Εξαιρετική εμφάνιση του Ολυμπιακού και εύκολη νίκη επί της Γαλατασαράι (video)

Νοέμβριος 14, 2014
Με τους Τρεμέλ Ντάρντεν και Οθέλο Χάντερ μεγάλους πρωταγωνιστές ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα της Γαλατάσαραϊ στο ΣΕΦ (93-66) και έκλεισε αήττητος τον πρώτο γύρο της Ευρωλίγκα (5-0).

Ο Ντάρντεν δίνοντας απίστευτη ενέργεια στην άμυνα και ξεκινώντας ως βασικός έδειξε το τι έχανε τόσο καιρό ο Ολυμπιακός ενώ «τράβηξε» ουσιαστικά όλη την ομάδα στο να βγάλει εξαιρετικές άμυνες.

Οι οποίες προκάλεσαν τις γρήγορες (αλλά με μυαλό) επιθέσεις που έφεραν άμεσα το σκορ σε υψηλά επίπεδα και τους Χάντερ και Μάντζαρη να μετατρέπονται επιθετικά σε…Σπανούλη.

Ο πρώτος με 17π. (και 10 ριμπ.) και ο δεύτερος με ρεκόρ πόντων στην Ευρωλίγκα (15, το παλαιό οι 12 κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου) χωρίς μάλιστα να χάσει σουτ (3/3 διπ., 3/3 τρ.).

Οι Πειραιώτες γενικότερα με όπλο την άμυνα περιόρισαν από τα πρώτα λεπτά σε παθητικό ρόλο τους Τούρκους και έφτασαν άνετα σε μια ακόμα νίκη, προσφέροντας θεαματικό μπάσκετ στους 8000 φίλους τους που βρέθηκαν στο φαληρικό στάδιο.

Στο πεντάλεπτο που έπαιξε βασικός από το ξεκίνημα ο Τρεμέλ Ντάρντεν, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 13-5, πιέζοντας σε όλο το γήπεδο και κυνηγώντας ακόμα και χαμένες μπάλες.

Ουσιαστικά με την τρομερή άμυνα βγήκε η ενέργεια που ήθελε η ελληνική ομάδα και στην επίθεση και ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν πάρει σαφές προβάδισμα (26-13).

Η διαφορά ανέβηκε και άλλο (31-15 στο 12’) με τους Ερυθρόλευκους να έχουν απίστευτη ομαδική δημιουργία, βγάζοντας όμως και εκτός ρυθμού τους Τούρκους. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ελληνική ομάδα είχε ήδη 3 κλεψίματα και 10 ασίστ, έναντι μόλις ενός (σε κάθε κατηγορία) των φιλοξενουμένων τους οποίους είχε υποχρεώσει ήδη σε 5 λάθη (έναντι μόλις ενός του Ολυμπιακού).

Απλά ήταν λογικό ότι δεν μπορούσε να κρατήσει αυτό το ρυθμό σε συνεχόμενο εικοσάλεπτο, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει με 49-39.
Όμως η εικόνα του παιχνιδιού αλλά και των δύο ομάδων ήταν ξεκάθαρη και φαινόταν ότι όποτε ο Ολυμπιακός ανέβαζε ταχύτητα έστω και για λίγα λεπτά η διαφορά εκτοξευόταν φτάνοντας στη μέγιστη τιμή της στο 28’ (64-46) με τους Τούρκους να δείχνουν εγκλωβισμένοι κυρίως επιθετικά.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Κάρλος Αρόγιο ο πιο επικίνδυνος παίκτης των φιλοξενουμένων μετά βίας έφτασε τους επτά πόντους στο ημίχρονο και μόνο στο 3ο δεκάλεπτο βρήκε διάδρομο προς το αντίπαλο καλάθι.

Ακόμα και όταν οι Τούρκοι μείωσαν εκ νέου στους δέκα πόντους (75-65 στο 35’) χρειάστηκε μόλις ένα τρίλεπτο σπριντ των γηπεδούχων με σκυλίσια άμυνα και καθαρό μυαλό στην επίθεση για να σημειωθεί ένα εμφατικό σερί (18-0) και το σκορ να απογειωθεί (93-65).

Πλην του κορυφαίου Ντάρντεν, ο Μάντζαρης συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις του τελευταίου μήνα, κάνοντας και ρεκόρ πόντων ενώ τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη διεκδικεί με αξιώσεις ο Χάντερ, την ώρα που ο Σπανούλης έκανε το ιδανικό (ώριμο) παιχνίδι που θέλει από αυτόν η ομάδα του.

Πάντως ο Γιάννης Σφαιρόπουλος και οι παίκτες του δεν αποπροσανατολίζονται δεδομένου ότι η Γαλατάσαραϊ δεν είναι η ομάδα φόβητρο. Το αντίθετο μάλλον…
Ο Ολυμπιακός είχε 29/41 διπ, 9/22τρ, 8/10β, 23-8 ρημπάουντ, έξι κλεψίματα, έξι λάθη, 26 ασίστ και τρία κοψίματα. Η Γαλατασαράι τέλειωσε το ματς με 14/37 δίποντα, 6/21τριπ, 20/24β, 18-16 ρημπάουντ, πέντε κλεψίματα 12 λάθη, εννέα ασίστ.

Ολυμπιακός: Πέτγουεϊ 7(1), Χάντερ 17 (8/9δ,1/2β,10ρ), Ντάρστον 8 (6ρ), Σπανούλης 16 (5/7δ,1/4τρ, 3/3β, 7ασ), Σλούκας 1, Χριστοδούλου, Αγραβάνης 10 (5/6δ), Μάντζαρης 15 (3/3δ, 3/3τρ,2ασ), Καβαδάς, Κατσίβελης 3(1), Λαφαγιέτ 9 (2/5τρ, 5ασ), Ντάρντεν 7 (1).

Γαλατασαράι: Μίτσοφ 8 (1), Έρτσεγκ 5 (1), Τζαουάι 9, Γκονλούμ 6, Βουγιούκας 3, Αλντεμίρ, Αραντόρι 7, Αρόγιο 14 (2), Γκιουλέρ 4, Αρσλάν 10 (2), Αράρ, Ουράλ.