«Διπλό» παραμονής στην Πετρούπολη

Νοέμβριος 22, 2015

Τεράστια νίκη με βαθμολογική σημασία πέτυχε ο Ιπποκράτης Kos Hotel που επικράτησε με 63-68 του Άρη Πετρούπολης,

στην εξ αναβολής αναμέτρησης της 5ης αγωνιστικής και έκανε ακόμη ένα βήμα για την παραμονή του στην Α1 στέλνοντας ουσιαστικά στην Α2 τον Άρη Πετρούπολης που χρειάζεται ένα θαύμα για να σωθεί.

Η ομάδα μας ξεκίνησε νωθρά στο πρώτο δεκάλεπτο, και κατάφερε απ’ το 7’ και μετά να πατήσει καλύτερα τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά για να πάει με το υπέρ του 13-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο Ιπποκράτης Kos Hotel επέβαλλε τον ρυθμό του και κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 28-41. Έτσι ξεκίνησε και το τρίτο δεκάλεπτο για την ομάδα του Γιάννη Παπούλη που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και όλα έδειχναν ότι θα έπαιρνε μια εύκολη νίκη.

Τα λάθη του Ιπποκράτη, το πάθος του Άρη που έπαιζε το τελευταίο του χαρτί και κάποια «φαλτσοσφυρίγματα» των διαιτητών επέτρεψαν στις γηπεδούχες να το παλέχουν το ματς ωστόσο η ομάδα είχε το καθαρό μυαλό στο φινάλε και έφτασε σε αυτήν την πολύτιμη νίκη με 63-68.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-15, 28-41 (ημ.), 43-50, 63-68

Διαιτητές: Φραγκούλη- Ουσταμπασίδης