Πάλεψαν όσο μπορούσαν τα κορίτσια του Ιπποκράτη

Απρίλιος 29, 2022

Ένα ημίχρονο άντεξαν οι νεανίδες του Ιπποκράτη Κω κόντρα στις Εσπερίδες, από τις οποίες ηττήθηκαν με 76-51, τερματίζοντας φυσιολογικά στην τελευταία θέση του 1ου ομίλου στο F-8 του πανελλήνιου πρωταθλήματος.

Η δεδομένη διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες δεν επέτρεψε στον Ιπποκράτη να κοιτάξει στα μάτια στο β’ ημίχρονο τις Εσπερίδες, οι οποίες πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο τουρνουά, αλλά αποκλείστηκαν από την τετράδα. Ο Ιπποκράτης Κω αύριο (13:30) θα παίξει με τον Σ.Κ. Ιωάννινα και με νίκη θα τερματίσει στην 6η θέση. Μεγάλη πρωταγωνίστρια της αναμέτρησης ήταν η Σταμούλου που πέτυχε 21 πόντους, πήρε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και είχε 3 κλεψίματα

Ο Ιπποκράτης ξεκίνησε εξαιρετικά στο Επταπύργιο και προηγήθηκε 0-5 (2’) και 6-10 (4’), με τις… απογοητευμένες Εσπερίδες (έχασαν από Παναθηναϊκό και Άρη) να βρίσκουν τα πατήματα τους και να ισοφαρίζουν σε 11-11 (6’). Οι πρωταθλήτριες Πειραιά ξέφυγαν με 19-11 (8’) για να κλείσει το α’ δεκάλεπτο με 23-16. Η ομάδα του Πέτρου Αργυρίου είχε καλή παρουσία και στο β’ δεκάλεπτο με τις Ψαρού, Μιλίκοβιτς και Γκοτζάι να βάζουν δύσκολα στις Εσπερίδες (23-21 στο 12’), οι οποίες πάτησαν το γκάζι και έκαναν το σκορ 27-21 και 33-25, για να κλείσει το ημίχρονο με 42-34.

Στο γ’ δεκάλεπτο οι Εσπερίδες μπήκαν αποφασισμένες να «τελειώσουν» το παιχνίδι (49-34 στο 25’), με τη διαφορά να φτάνει και τους 20 πόντους (56-36 στο 27’ και 60-40 το 29’). Στο τελευταίο… κομμάτι του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με τις πρωταθλήτριες ΕΣΚΑΝΑ να μεγαλώνουν κι άλλο τη διαφορά (69-44 στο 35’) και να φτάνουν στη νίκη απέναντι στον Ιπποκράτη που στάθηκε αξιοπρεπέστατα στο α’ ημίχρονο. Οι Εσπερίδες είχαν 10/22 τρίποντα, ο Ιπποκράτης κέρδισε στη μάχη των ριμπάουντ (η Γκοτζάι πήρε 14), αλλά έκανε 16 περισσότερα λάθη από τις Εσπερίδες. Η Ψαρού έκανε νταμπλ-νταμπλ με τη φανέλα του Ιπποκράτη (15π, 11 ριμπ.)

Τα δεκάλεπτα ήταν: 23-16, 42-34(ημ.), 60-42, 76-51
Διαιτητές: Λουλουδιάδης- Αγραφιώτης Γ.- Κωνσταντινέλλης
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Δήμου): Στολίγκα 16(3), Αρσενιάδου 7, Μέτσο 3(1), Τσούρντου 2, Καρδιασμένου, Ντάκα 13(4), Κοσκινά 7(1), Αναστασάκου, Σταμούλου 21(1), Μαργέλου 5, Κωστάκη, Αγραφιώτη 2.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Γκοτζάι 9, Καλάβρια 3(1), Ντερβίσι 4, Κιλιμάτου, Κιαπόκα 2, Κουντουριώτη 7, Ψαρού 15(1), Μιλίκοβιτς 11(3).