«Σκληρός» ο ΑΠΟΕΛ, «αέρας» Πόρτο, Ρόμα

Σεπτέμβριος 18, 2014
Τα ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ όλης της Ευρώπης δέχεται ο ΑΠΟΕΛ για τη σπουδαία εμφάνιση στο Καμπ Νου κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Οι Κύπριοι έβαλαν πολύ δύσκολα στους Καταλανούς που χρειάστηκαν ένα γκολ του Ζεράρ Πικέ (28΄) για να φύγουν με τη ΝΊΚΗ από το ίδιο τους το γήπεδο, στην πρεμιέρα του Champions League!

Ο ΑΠΟΕΛ στο τέλος θα μπορούσε να έχει πάρει και την ισοπαλία αλλά το σουτ του Μαντούκα αποσόβησε ο Τερ Στέγκεν.

Η Πόρτο δεν δυσκολεύτηκε καθόλου απέναντι στην ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, την οποία νίκησε με το εμφατικό 6-0!

Το χατ-τρικ του Μπραχίμι ήταν αρκετό για την Πόρτο που είδε τους Τζάκσον Μαρτίνες, Αντριάν και Αμπουμπακάρ να σκοράρουν επίσης από ένα γκολ έκαστος.
Η ΜΠΑΤΕ δεν ήταν ικανή σε καμία περίπτωση να απειλήσει τους «δράκους», όπως και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία τουλάχιστον πέτυχε το γκολ της τιμής απέναντι στη Ρόμα.
Οι Ρώσοι από νωρίς δέχονταν γκολ με το... κιλό, από τη Ρόμα του Κώστα Μανωλά και του Βασίλη Τοροσίδη.

Ιτούρμπε, Μαϊκόν (x2), Ζερβινιό και αυτογκόλ Ιγκνάσιεβιτς τα γκολ των «τζαλορόσι», ενώ η ΤΣΣΚΑ έβαλε το γκολ της τιμής στο τέλος με τον Μούσα.
Στο «Σαν Μαμές» Μπιλμπάο και Σαχτάρ έμειναν στο 0-0, στην αναμέτρηση που δεν είχε ούτε ένα γκολ.

Η Μπάγερν... ίδρωσε αλλά κατάφερε να πάρει τη ΝΊΚΗ απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι με το γκολ του Μπόατενγκ στο 90΄και ξεκίνησε με το «δεξί» της υποχρεώσεις της στο Champions League!

Μάριμπορ και Σπόρτινγκ Λισσαβόνας «κόλλησαν» στο 1-1 με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 80΄με τον Νάνι αλλά δέκα λεπτά αργότερα και λίγο πριν το φινάλε, ο Ζάχοβιτς «λύτρωσε» τη Μάριμπορ ισοφαρίζοντας.

Ο Άγιαξ διέψευσε όλους όσους τον υποτίμησαν απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν.

Παλεύοντας μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα, οι Ολλανδοί πήραν ισοπαλία από τους Παριζιάνους, οι οποίοι είχαν ανοίξει το σκορ στο 14΄με τον Καβάνι. Ο Σόνε ισοφάρισε στο 74΄και έδωσε τον βαθμό στην ομάδα του.

Τέλος, Τσέλσι και Σάλκε έμειναν στο 1-1 αφήνοντας πολλά ανοικτά ενδεχόμενα για το μέλλον του ομίλου. Οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν στο 11΄με τον Σεσκ Φάμπρεγας όμως οι Γερμανοί έφτασαν στην ισοφάριση και την κατάκτηση του βαθμού στο «Στάμφορντ Μπριτζ» με το τέρμα που πέτυχε ο Κλαας Γιαν Χούντελααρ δύο λεπτά μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα.