"ΔΙΚΑΙΟΣ" Πρωταθλητής Δωδεκανήσου

Μάιος 08, 2016

Πανάξιος πρωταθλητής Δωδεκανήσου.

Ο Δίκαιος με εξαιρετικές εμφανίσεις σε ημιτελικό και τελικό έδειξε ότι είναι το απόλυτο αφεντικό φέτος στα Δωδεκάνησα. Στον σημερινό μεγάλο τελικό η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στους Αγίους Θεοδώρους, τους κέρδισε με 81-60 και παρέα με τους φίλους της ομάδας που γέμισαν το κλειστό γυμναστήριο Κω πανηγυρίζει από σήμερα τον πρώτο τίτλο της ιστορίας του σε επίπεδο ανδρών.

Εικόνα

Με τον Χατζηγιακουμή να ξεκινά καλά στο σκοράρισμα ο Δίκαιος μπήκε πιο δυναμικά στο παρκέ με τους Αγίους Θεοδώρους να δείχνουν πρόθεση να χτυπήσουν κάτω απ’ την ρακέτα σημαδεύοντας κυρίως τον Κούρο. Οι «κυανόλευκοι» είχαν ενέργεια και ρυθμό επιθετικά, πήραν πόντους και απ’ τους Γεωργαδάκη (δύο τρίποντα) και Τριτσάρη με την ομάδα του Χρήστου Μπίλια να βρίσκει λύσεις με Βλαχοδήμο και Κούρο και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 23-18.

Ο Δίκαιος έχοντας πολυφωνία στην επίθεση αφού είδε τους Παρβαντώνη και Τρύπα να σκοράρουν κρατούσε σταθερά τον προβάδισμα με τον Σκορδάλη να αναλαμβάνει δράση από πλευράς Αγίων Θεοδώρων επιθετικά προσπαθώντας να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ. Κούρος και Βλαχοδήμος κατέβασαν την διαφορά στους έξι, αλλά Παρβαντώνης και Τρύπας με σουτ έξω απ’ τα 6.75 έκαναν το 46-34 δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου για να πάνε τελικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τον Δίκαιο στο +14 (53-39).

Με τον Παμπρή να παίζει καλές άμυνες πάνω στον Κούρο ο Δίκαιος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έχοντας αρκετές λύσεις στην επίθεση συνέχισε να κρατά την διαφορά ασφαλείας (59-45 στο 24’). Από εκείνο το σημείο μπορεί οι «κυανόλευκοι» να μην είχαν την ίδια φρεσκάδα επιθετικά όμως με παθιασμένη άμυνα κρατούσαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα (65-52 στο 28’) για να πάνε τελικά στο 3ο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 68-52.

Η ομάδα του Χρήστου Μπίλια μπήκε με διάθεση να το παλέψει το ματς αλλά ο Δίκαιος δεν φαινόταν να έχει διάθεση για αστεία και με την ίδια σοβαρότητα σε άμυνα και επίθεση έδειχνε ότι ο τίτλος είναι δικός του.  Όσο περνούσε η ώρα μάλιστα και μεγάλωνε η διαφορά οι Άγιοι Θεόδωροι έριξαν λευκή πετσέτα υποκύπτοντας ουσιαστικά στην ανωτερότητα της Α.Ε Δικαίου. Το μόνο που απέμενε πλέον ήταν το τελικό σκορ με τον Δίκαιο να επικρατεί με 81-60 και να πανηγυρίζει τον πρώτο τίτλο της ιστορίας του.

Διαιτητές: Ξανθός - Φάκαρος

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 53-39, 68-52, 81-60

Α.Ε Δικαίου (Τζομάκας Δημήτρης): Δρόσος 2, Τσάμπαλλας Β., Σπανός, Τρύπας 20 (5), Γεωργαδάκης 6 (2), Τριτσάρης 17 (1), Λάμπρου 2, Παρβαντώνης 16 (4), Κατσούβας 3, Χατζηγιακουμής 10 (1), Παμπρής 5 (1), Κοντογιάννης.

Άγιοι Θεόδωροι (Μπίλιας Χρήστος): Μπίλιας 5 (1), Κανύχης, Ξυπολιτάς 4, Βλαχοδήμος 8(2), Ματσαμάς 6, Μήτσου 2 , Μήτσης, Σκορδάλης 15 (2), Κούρος 13, Εκινέ 6, Βασιλειάδης.