ΝΒΑ: Επιστροφή στις νίκες για Μπακς με τρομερό Αντετοκούνμπο - Νίκησαν 112-107 τους πρωτοπόρους της Δύσης, Τίμπεργουλβς

Φεβρουάριος 24, 2024

Οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς υποδέχτηκαν τους Μιλγουόκι Μπακς και μετά από μία αρκετά ενδιαφέρουσα αναμέτρηση με διακυμάνσεις στο σκορ, τα «ελάφια» έχοντας σε μία ακόμη καλή βραδιά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο πήραν τη νίκη επί των πρωτοπόρων της Δύσης, επικρατώντας με σκορ 112-107.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς ανέβασε το ρεκόρ στις 36 νίκες αντί 21 ηττών ενώ οι Τίμπεργουλβς έπεσαν στο 39-17.

Τίμπεργουλβς – Μπακς: Το ματς

Οι Μιλγουόκι Μπακς μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και κατάφεραν στα πρώτα 4 λεπτά να προηγηθούν με 10-6, ωστόσο οι Τίμπεργουλβς βρήκαν τρόπο να απαντήσουν και να ισοφαρίσουν στο 10-10 (6:57). Στα μέσα της περιόδου τα «ελάφια» ανέκτησαν ξανά το προβάδισμα με το σκορ στο 15-10 (5:34), το οποίο και διατήρησαν μέχρι το τέλος του δωδεκαλέπτου που έληξε 31-27.

Οι γηπεδούχοι με την επιστροφή τους στο παρκέ για τη δεύτερη περίοδο άρχισαν σιγά σιγά να «ροκανίζουν» τη διαφορά και στα μισά της είχαν καταφέρει να περάσουν μπροστά με 43-39. Αν και οι Μπακς μπόρεσαν να μειώσουν σε απόσταση ενός καλαθιού (47-45, 4:07), η ομάδα από τη Μινεσότα πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 57-51.

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ για το δεύτερο μισό του ματς, με τον ρυθμό του αγώνα να γίνεται πολύ συναρπαστικός καθώς πότε η μία και πότε η άλλη έπαιρναν τα ηνία του προβαδίσματος. Στα 5:47 της περιόδου το σκορ βρισκόταν στο 70-68 υπέρ των Μπακς, ενώ με ένα δυνατό σερί από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο τα «ελάφια» μπόρεσαν να ανοίξουν τη διαφορά, φτάνοντας στο τέλος του δωδεκαλέπτου στο +17 και το 87-70.

Με το ματς να περνάει στην τελευταία περίοδο της κανονικής διάρκειας, οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να ελέγχουν πλήρως τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας στο 6:44 πριν το τέλος στο 96-81. Στη συνέχεια όμως οι Τίμπεργουλβς ήταν εκείνοι όπου μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση και στο 4:57 να φτάσουν στο -6 και το 98-92.

Ενώ το παιχνίδι είχε μπει στο τελευταίο δίλεπτο, ο Αντετοκούνμπο ήταν εύστοχος σε δύο βολές και με τον 32ο πόντο του έκανε το 107-101 (1:29), με τα «ελάφια» να παραμένουν μπροστά μέχρι και τη λήξη του αγώνα, με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 112-107 υπέρ των Μιλγουόκι Μπακς.

Η εμφάνιση του Greek Freak

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέρασε συνολικά 41:11 λεπτά εντός παρκέ έχοντας στο τέλος της αναμέτρησης double double με 33 πόντους (9/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο) και 13 ριμπάουντ ενώ παράλληλα μοίρασε 5 ασίστ και έκανε 1 κλέψιμο.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-31, 57-51, 70-87, 107-112