«Τρίποντο» για την Αναγέννηση Ασφενδιού

Δεκέμβριος 10, 2018

Με σκόρερ τους Μπαλαμπάνη, Ντέλιο και Μπάση η Αναγέννηση Ασφενδιού επικράτησε με 3-0 του Νικαγόρα για την 6η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας του Ομίλου νήσων και επέστρεψε έτσι στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά την εντός έδρας ισοπαλία με τον Ξάνθο Πάτμου.

Το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα προσεκτικές αμυντικά και τις φάσεις να είναι λιγοστές μπροστά απ’ τις δύο εστίες με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς κάτι το αξιόλογο και χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και κατάφεραν στο 63’ να πάρουν προβάδισμα όταν ο Μπαλαμπάνης πήρε το ριμπάουντ απ’ την απόκρουση του Πέρου και έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Οι «πράσινοι» μάλιστα ευτύχησαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ στο 75’.Ο Ντέλιος ήταν αυτός που εκτέλεσε το φάουλ , η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στα δίχτυα του Πέρου για το 2-0 της Αναγέννησης Ασφενδιού.

Ο Νικαγόρας στην κόντρα κυρίως προσπάθησε να φανεί απειλητικός αλλά δεν κατάφερε να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του παιχνιδιού με τον Μπάση στο 80’ με δυνατό σουτ να διαμορφώνει το τελικό 3-0 για την ομάδα του.

Ο κορυφαίος
Ο Κυριάκος Μπαλαμπάνης ήταν ιδιαίτερα κινητικός στην κορυφή της επίθεσης για την Αναγέννηση. Μέσα σε όλες τις φάσεις, είχε και τετ α τετ στο δεύτερο μέρος, ενώ πέτυχε και το γκολ στο 63’ κάνοντας το 1-0.

Στο ύψος του
Παρά τα τρία τέρματα που δέχτηκε ο Πέρος ήταν καλός στις τοποθετήσεις, και πραγματοποίησε κάποιες καλές επεμβάσεις για το Νικαγόρα.

Χωρίς πρόβλημα οι Καραμούτας, Δημόπουλος και Παγώνης.

Αναγέννηση Ασφενδιού: Χατζηβασίλης, Τζαράι, Μπάση, Νομικός, Βακουφτσής (33’ λ.τ Σαμιώτης), Γεροβασίλης, Μυρτολάρι (60’ Καρπάθιος), Ντέλιος, Μπαλαμπάνης, Τράκας (78’ Τούκα), Βογιατζής.

Νικαγόρας: Πέρος, Δρόσος (62’ Αλυμάρας), Κορκής, Ζερβός Ε., