Ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος ο Αίολος Κεφάλου

Νοέμβριος 03, 2019

Εντυπωσιακός στο β’ ημίχρονο ο Αίολος Κεφάλου έκανε επιμέρους σκορ 38-15(!) και κέρδισε την Ακαδημία Καλύμνου με 68-54, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας (όμιλος νήσων).

Με κορυφαίο τον Σάζαλη, οι Κώοι κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να «σπάσουν το ρόδι». Για τους «σφουγγαράδες» η πολύ καλή παρουσία του Θεοφιλάκου δεν ήταν αρκετή για να μπορέσουν να διατηρήσουν το +9 (30-39) του ημιχρόνου. Η ομάδα του Χρήστου Καλαϊτζίδη έλεγξε απόλυτα το ρυθμό στο α’ ημίχρονο, ωστόσο ο Αίολος έπαιξε εξαιρετική άμυνα στη συνέχεια (δέχθηκε μόλις 15 πόντους) και σημείωσε την πρώτη του νίκη στο ανδρικό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-22, 30-39(ημ.), 48-43, 68-54

ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΦΑΛΟΥ (Πολίτης Κ.): Τσατσακλάς 7(1), Σάζαλης Α. 27, Πολίτης Κ. 12(1), Ρήγας 4, Παντελής 3, Παπαντωνίου 11, Πολίτης Δ. 2, Πετρόπουλος 2.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Καλαϊτζίδης): Πελεκάνος 1, Ελ Κολί 6, Σισώης, Θεοφιλάκος 26(6), Μιλάτος, Μούγκρος 2, Καμπούρης 6, Ρήγας, Ζερβός 9, Κουρμούλης, Πιζάνιας 2, Τσουκαλάς 2.