Στην κορυφή μετά από 20 χρόνια η Ρεάλ

Μάιος 18, 2015

Αυτή την φορά η άμυνα δεν του έφερε τη νίκη…

Ο Ολυμπιακός κράτησε την Ρεάλ σε χαμηλά επίπεδα, αλλά η αστοχία των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου από την γραμμή των βολών και τα μεγάλα σουτ ήταν εκείνα που πλήγωσαν τους Πειραιώτες και έτσι η «βασίλισσα» επέστρεψε στον θρόνο της, 20 χρόνια μετά, επικράτησε με 78-59 και κατέκτησε το 9ο ευρωπαϊκό στην ιστορία της.

Αποστολή στην Μαδρίτη, Μιχάλης Στεφάνου

ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ: Από τα χέρια του Φελιπέ Ρέγιες μπήκε το πρώτο καλάθι του μεγάλου τελικού, με την Ρεάλ να παίρνει το προβάδισμα με 2-0. Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν γρήγορα με 6-1, με τον Ολυμπιακό να έχει κάποια επιθετικά προβλήματα, τα οποία έδειξαν να διορθώνονται αρχικά με το γκολ φάουλ του Ντάνστον για το 6-4. Ο Λοτζέσκι πήρε το «όπλο» του και έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά με 6-8 στο τέταρτο λεπτό. Ο Λοτζέσκι ήταν εξαιρετικός σε αυτό το χρονικό διάστημα του ματς, έχοντας δέκα πόντους και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 12-17 και στη συνέχεια ο πάγκος των «ερυθρόλευκων» χρεώθηκε με τεχνική ποινή και η Ρεάλ μείωσε σε 15-17, αλλά ο Πέτγουεϊ έγραψε το 15-19, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Η διαφορά για τους Πειραιώτες ανέβηκε στους έξι πόντους (15-21) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά η Ρεάλ βρήκε τα «αντίδοτα» στα πρόσωπα των Νοτσιόνι και Ματσιούλις που άλλαξαν την ενέργειά της. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατηρούσαν το προβάδισμά τους μέχρι το 16ο λεπτό, αλλά ο Ματσιούλις έβαλε μπροστά την Ρεάλ με 28-25. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τον καθαρό τους μυαλό στην επίθεση, ήταν και άστοχοι στις βολές και έτσι η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πήγε στα αποδυτήρια με το +7 (35-28).

Με τρίποντο του Φερνάντεθ η Ρεάλ ανέβασε την διαφορά της στην μεγαλύτερη τιμή της και το 40-29 στο 22ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός όμως δεν τα παράτησε, με μεγάλα καλάθια από τους Λοτζέσκι και Σλούκα, οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα σερί 12-0 και πέρασαν μπροστά με 40-41 στο 26ο λεπτό. Αλλά ο Τζέισι Κάρολ δεν έδειξε «έλεος» στον Ολυμπιακό και η Ρεάλ πέρασε μπροστά με 53-44, ένα λεπτό πριν από το τέλος του 3ου δεκαλέπτου. Ο Σλούκας με δύο βολές μείωσε σε 53-46 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Με τρίποντο του Νοτσιόνι η διαφορά ανέβηκε στους δέκα για την Ρεάλ και το 56-46, αλλά ο Χάντερ απάντησε με κάρφωμα για το 56-48. Ο Σλούκας έδωσε μια εξαιρετική πάσα στον Χάντερ, ο οποίος κάρφωσε εκ νέου για το 56-50 στο 32ο λεπτό. Η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους δέκα και το 62-52 στο 34ο λεπτό, αλλά ο Σλούκας με ένα μεγάλο τρίποντο ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό για το 62-55. Ο Ολυμπιακός είχε τις ευκαιρίες να μειώσει ακόμη περισσότερο, αλλά κάποια βιαστικά λάθη και η αστοχία στις τελευταίες επιθέσεις έκαναν την εμφάνισή τους και ο Νοτσιόνι έδωσε προβάδισμα με 65-55 στην Ρέαλ, 3:45 λεπτά πριν από το φινάλε. Ο Γιουλ έγραψε το 67-55, 3:11 για το τέλος και οι ελπίδες του Ολυμπιακού λιγόστεψαν, ενώ τα λάθη του μεγάλωναν. Η διαφορά άγγιξε τους 14 πόντους (69-55) και στο 38ο λεπτό το σκορ ήταν 71-55 και η Ρεάλ… αγκαλιά με την επιστροφή της στον ευρωπαϊκό θρόνο. Η Ρεάλ επικράτησε με 78-59 και επέστρεψε στην κορυφή της Ευρώπης μετά από 20 ολόκληρα χρόνια (τελευταίο της ευρωπαϊκό ήταν και πάλι κόντρα στον Ολυμπιακό το 1995 στην Σαραγόσα) και κατέκτησε το 9ο ευρωπαϊκό της ιστορία της.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Ποιος άλλος εκτός από τον άνθρωπο που ανακηρύχτηκε και MVP του τελικού. Ο Αντρες Νοτσιόνι είχε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ αλλά κυρίως ήταν αυτός που άλλαξε τις ισορροπίες και την ενέργεια της Ρεάλ.

