81ο λεπτό, σε παράβαση που υποδείχθηκε για χέρι του Κανέλλη.

Διαιτητές: Ωραιόπουλος, Τζεβελεκίδης-Πατσαούρας

ΚΑΛΥΜΝΙΑΚΟΣ (Παναγιώτης Βυθούλκας): Γιακούμαρος, Παπαδόπουλος, Έλληνας (51' Τηλιακός), Αλαχούζος, Χουρδάς (55' Λιωνής), Φράγκος, Κλειδαράς, Κούρος, Λελέκης, Καμπουράκης (65' Σαγρές), Κανέλλης

ΑΝΤΙΜΑΧΟΣ ΚΩ (Μιχάλης Σκαλέρης): Τριτσάρης, Φαβάτης, Κατσαφάρος, Συνεσίου (46' Κόμπος), Σκουφέζης, Σκαλέρης, Μαντάς, Πανταρώτας (55' Καλλούδης), Μουκάς, Τσατσακλάς, Τρίκης.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Θεοδώρου