Από την «κόλαση» στην... πρόκριση με Γουίλιαμς! (βίντεο)

Μάρτιος 25, 2016

Έπαιξε με την φωτιά αλλά δεν… κάηκε!

Ενας κακός σε μεγάλα διαστήματα Παναθηναϊκός, φλέρταρε έντονα με μια άκρως οδυνηρή ήττα απέναντι στην αποκλεισμένη Νταρουσάφακα, αλλά έστω και στο φινάλε γύρισε από την «κόλαση» (σ.σ. νίκη με 86-84).

Πως; Με τον Ελιοτ Γουίλιαμς να εξελίσσεται σε «ήρωα» για τους πράσινους, ευστοχώντας σε μεγάλο τρίποντο αλλά και βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, νίκησαν με 86-84!

Ετσι η ομάδα του Τζόρτζεβιτς πήγε το ρεκόρ της στο 8-4 (σ.σ. όσο έχει πλέον και η Κουμπάν), «αγκάλιασε» την πρόκριση στους «8», ενώ παρέμεινε «ζωντανή» και για την 2η θέση που δίνει πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Ουσιαστικά το τριφύλλι χρειάζεται είτε ήττα της Εφές από την Μάλαγα την Παρασκευή, είτε νίκη δική του επί της Τσεντεβίτα την άλλη εβδομάδα στο ΟΑΚΑ, προκειμένου να σφραγίσει και μαθηματικά την είσοδό του στους «8».

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ο Ραντούλιτσα με 21 πόντους (3/4 βολές και 9/12 δίποντα) με τον Ουίλιαμς να ακολουθεί με 19 (10/10 βολές, 3/6 δίποντα και 1/1 τρίποντα), ο Φελντέιν με 12 και ο Γκιστ με 10. «Κλειδί» οι βολές όπου του τριφύλλι είχε το εκπληκτικό 26/30, δηλαδή 86%!
Το τελευταίο λεπτό

Κακός για 15 λεπτά, αλλά... συνήλθε!
Είναι χαρακτηριστικό ότι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, οι πράσινοι δέχθηκαν 30 πόντους, επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να σουτάρουν με 10/11 δίποντα και τον Ερντέν να κάνει… πάρτι έχοντας στο διάστημα αυτό 16π.! Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς ήταν πολύ νωθροί στην άμυνα, είχαν μόλις 1 ασίστ στην α' περίοδο (σ.σ. ο Καλάθης ήταν σε πολύ κακή μέρα) ενώ δεν μπορούσαν να αντιμετωπίσουν το pick n' roll των γηπεδούχων.

Ετσι η Νταρουσάφακα ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στο στο 8' (25-15), ενώ βρέθηκε ακόμη και στο 13 (42-29 στο 17'). Ωστόσο η αμυντική λειτουργία του τριφυλλιού στην δεύτερη περίοδο ήταν εντελώς διαφορετική. Καταθέτοντας ενέργεια, «περιόρισε» τους Τούρκους στους μόλις 12π., βρίσκοντας παράλληλα συνεργασίες που ως τότε δεν υπήρχαν.

Με τον Ραντούλιτσα να δίνει λύσεις στην ρακέτα, και με λύσεις από τους περιφερειακούς (μπασίματα, βολές) που έφθειραν τους γηπεδούχους, ο Παναθηναϊκός «ροκάνισε» (με σερί 11-0) στα τελευταία λεπτά τη διαφορά, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα υπολειπόμενος μόνο με ένα καλάθι (42-40).

Μπορεί πλέον η κατάσταση στο παρκέ να είχε αλλάξει, ωστόσο ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να συνεχίσ0ει στον ίδιο ρυθμό και να «καθαρίσει» το ματς. Κι αυτό γιατί οι πράσινοι ήταν ευάλωτοι στην περιφερειακή άμυνα, με τους γηπεδούχους να τους «πληγώνουν» αρκετές φορές. Ακριβέστερα, ο Παναθηναϊκός ναι μεν ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση, όμως και πάλι επέτρεψε στην Νταρουσάφακα να έχει επιθετικό ρυθμό και έτσι το ματς να «βαδίζει» σε τεντωμένο σχοινί. Ετσι το τριφύλλι προσπέρασε μόνο με οριακές διαφορές (46-48, 63-65), εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους που πήγαν ακόμη και στο +5 (58-53 και 75-70).

Στο «καναβάτσο», αλλά... Γουίλιαμς!
Φελντέιν, Γουίλιαμς και Ραντούλιτσα έφεραν τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο +4 (77-81), 1:36 πριν το τέλος, όμως λάθη, αστοχία και τρεις βολές του Γούλμπεκιν, έφεραν από το... πουθενά την Νταρουσάφακα στο +3 (84-81)! Τότε όμως μίλησε και πάλι η κάση του Γουίλιαμς. Λες και έπαιζε... ρολόι ο Αμερικανός ευστόχησε σε υπό πίεση τρίποντο με 26'' για το τέλος (σ.σ. για το 84-84), ενώ στη συνέχεια ήταν εκείνος που πήρε το ριμπάουντ (σ.σ. από το άστοχο λέι πα του Γουίλμπεκιν) και μαζί και το φάουλ (σ.σ. από τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ), για να «γράψει» με βολές (στα 2'') το τελικό 84-86 για τον Παναθηναϊκό!

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 42-40, 63-65, 84-86
ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Μαχμούτι): Ουίλμπεκιν 13, Γιαγκμούρ 3, Ρέντινγκ 6, Ερντέν 18, Μαρκοϊσβίλι 12, Αλντεμίρ, Γκόρντον 9, Αρσλάν, Σλότερ 3, Χαρανγκόντι 3, Μπιέλιτσα 6, Πρέλντζιτς 11.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 5, Πάβλοβιτς, Χαραλαμπόπουλος, Φώτσης 3, Ραντούλιτσα 21, Φελντέιν 12, Διαμαντίδης 8, Γκιστ 10, Καλάθης 1, Παπαγιάννης, Ουίλιαμς 19, Χάντερ 7.