Δεν τα κατάφερε η Εθνική

Σεπτέμβριος 16, 2015

Η Ελλάδα είχε το ματς στα χέρια της, όμως δεν το κράτησε όσο γερά έπρεπε να άφησε τους Ισπανούς να φύγουν πάλι θριαμβευτές. Η φούρια ρόχα νίκησε με 73-71, όμως η εικόνα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν τόσο διαφορετική, που αφήνει πάρα πολύ πικρή γεύση.

Αποστολή στη Λιλ: Σπύρος Καβαλιεράτος

Η Εθνική έλεγχε το ματς, ήταν έτοιμη να ρίξει στο καναβάτσο τους αντιπάλους και τελικά τους άφησε να γίνουν πάλι κυρίαρχοι. Οταν ξύπνησε ήταν πια αργά και το τρίποντο του Γιάννη από το κέντρο στο τελευταίο δευτερόλεπτο, δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει ένα νέο θαύμα του ελληνικού μπάσκετ…

ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ: Ο Γιουλ και ο Γκασόλ έβαλαν από την αρχή σε μπελάδες την Εθνική, αλλά η αντίδραση ήρθε άμεσα χάρη στον Σπανούλη και τον Κουφό. Η εξαιρετική παρουσία του Αντετοκούνμπο και στις δύο πλευρές του γηπέδου (είχε 7 πόντους και 9 ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο), βοήθησε την ελληνική ομάδα να ισοφαρίσει σε 14-14 στο δεκάλεπτο και να προηγηθεί με 17-18 λίγο μετά.

Εκεί, ξύπνησε για τα καλά ο Μίροτιτς, που με συνεχόμενους πόντους έβαλε και πάλι μπροστά την Ισπανία. Ο Γκασόλ συνέχισε τα δικά του, ο Σέρχι ακολούθησε και η φούρια ρόχα έφτασε ακόμα και να προηγείται με 39-30… Κι αν δεν υπήρχε ο Πρίντεζης να δώσει λύσεις τις ώρα του ξεσπάσματος των Ισπανών, η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη. Εν τέλει ο Μπουρούσης μείωσε σε 39-32, σε ένα πρώτο μέρος που κύλησε όπως ακριβώς ήθελε η Ισπανία. Η ελληνική ομάδα δεν έπαιξε καλά άμυνα, δεν ήταν επιθετική και γι αυτό κυνηγούσε πάντα στο σκορ.

Η Εθνική μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με τους Σπανούλη, Γιάννη να κάνουν σπουδαία δουλειά, η Εθνική ισοφάρισε σε 42-42 στο 23′. Στο 25′ προηγήθηκε και με 42-46, αλλά ο Γκασόλ το πήρε προσωπικά και ισοφάρισε σε 47-47. Ουσιαστικά μόνος του κράτησε την Ισπανία στο παιχνίδι, αφού στο τρίτο δεκάλεπτο είχε τους 11 από τους 15 πόντους της ομάδας του και δεν άφησε τηνΕλλάδα να ξεφύγει περισσότερο (55-57 τρίτο δεκάλεπτο).

Οι Ισπανοί έπαιξαν με τον Ρέγες στο “5” και κτύπησαν μέσα στη ρακέτα την Εθνική, φτάνοντας το σερί τους στο 9-0 (62-57) στο 33′. Στο 37′ το σκορ έγινε 66-60 υπέρ της Ισπανία και το μόνο πράγμα που κρατούσε την Εθνική ήταν τα επιθετικά ριμπάουντ του Γιάννη, που όμως περνούσαν ανεκμετάλλευτα.

Η Ισπανία έκανε το 68-61 μόλις 1:13 πριν από το τέλος, η Εθνική με δύο κλεψίματα μείωσε σε 69-65 στα 27” και σε 70-68 στα 15” με τρίποντο του Καλάθη. Ο Σέρχι με 2/2 βολές έκανε το 72-68 στα 13”, ο Σλούκας μείωσε σε 72-71 στ 4”, ο Γκασόλ με 1/2 βολές έκανε το 73-71 και ο Γιάννης από το κέντρο δεν μπόρεσε να κάνει το… θαύμα.