«Παραδόθηκε» στις... ορέξεις του Μπουρούση (βίντεο)

Οκτώβριος 24, 2015

Την τρίτη του ήττα σε πέντε επίσημα παιχνίδια φέτος γνώρισε ο Ολυμπιακός που ηττήθηκε στη Βιτόρια από την Λαμποράλ Κούτσα με 96-89 στην παράταση.

Οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν το πολύ άσχημο πρώτο τους ημίχρονο, ενώ δεν βρήκαν τρόπο να σταματήσουν τον Γιάννη Μπουρούση που έκανε ρεκόρ καριέρας με 28 πόντους ενώ είχε ακόμα και 12 ριμπάουντ.

Από την άλλη πήγε... στράφι το επίσης ρεκόρ καριέρας του Ματ Λοτζέσκι που τελείωσε με 28 πόντους και 6/7 τρίποντα, αλλά -με τον Σπανούλη εκτός ρυθμού σχεδόν σε όλο το ματς με 3/15 σουτ- έμοιαζε πολύ μόνος επιθετικά.

Οι «ερυθρόλευκοι» φάνηκε πως ακόμα δεν έχουν δέσει ως ομάδα, κάτι λογικό λόγω των προσθηκών που έχουν γίνει και αυτό φαίνεται τόσο στους αυτοματισμούς που -δεν- έχει ακόμα, αλλά και στο γεγονός πως δεν μπορεί να βρει εύκολα ρυθμό.

Όπως και να χει τέτοια παιχνίδια, σε αυτή την περίοδο, πιο πολύ ως «μαθήματα» λειτουργούν για τις ομάδες καθώς έχουν την ευκαιρία να δουν τις ελλείψεις τους και τα κομμάτια που χρειάζονται βελτίωση.

Άργησε ένα ημίχρονο...
Ο Ολυμπιακός είχε ξεκάθαρο πρόβλημα ρυθμού στο πρώτο ημίχρονο. Η άμυνά του επέτρεψε στους παίκτης της βασκικής ομάδας να... ζεσταθούν και να βρουν αυτοί ρυθμό, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης (με 13π.7ρ. στο πρώτο μέρος) ήταν ο κυρίαρχος στις δύο ρακέτες.

Παρόλα αυτά η εικόνα και των δύο ομάδων επέτρεπε στον Ολυμπιακό να ελπίζει για ανατροπή, αρκεί να βρει κάτι για να αλλάξει την εικόνα του. Και αυτό ήταν η άμυνα.
Μόλις οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να βελτιωθούν σε αυτόν τον τομέα συν το γεγονός πως δίπλα στο εξαιριετικό Λοτζέσκι βρέθηκαν και άλλοι παίκτες να δώσουν επιθετικές λύσεις η εικόνα άλλαξε. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το -13 (64-51 στο 26'), ροκάνισε σταδιακά τη διαφορά και τελικά στο 35' προσπέρασε και πάλι μετά από 30 και πλέον λεπτά με 71-72.

Το τελευταίο πεντάλεπτο όπως αναμενόταν ήταν ο ορισμός του ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι εύστοχες στις επιθέσεις τους. Η Λαμποράλ Κούτσα προηγήθηκε με 77-72 δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος, αλλά Μάντζαρης και Λοτζέσκι με τρίποντα έβαλαν και πάλι μπροστά τον Ολυμπιακό (77-78). Ένα λεπτό πριν από το τέλος ο Μπουρούσης έκανε το 80-78, όμως ο Πρίντεζης ισοφάρισε άμεσα. Ο Ολυμπιακός έβγαλε καλή άμυνα, όμως ο Σπανούλης βιάστηκε και αστόχησε σε τρίποντο. Ο Τζέιμς σκόραρε από το κέντρο όμως το σουτ ήταν εκπρόθεσμο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Δεν είχε καθαρό μυαλό στο φινάλε
Εκεί δύο τρίποντα από τον Κοζέρ και τον Τζέιμς αλλά και εύστοχες διαδοχικές βολές από τον Μπουρούση, έβαλαν μπροστά την Λαμποράλ Κούτσα με 95-89 στα 37'' για το φινάλε.
Στα 28'' ο Σπανούλης έκανε ένα ακόμα λάθος ζε επίθεση του Ολυμπιακού και στα 18'' ο Χάνγκα με 1/2 βολές έκανε το σκορ 96-89 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 48-39, 69-63, 80-80, 96-89
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Περάσοβιτς): Τζέιμς 13 (3), Κοζέρ 9 (1), Πλάνινιτς 4, Χάνγκα 17 (2), Μπουρούσης 28 (2τρ., 12ριμπ.), Μπλάζιτς 3 (1), Ντιόπ Ιλ. 2, Τιγί 4, Κανγκούρ 5 (1), Άνταμς 8 (2), Κορμπάτσο 3 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 5, Χάντερ 7, Παπαπέτρου, Σπανούλης 11 (3/15σουτ, 9ασ.), Στρόμπερι 7, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 11, Αγραβάνης, Μάντζαρης 13 (3), Χάκετ 5 (1), Λοτζέσκι 28 (6), Αθηναίου.