Euroleague, Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 91-87: Ανεπανάληπτο φινάλε και πρώτη νίκη για την ομάδα του Πρίφτη

Οκτώβριος 08, 2021

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με ανεπανάληπτο φινάλε, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 91-87 επί της Φενέρμπαχτσε και έκανε την πρώτη του νίκη στη δεύτερη αγωνιστική της Euroleague.

Οι “πράσινοι” έκαναν μίνι ανατροπή στο φινάλε του αγώνα, με πρωταγωνιστή τον Νεμάνια Νέντοβιτς, αλλά ο Βέσελι φάνηκε να τους… σκοτώνει, πριν αλλάξουν τα δεδομένα δύο απίστευτα αντιαθλητικά φάουλ των Τούρκων στα τελευταία 11 δευτερόλεπτα.

Ο Σέρβος ήταν ψύχραιμος στο τέλος και με 11/11 βολές έφτασε τους 20 πόντους στην αναμέτρηση, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του, ενώ κομβικός ήταν και ο Οκάρο Γουάιτ (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ) παρότι “χτυπήθηκε” από τα φάουλ.

Το παιχνίδι
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε “νευρικά” το παιχνίδι, με πεντάδα τους Μέικον, Σαντ Ρος, Παπαπέτρου, Γουάιτ και Φλόιντ, με αποτέλεσμα η Φενέρμπαχτσε να πάρει το προβάδισμα στην αρχή, με τον Χένρι να έχει 8 πόντους στα πρώτα λεπτά. Ο Γουάιτ ανέβασε όμως στη συνέχεια την απόδοσή του σε άμυνα και επίθεση και το σκορ έγινε 13-8. Οι Τούρκοι “απάντησαν” με σερί 9-0 για να ολοκληρωθεί τελικά η περίοδος με 21-20 υπέρ τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι “πράσινοι” εμφάνισαν κενά στην άμυνά τους, με τον Γουάιτ να είναι στον πάγκο με δύο γρήγορα φάουλ, αλλά κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκρο, με τον Πέρι να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση και τον Έβανς να δίνει βοήθειες. Η Φενέρμπαχτσε ξέφυγε ξανά με 32-38 και 36-45, έχοντας τον Ντε Κολό ως πρωταγωνιστή, αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να “τρέξει” ένα σερί 9-1 και με απίθανο buzzer beater του Παπαπέτρου να “κλείσει” το πρώτο ημίχρονο, μειώνοντας σε 46-45.

Το πρόβλημα με τα φάουλ έγινε μεγαλύτερο για τον Δημήτρη Πρίφτη στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αφού ο Πέρι και Γουάιτ έφθασαν τα τέσσερα, με τον δεύτερο να είναι καλός επιθετικά, αλλά να τον “χτυπάει” ο Βέσελι στην άμυνα. Τα φάουλ έδωσαν και πολλές βολές στους Τούρκους, οι οποίοι ξέφυγαν με +8 (64-56). Έβανς και Νέντοβιτς έδωσαν όμως λύσεις στην ομάδα και ο Παναθηναϊκός επέστρεψε ξανά για το 64-64, το οποίο έγινε 67-64 για τη Φενέρμπαχτσε με τρίποντο του Πολονάρα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Όλα κρίθηκαν έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο, το οποίο είχε συνεχόμενες ανατροπές. Η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με 72-66, αλλά ο Παναθηναϊκός έμεινε κοντά στο σκορ με την ενέργεια των Νέντοβιτς και Γουάιτ, για να περάσει και μπροστά στο σκορ με 82-79. Συνεχόμενα καλάθια του Βέσελι όμως φάνηκε να γέρνουν τη “ζυγαριά” υπέρ των Τούρκων, με το σκορ να είναι 87-82 για τους φιλοξενούμενους με μόλις 40 δεύτερα για το φινάλε. Οι “πράσινοι” έδειξαν να “παγώνουν” στην επίθεση, αλλά με σχεδόν 10 δευτερόλεπτα για τη λήξη, ο Μέικον κέρδισε πεντακάθαρο αντιαθλητικό φάουλ και έβαλε “φωτιά” στο ματς. Ο Νέντοβιτς δεν κατάφερε να συνεργαστεί με τον Γουάιτ στην τελευταία επίθεση, αλλά με 2,9” να απομένουν οι Τούρκοι έκαναν νέο αντιαθλητικό, το οποίο επιβεβαίωσε και το video. Ο Σέρβος γκαρντ του Τριφυλλιού είχε έτσι την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στους “πράσινους” από τη γραμμή και τα κατάφερε, με τον Παπαπέτρου να διαμορφώνει το τελικό 91-87.

Ο Παναθηναϊκός πήρε έτσι την πρώτη του νίκη στη Euroleague μετά από δύο σερί ήττες σε Ευρώπη και Ελλάδα, κερδίζοντας… χρόνο για να δουλέψει περισσότερο, έχοντας πια και τον Νέντοβιτς σε ρυθμό. Στο 1-1 το ρεκόρ για “πράσινους” και Φενέρμπαχτσε στην κατάταξη μετά τη δική τους νίκη στην πρεμιέρα.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-46, 64-67, 91-87

Τα στατιστικά των παικτών
Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 9 (2), Μέικον 13 (0/3 τρίποντα, 4 ασίστ, 1 λάθος), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 14 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κασελάκης, Γουάιτ 12 (1/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Φλόιντ 8, Νέντοβιτς 20 (3/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 11/11 βολές), Έβανς 7 (1), Μαντζούκας, Σαντ Ρος 6.
Φενέρμπαχτσε (Τζόρτζεβιτς): Χαζέρ, Σαγιόκ, Μαχμούτογλου, Ντε Κολό 16 (1), Χένρι 12 (2), Πιερ 10 (1), Μπαρτέλ, Γκούντουριτς 8 (2), Βέσελι 18 (8/14 δίποντα, 2/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπούκερ 14 (7 ριμπάουντ), Πολονάρα 9 (2).https://www.newsit.gr/athlitika/Euroleague-panathinaikos-fenermpaxtse-91-87-anepanalipto-finale-kai-proti-niki-gia-tin-omada-tou-prifti/3380665/