Κράτησε «απόρθητο» το «κάστρο» ο ΔΙ.ΑΣ (βίντεο)

Μάρτιος 24, 2018
Ούτε ο Άρης Αρχαγγέλου δεν κατάφερε να ρίξει το «κάστρο» του ΔΙΑ αφού η ομάδα του Γιάννη Μανούσογλου επικράτησε με 2-1 με τέρματα από Πανόπουλο και Δρόσο, πέρασε στην 2η θέση της βαθμολογίας και έδωσε ουσιαστικά την ευκαιρία στον Φοίβο που ξέφυγε με πέντε βαθμούς και απ’ τους δύο να πανηγυρίζει από τώρα τον τίτλο στην Α’ κατηγορία.
Για τον Άρη Αρχαγγέλου μείωσε στο δεύτερο μέρος ο Κρεκούκιας. Μελανό σημείο της αναμέτρησης ο τραυματισμός του Χατζηπέτρου στο 35’ με χτύπημα στα πλευρά (διακομίστηκε με το ασθενοφόρο στο νοσοκομείο).
Ο ΔΙ.ΑΣ ξεκίνησε καλύτερα έχοντας κατοχή, περισσότερο πάθος, αλλά και τις επιθέσεις του κυρίως από τα δεξιά με τον Δρόσο, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην άμυνα του Άρη. Μόλις στο 7’ ο Χατζηφούντας πάσαρε στον Δρόσο κι αυτός σούταρε μέσα από την περιοχή και δεξιά σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι, αλλά η φάση ήταν ουσιαστικά ως μη γενόμενη ύστερα από την υπόδειξη του α’ βοηθού Παρχαρίδη για οφσάιντ.
Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν από στημένες μπάλες να απειλήσουν και στο 22’ κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ όταν ο Πανόπουλος με ωραία εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Καραγιάννη για 1-0.
Δέκα λεπτά αργότερα ο ΔΙ.ΑΣ πέτυχε και άλλο γκολ όταν ο Δρόσος με ωραία προσωπική ενέργεια πάνω στον Χατζηπέτρο και δυνατό σουτ κεραυνοβόλησε τον Καραγιάννη κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του.
Στο 35’ ο αγώνας διακόπηκε για περίπου δέκα λεπτά αφού ο Χατζηπέτρος σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Μποϊλή τραυματίστηκε στα πλευρά με τον νεαρό οπισθοφύλακα να μεταφέρεται με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο για τις απαραίτητες εξετάσεις.
Στην συνέχεια ο ΔΙ.ΑΣ διαμαρτυρήθηκε για τράβηγμα του Τσελεπίδη πάνω στο Δρόσο ενώ λίγο λεπτά αργότερα ο Αξιώτης προσπάθησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ να νικήσει τον Τσαραπατσάνη με τον τερματοφύλακα του ΔΙΑ να του λέει «όχι.
Μέχρι να ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος ο ΔΙ.ΑΣ πρόλαβε να γράψει άλλες δύο σημαντικές ευκαιρίες. Σε λάθος έξοδο του Καραγιάννη ο Δρόσος έγινε κάτοχος, έστρωσε στον Μαργαρίτη αλλά το πλασέ του χτύπησε στο αριστερό δοκάρι και κατέληξε άουτ.
Λίγα λεπτά αργότερα η ομάδα του Γιάννη Μανούσογλου έχασε και άλλη ευκαιρία αφού ο Πανόπουλος δεν κατάφερε να περάσει τον Καραγιάννη, σε δεύτερο χρόνο έστρωσε στον Χατζησουλεϊμάν ο οποίος σούταρε με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα του Άρη αλλά ο Πομπού ήταν εκεί και απομάκρυνε σε κόρνερ.
Στο δεύτερο μέρος ο Άρης παρουσιάστηκε εντελώς διαφορετικός στο ματς και κατάφερε μόλις στο 54’ να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του παιχνιδιού. Ο Χατζηλιόντας έκανε την κάθετη πάσα και ο Κρεκούκιας που εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία στην άμυνα του ΔΙΑ πλάσαρε τον Τσαραπατσάνη κάνοντας το 2-1.
Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα, είχαν την κυκλοφορία αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην μεγάλη φάση με τον ΔΙΑ να προσπαθεί κυρίως στην κόντρα να απειλήσει χωρίς όμως να μπορέσει να φτάσει σε θέση βολής απέναντι στον Καραγιάννη.
Απ’ το πουθενά σε μια μπαλιά του Μαργαρίτη ο Πομπού με κεφαλιά έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο έξω απ’ το δεξί δοκάρι του Καραγιάννη με τον ΔΙΑ όσο περνά ο χρόνος να κλείνει καλύτερα τους διαδρόμους προς την εστία του Τσαραπατσάνη.
Στο 89’ το παιχνίδι διακόπηκε για πέντε περίπου λεπτά αφού υπήρξε ένταση ανάμεσα στον πάγκο του Άρη Αρχαγγέλου και μερίδας φιλάθλων απ’ την εξέδρα. Ευτυχώς με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων, των παικτών αλλά και της διοίκησης του ΔΙΑ το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά για να ολοκληρωθεί με τη νίκη των γηπεδούχων με 2-1 αφού δεν σημειώθηκε καμιά φάση στα λεπτά που απέμεναν μέχρι την λήξη.
Ο κορυφαίος
Ένα γκολ και μια ασίστ για τον Βαγγέλη Πανόπουλο που ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης για την ομάδα του ΔΙΑ.
Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία από Τονίδη, Παρχαρίδη και Γιαμούζη με τον ΔΙΑ να διαμαρτύρεται για ένα τράβηγμα πάνω στον Δρόσο στο φινάλε του πρώτου μέρους.
ΔΙ.ΑΣ (Γιάννης Μανούσογλου): Τσαραπατσάνης, Μποϊλής, Ιωαννίδης, Βλαντιμίροφ, Μαριάς, Θωνιάτης, Μαργαρίτης (76’ Τογρού), Χατζησουλεϊμάν (92’ Δημόπουλος), Δρόσος (95’ Συνεσίου), Πανόπουλος (82’ Μπεκιρλάρι), Χατζηφούντας.
Άρης Αρχαγγέλου (Στάθης Φαρμακίδης): Καραγιάννης, Τσελεπίδης, Χατζηπέτρος (36’ λτ. Σακελλάρης), Νικήτας, Πομπού, Κοντόγιαννος (64’ Μάλλιος), Γκίκας, Αξιώτης, Χατζηλιόντας, Κρεκούκιας, Μπαϊρακτάρης.