Πρωταθλήτριες οι κορασίδες με θρίλερ σε ισοβαθμία

Απρίλιος 12, 2016

Την Κυριακή 10 Απριλίου ήταν η σειρά των κορασίδων του συλλόγου να αγωνιστούν στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος με αντίπαλο την ομάδα της Τελχινίδας.

Το παιχνίδι ήταν σαν τελικός αφού η ομάδα μας πήγε στο παιχνίδι ως πρώτη και αήττητη, ενώ η αντίπαλη ομάδα ήταν δεύτερη με μόνη ήττα αυτή του πρώτου γύρου στην Κω από τον Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω με 3-2 σετ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή όπως και αυτό του πρώτου γύρου. Η Τελχινίδα πήρε το πρώτο σετ με 25-23, ενώ η ομάδα μας ισοφάρισε το παιχνίδι παίρνοντας το δεύτερο σετ με 26-24. Στη συνέχεια μπαίνοντας δυνατά στο τρίτο σετ και με άριστο σερβίς έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 2-1 σετ καθώς νίκησε με 25-14. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Τα κορίτσια έπαθαν αγωνιστική καθίζηση και έχασαν το σετ με 25-15. Έτσι φτάσαμε στο πέμπτο σετ όπου έγινε μεγάλη μάχη με τις δύο ομάδες να είναι πάντα κοντά η μία στην άλλη μέχρι το τέλος. Η ομάδα μας είχε δύο ματς μπολ και άλλα τόσα η αντίπαλος. Τελικά τα κορίτσια της Τελχινίδας ήταν πιο ψύχραιμες στο τέλος και πανηγύρισαν τη νίκη.

Οι ομάδες ισοβάθμησαν στην βαθμολογία και ο πρωταθλητής θα έβγαινε στην διαφορά των πόντων καθώς τα σετ των ομάδων στα μεταξύ τους παιχνίδια τις έφερναν ισόπαλες. Η αγωνία των κοριτσιών κορυφώθηκε μέχρι η τοπική επιτροπή να ανακοινώσει τον πρωταθλητή για φέτος, αφού έπρεπε να μετρηθούν οι πόντοι και στα δύο παιχνίδια που οι δύο ομάδες έδωσαν για το πρωτάθλημα. Εκεί η ομάδα μας είχε καλύτερη διαφορά και για ένα πόντο κατέκτησε το πρωτάθλημα για φέτος, που είναι το δεύτερο συνεχόμενο και δεύτερο στην ιστορία του συλλόγου. Οι αθλήτριες του συλλόγου ξέσπασαν σε κλάματα και πανηγύρισαν τον τίτλο με ανάμεικτα συναισθήματα καθώς μέχρι να δοθεί το αποτέλεσμα από την τοπική επιτροπή, όλοι στο γήπεδο βίωσαν την αγωνία των κοριτσιών και των δύο ομάδων για το τελικό αποτέλεσμα.

Ρ.Σ.Φ.Π. Τελχινίς – Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω 3-2 (25-23, 24-26, 14-25, 25-15, 18-16) σε 124’

Ρ.Σ.Φ.Π. Τελχινίς (Μιχάλης Τσιμισίρης) ΓΚΙΚΑ, ΤΕΡΖΙΟΥ,ΚΟΥΦΟΜΑΝΩΛΗ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ, ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ, ΜΑΝΩΛΑΚΗ, ΠΕΤΣΙ, ΚΩΤΗ, ΧΟΥΣΕΪΝ, ΑΜΟΡΑΝΙΤΗ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Ζ., ΑΡΓΥΡΑΚΗ, ΚΩΣΤΑΡΑ.

Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου) ΚΕΦΑΛΙΑΝΟΥ, ΠΙΣΣΑΡΗ, ΦΕΣΣΑΡΑ, ΔΑΣΚΑΛΟΥ, ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗ ΑΓ., ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗ Χ., ΖΑΜΑΓΙΑ, ΛΟΥΜΙΩΤΗ, ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΤΣΑΦΑΛΟΠΟΥΛΟΥ, ΜΑΤΣΟΥΡΗ, ΧΛΑΠΑΝΗ, ΒΕΡΟΠΟΥΛΟΥ, ΜΙΣΙΡΗ.