Πάλεψε μέχρι το τέλος αλλά δεν τα κατάφερε ο Ιπποκράτης

Νοέμβριος 29, 2021

Αυτή τη φορά ο Ιπποκράτης πάλεψε περισσότερο από κάθε άλλη, αλλά το αποτέλεσμα (δυστυχώς) ήταν το ίδιο…

Ο Αθηναϊκός κέρδισε στην Κω με 55-50 και ουσιαστικά οι γηπεδούχες θέλουν πλέον ένα θαύμα για να παραμείνουν στην Α2 Κατηγορία, αφού είναι πολύ πιθανό να ολοκληρώσουν χωρίς νίκη τον α’ γύρο. Η ομάδα του Πέτρου Αργυρίου έκανε ξανά κάκιστο ξεκίνημα και όσες φορές προσπάθησε να πλησιάσει, πάντα ο Αθηναϊκός έβρισκε τον τρόπο να ξεφύγει. Αξίζει να σημειωθεί ότι τρία λεπτά πριν από το τέλος, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με +18 (με καθοριστικά τρίποντα της Τσίκα), με τον Ιπποκράτη να μειώνει και να χάνει τιμητικά.

Εντυπωσιακός ήταν ο Αθηναϊκός στο ξεκίνημα του αγώνα στην Κω και κατάφερε να προηγηθεί με 0-13 (6’), έχοντας πολυφωνία στο σκοράρισμα. Η ομάδα του Βύρωνα μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ, σε αντίθεση με τον Ιπποκράτη που έκανε μόνο λάθη. Οι φιλοξενούμενες ήταν καλά διαβασμένες και μάλιστα, η Ξένια Χελιώτη με την εμπειρία της περιόρισε αισθητά την Χρυσάκη. Ο πρώτος πόντος του Ιπποκράτη σημειώθηκε με βολή της Χρυσάκη (3.19’ πριν το τέλος της περιόδου), ενώ το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς των γηπεδούχων στο 9’ με τη Σβύνου (3-13). Το α’ δεκάλεπτο τελείωσε με 3-15 και τον Αθηναϊκό απόλυτο κυρίαρχο στο παρκέ.

Στο β’ δεκάλεπτο ο Ιπποκράτης βελτίωσε αισθητά την απόδοση του και μείωσε και ξεκινώντας εξαιρετικά έκανε επιμέρους σκορ 9-0, μετατρέποντας το 5-17 σε 14-17 με δίποντο της Σβύνου στο 17’. Ότι έχτιζε όμως η κωακή ομάδα το διάστημα αυτό το γκρέμισε στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου. Με κορυφαία την Ροδίτισσα Νικολέτα Κοιλιά (την ξέχασε στον πάγκο ο προπονητής της…), ο Αθηναϊκός βρήκε λύσεις και μαζί με την Χελιώτη, οδήγησαν τον Αθηναϊκό σε σερί 3-12, οπότε το ημίχρονο βρήκε τις φιλοξενούμενες να κρατούν το προβάδισμα με +12 (17-29), με το επιμέρους σκορ στο β’ δεκάλεπτο να είναι ισόπαλο 14-14.

Σ’ ένα πάρα πολύ κακό παιχνίδι, ο Αθηναϊκός διαχειρίστηκε τη διαφορά του και μάλιστα προηγήθηκε και με +14 (20-34 στο 23’). Ο Ιπποκράτης κατάφερε να μειώσει σε 25-36 (27’), εκμεταλλευόμενος και την αστοχία των αντιπάλων του στις βολές (είχε έξι άστοχες συνεχόμενες), ενώ οι Κώες κατάφεραν να πλησιάσουν με δύο βολές της Σταυριανάκη και καλάθι της Σταυριανάκη σε 29-36 (29.30’). Το αποτέλεσμα του γ’ δεκαλέπτου (29-38) διαμόρφωσε με δύο βολές η Σκαρλή.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ιπποκράτης έκανε την τελευταία προσπάθεια να μπει ξανά στο παιχνίδι και μείωσε σε 33-38 με δίποντα από τις Κουντουριώτη και Καλυμιοναρή. Στο πιο κομβικό σημείο όμως του αγώνα, ο Αθηναϊκός πάτησε γκάζι. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα της Τσίκα και συνολικό σερί 0-13(!), η ομάδα του Βύρωνα ξέφυγε με +18 (33-51 στο 36’). Ο Ιπποκράτης δεν τα παράτησε και μείωσε με τις Καλυμιοναρή και Χρυσάκη (46-54 στο 38’). Ο ΑθηναϊΚός έκανε νέο λάθος και η Καλυμιοναρή με μία βολή μείωσε σε 47-54, όμως η Χελιώτη έκανε λάθος πάσα. Η Γκοτζάι στο 1.22’ έκανε βήματα, ενώ η Χελιώτη στο 1.05 είχε 0/2 βολές. Η Σβύνου στα 48’’ έκανε κακή προσπάθεια και κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι. Η Τσίκα με μία βολή έκανε το 47-55 και η κορυφαία του Ιπποκράτη Κοκώνα Καλυμιοναρή μείωσε με τρίποντο σε 50-55.
*Πριν από την έναρξη του αγώνα ο Ιπποκράτης τίμησε την αθλήτρια Ξένια Χελιώτη, που είχε αγωνιστεί στην Α1 με την κωακή ομάδα

Τα δεκάλεπτα ήταν: 3-15, 17-29(ημ.), 29-38, 50-55
Διαιτητές: Φάκαρος- Νικολάου

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Γκοτζάι 4, Σταυριανάκη 4, Πατμίου 5(1), Κιαπόκα 2, Καλυμιοναρή 19(1), Σβύνου 4, Χρυσάκη 10, Γιαλλούση, Ψαρού, Μιλίκοβιτς, Κουντουριώτη 2.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κοσμίδης): Ζέκου, Χελιώτη 9, Μπέκιου 2, Κουτσιρίμπα 3(1), Τζέμη 10, Κοιλιά 9(1), Σκαρλή 2, Τραγουστή 4(1), Καριοφύλλη, Τσίκα 15(4), Γοργογιάννη 1.