Ασημένιο μετάλλιο ο Δημητρίου στο Μπακού!

Ιούνιος 24, 2015

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η χώρα μας τις υποχρεώσεις της στα αθλήματα κολύμβησης για τους 1ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες,

έπειτα από το ασημένιο μετάλλιο που κατέκτησε ο Δημήτρης Δημητρίου στα 400 μ. ελεύθερο με χρόνο 3'52''57, χάνοντας για μόλις 14 εκατοστά του δευτερολέπτου το χρυσό από τον Γερμανό Πάουλ Χέντσελ (3’52’’43)!

Οι συγκεκριμένοι αγώνες αποτελούν παράλληλα και Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων - Νεανίδων, με τον κολυμβητή του Α.Ν.Ο. Αργυρούπολης μάλιστα νακαταρρίπτει το δικό του Πανελλήνιο ρεκόρ Εφήβων (3:54.35), το οποίο είχε σημειώσει στις 27 Φεβρουαρίου στον Πειραιά, κατά τη διάρκεια των χειμερινών αγώνων.

Ο Πρωταθλητής από την Αργυρούπολη ήρθε στο Μπακού με τον 8ο καλύτερο χρόνο και στόχος του ήταν να μπει στον τελικό. Κάτι που κατάφερε από τον πρωϊνό ημιτελικό με τον 5ο καλύτερο χρόνο και έφτασε να διεκδικεί και το χρυσό.

"Η χαρά μου είναι μεγάλη και ήταν κάτι ανέλπιστο για μένα. Ουσιαστικά ο στόχος ήταν η συμμετοχή στον τελικό. Στο πρώτο πενηντάρι γύρισα πρώτος, ήμουν συνέχεια στην πρώτη δυάδα και όταν στα 300 μ. είδα ότι οι υπόλοιποι είχαν μείνει αρκετά πίσω και ήμουν μόνο εγώ με τον Γερμανό μπροστά, κατάλαβα ότι είχα εξασφαλίσει το μετάλλιο. Εκεί τα έδωσα όλα πια για το χρυσό, που μπορεί τελικά να μην ήρθε, αλλά αυτό δεν μειώνει τη χαρά μου. Είναι χωρίς δεύτερη σκέψη, η κορυφαία στιγμή της καριέρας μου και θα ήθελα να αφιερώσω αυτό το μετάλλιο στους γονείς μου που με στηρίζουν αλλά και στον προπονητή μου στην Αργυρούπολη, τον Δημήτρη Αθυμαρίτη, αλλά και στους Αλέξανδρο Νικολόπουλο και Βαγγέλη Κοζομπόλη που επίσης με έχουν βοηθήσει σημαντικά", τόνισε ο Δημήτρης Δημητρίου που είχε διπλή χαρά, καθώς νωρίτερα είχε μάθει και τα αποτελέσματα των Πανελλαδικών Εξετάσεων, όπου τα πήγε πολύ καλά.