ΣΕ…ΑΛΛΟ ΓΗΠΕΔΟ: Ο Βασίλης Σπανούλης έμεινε στους 3 πόντους και δεν βοήθησε τον Ολυμπιακό.

Η ΕΤΥΜΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ SPORTIT: Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός και στην άμυνα αλλά και στην επίθεση κατά την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Ματ Λοτζέσκι να είναι εξαιρετικός με δέκα πόντους και 2/2 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Όμως ο Αντρές Νοτσιόνι με τις άμυνές του και ο Γιόνας Ματσιούλις έδωσαν άλλη ενέργεια στην Ρεάλ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η άμυνα του Ολυμπιακού μόνο κακή δεν ήταν, αλλά η επίθεσή του είχε πρόβλημα. Οι Πειραιώτες είχαν άσχημα ποσοστά στις βολές, έχοντας χάσει 8 βολές (6/14) και είχαν και αρκετά λάθη. Πέρα από το ξέσπασμα του Λοτζέσκι ο Ολυμπιακός δεν είχε κάποιον άλλο παίκτη να του τραβήξει επιθετικά το «κουπί» και αυτό φάνηκε και στο σκορ, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Λαφαγιέτ (κέρδισε και δύο επιθετικά φάουλ) αλλά και του Γιώργου Πρίντεζη να μπει μέσα στην ρακέτα. Στην άμυνα, που σε γενικές γραμμές δεν ήταν κακή, η περιφερειακή άμυνα είχε κάποια προβλήματα καθώς η Ρεάλ είχε 6/13 τρίποντα με τον Ματσιούλις να μετρά 9 πόντους. Το 12-0 του Ολυμπιακού, η ευστοχία του Λοτζέσκι και η απίστευτη δουλειά που έκανε ο Σλούκας κράτησαν «όρθια» την ομάδα του Πειραιά, αλλά η άμυνα πάνω στον Κάρολ δεν ήταν αυτή που έπρεπε και από εκεί «πληγώθηκε» ο Ολυμπιακός. Επιπλέον οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου εξακολούθησαν να έχουν χαμηλά ποσοστά στις βολές και 10 /21, ενώ η Ρεάλ είχε 10/25 τρίποντα. Οι 14 χαμένες βολές, η χαμηλή παραγωγικότητα των Σπανούλη και Πρίντεζη στοίχισαν στον Ολυμπιακό και έτσι η Ρεάλ έφτασε στην κούπα.

Δεκάλεπτα: 15-19, 35-28, 53-46, 78-59.
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 5(1), Φερνάντεθ 7(1), Νοτσιόνι 9(1), Ματσιούλις 9(2), Ρέγιες 2, Ροντρίγκεθ 4, Αγιόν, Κάρολ 16(4), Γιουλ 8(2), Μπουρούσης, Σλότερ 2.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 2, Χάντερ 10, Ντάνστον 4, Σπανούλης 3, Παπαπέτρου, Σλούκας 10(2), Πρίντεζης 7, Αγραβάνης, Μάντζαρης 1, Λαφαγιέτ 1, Ντάρντεν 1, Λοτζέσκι 17(3).