Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΤΟ ΛΙΓΚ ΚΑΠ, 3-2 ΤΟΝ ΠΑΟΚ

Φεβρουάριος 21, 2016

Το μπουρίνι που ξέσπασε στη Σύρο στην αρχή του 3ου σετ έφερε τα πάνω κάτω και στον τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς». Η μπίλια στο τάι μπρέικ φλέρταρε με το... μαύρο αλλά στο τέλος «κάθισε» στο κόκκινο.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει 2-0 σετ αλλά με αντεπίθεση διαρκείας και όπλο το μπλοκ από τους καταπληκτικούς Σουλτανόπουλο, Σπίνου πήρε τη νίκη με 3-2 σετ και κατέκτησε τον 3ο τίτλο στη διοργάνωση μετά το 2015 και το 2013. Ο ΠΑΟΚ έχασε μέσα από τα χέρια του τη νίκη καθώς εκτός από το προβάδισμα με 2-0 σετ προηγήθηκε και 14-10, 15-14 αλλά με τρύπια υποδοχή παρέδωσε τη κούπα στους «ερυθρόλευκους».

MVP ο Σουλτανόπουλος

Μεγάλος πρωταγωνιστής και mvp του τουρνουά ήταν ο Δημήτρης Σουλτανόπουλος που με τα φλοτ σέρβις άρχισε να δημιουργεί τα πρώτα ρήγματα στην υποδοχή του ΠΑΟΚ από το 3ο σετ. Ακολούθησε ο Σπίνου που με τα μπλοκ του έβαζε «στοπ» στους επιθετικούς του δικεφάλου, ενώ ο Φιλίποφ (που αναδείχτηκε καλύτερος πασαδόρος) κράτησε την ηρεμία της ομάδας του στα δύσκολα.

O πρόεδρος του ΑΟ Φοίνικα Αντώνης Ρούσος δίνει τον τίτλο του mvp στον Δημήτρη Σουλτανόπουλο

Το άνετο 2-0

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 2-0 σετ καθώς εκμεταλεύτηκε την ισχύ των Σεπέδα, Χιμένες αλλά και τον εκνευρισμό του Ολυμπιακού που ξεκίνησε από το 6-5 του 1ου σετ. Οι διαιτητές έκαναν έλεγχο για λάθος θέσεις στον Ολυμπιακό, έγινε διακοπή του αγώνα και όταν άρχισε πάλι μετά από 8 λεπτά ο Ολυμπιακός ήταν εκτός αγώνα. Από το 11-11 ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 από τα σερβίς του Τακουρίδη. Αργότερα οι δύο άσσοι του Σεπέδα εκτόξευσαν τη διαφορά στο 20-13 για τον δικέφαλο και ο ΠΑΟΚ έφτασε άνετα στο 25-20.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ισορροπήσει τον αγώνα και το κατάφερε μέχρι το 12-12. Ο ΠΑΟΚ με νέο σερί 4-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο 19-14 ενώ στο 17-14 δέχτηκε κόκκινη κάρτα ο Πιάτσα που ήταν «εκτός εαυτού». Ο ΠΑΟΚ κράτησε τη διαφορά στο σκορ και με 25-20 έκανε το 2-0 σετ.

O Γιώργος Λεονταρίτης δίνει μία άσπρη μπάλα στον Δημήτρη Σουλτανόπουλο που την σέρβιρε πριν την έναρξη του τελικου στη μνήμη του Νίκου Σαμαρά!

Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού

Από το 3ο ο ΠΑΟΚ πίστεψε πως θα πάρει εύκολα τη νίκη και ο Ολυμπιακός έψαχνε τις φάσεις που θα τον βάλουν στον αγώνα. Με τη βελτίωση της υποδοχής και την άνοδο του Έγκλεσκαλνς ο Ολυμπιακός βγήκε μπροστά 7-4 και με σερί 3-0 από τα σερβις του Κοκκινάκη εκτόξευσε τη διαφορά στο 18-8. Ο Ολυμπιακός απέκτησε ρυθμό και πίστεψε στην ανατροπή μετά την κατάκτηση του 3ου σετ 25-17.

Η αντεπίθεση των ερυθρολεύκων συνεχίστηκε στο 4ο σετ όπου με τον Τσουκ στο σερβίς και τα μπλοκ του Σπίνουν ξέφυγε 13-5 οδηγώντας τον αγωνα στο 5ο σετ.

Το απίστευτο τάι μπρέικ

Στη ρουλέτα του τάι μπρέικ τα φλοτ σέρβις του Σουλτανόπουλου και τα μπλοκ του Σπίνου κρατούσαν τον Ολυμπιακού ζωντανό και με προβάδισμα 9-8. Τα σερβίς του Σεπέδα έφεραν σερί 3-0 για το 11-8, ενώ με δύο επιθέσεις του Χιμένες ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 14-10. Ο Γιαμπλόνσκι έχασε το σερβίς, ο Σουλτανόπουλος πήγε στο σερβίς για τον Ολυμπιακό και με φλοτ σέρβις έκανε την απίθανη ανατροπή.

Η υποδοχή του ΠΑΟΚ χάλασε, ο Καλμαζίδης έριξε στον αγώνα τον Καρασαβίδη που δέχτηκε την πίεση και ακολούθησαν δύο λάθη από τον Σεπέδα και ένα από τον Κουρνέτα για το 14-14. Ο ΠΑΟΚ πέρασε πάλι μπροστά με τον Λι αλλά ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με μπλοκ Σπίνου, Εγκλεσκαλνς στον Χιμένες, υπέρβαση Σεπέδα και άσσο του Έγκλεσκαλνς ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 17-15 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Γεωργιάδης

Διακύμανση:1ο σετ: 8-5, 13-16, 16-21, 20-25
2ο σετ: 8-7, 14-16, 17-21, 20-25
3o σετ: 8-4, 16-7, 21-12, 25-17
4ο σετ: 8-3, 16-6, 21-14, 25-20
5ο σετ: 5-4, 9-10, 10-12, 17-15*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 53 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 60 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλωνΤα σετ: 3-2 (20-25, 20-25, 25-17, 25-20, 17-15) σε 143΄ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 10 (7/10 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 28 (24/41 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τσουκ 11 (8/23 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 29% υπ - 24% άριστες), Όγκουρτσακ 1 (μπλοκ, 100% υπ - 50% άριστες), Σπίνου 11 (4/7 επ, 7 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 62% υπ - 38% άριστες), Σακόγλου 1 (1/2 επ), Στιβαχτής, Κοκκινάκης 13 (9/24 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ - 52% άριστες), Παπαδόπουλος.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 13 (12/28 επ, 1 άσσος, 46% υπ - 32% άριστες), Κουρνέτας, Σεπέδα 26 (19/46 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (7/9 επ, 1 άσσος), Λι 13 (9/13 επ, 4 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 9 (8/18 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ - 39% άριστες) / Γκαράς (λ, 74% υπ - 57% άριστες), Τερζής, Σαμπανάι, Σμαραγδής, Εφραιμίδης 5 (5/7 επ), Καρασαββίδης (57% υπ - 43% άριστες).