Ο ΠΑΣ «σκότωσε» (3-1) τον ΠΑΟΚ στα Γιάννενα

Αύγουστος 31, 2015

Η ιστορία επαναλήφθηκε απόψε στην πρωτεύουσα της Ηπείρου, ατυχώς όμως για τον ΠΑΟΚ όχι ως φάρσα αλλά σαν τραγωδία…

Για δεύτερη συνεχή χρονιά ο ΠΑΣ Γιάννινα «φιλοδώρησε» την ομάδα της Θεσσαλονίκης με τρία γκολ, μόνο που φέτος αντί για 3-0 νίκησε 3-1, αφήνοντας το μακεδονικό συγκρότημα με ένα βαθμό ύστερα από δύο αγωνιστικές στη Σούπερ Λίγκα.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, σε φάση που εκτέθηκαν όλοι οι αμυντικοί του «Δικέφαλου» με πρώτον απ΄ όλους τον Σουηδό τερματοφύλακά του: από εκτέλεση πλαγίου (!) ο Μανιάς αν και περικυκλωμένος από αντίπαλους και με τον Όλσεν στον… σβέρκο του πήρε την κεφαλιά ανοίγοντας το σκορ.

Πρόβλημα πάντως οι παίκτες του Ιγκόρ Τούντορ αποδείχθηκε ότι δεν είχαν μόνο στην ανασταλτική λειτουργία αλλά και στην επίθεση. Αν όμως εναντίον της Ξάνθης, στην πρεμιέρα, ο ΠΑΟΚ εγκλωβίστηκε στην αμυντική τακτική των Ακριτών, στους «Ζωσιμάδες» υπαίτιος ήταν ο Μάρκος Βελλίδης.

Θαρρείς κι έλαβε έξτρα κίνητρο από την κλήση του στην Εθνική ομάδα, ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ Γιάννινα κράτησε όρθια την ομάδα του με τις φανταστικές αποκρούσεις του μετά το πρώτο ημίωρο, όταν ο αντίπαλος πίεσε πάρα πολύ κι έχασε σημαντικές ευκαιρίες για την ισοφάριση.

Από το 30ό λεπτό ως τη λήξη του ημιχρόνου ο Βελλίδης είχε «κατεβάσει ρολά», υψώνοντας… απαγορευτικό στους Μακ (30΄ & 31΄), Σάμπο (35΄) και Λέοβατς (45΄), ενώ στο 31΄ ο Στρούνααπέκρουσε πάνω στη γραμμή το τακουνάκι του Μιγκέλ Βίτορ, σε εκτέλεση κόρνερ.
Ο ΠΑΟΚ δεν κατόρθωσε να ισοφαρίσει στο διάστημα που ήλεγχε απόλυτα το παιχνίδι και το πλήρωσε στην επανάληψη, αφού συν τοις άλλοις οι φιλοξενούμενοι είχαν απόψε και την τύχη εναντίον τους. Αφού στο 46΄ η βολίδα του Μανιά έφυγε ελάχιστα άουτ, στο 51΄ οι Ηπειρώτες έφτασαν στο 2-0 με αυτογκόλ του Σάμπο σε γύρισμα του Ακόστα!

Η τραγωδία για τους φιλοξενούμενους ολοκληρώθηκε στο 62΄ με την αποβολή του Ζάιρο (δεύτερη κίτρινη), για επικίνδυνο παίξιμο (αγκωνιά) σε αντίπαλο… Με 0-2 εις βάρος του και δέκα παίκτες πια, το μακεδονικό συγκρότημα παρέδωσε πνεύμα και σώμα στη συνέχεια.

Στο 75΄, λοιπόν, ο Τζημόπουλος πέρασε την μπάλα στην πλάτη της -τρύπιας πια- άμυνας του ΠΑΟΚ, ο Γιάκος άφησε στον Τσάβες κι εκείνος με «ξερό» διαγώνιο σουτ έγραψε το 3-0, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σαπαλίδης είχε κεφαλιά στο δοκάρι μετά από νέα άστοχη έξοδο του Όλσεν, για να πετύχει το «γκολ της τιμής» λίγο αργότερα ο Βίτορ.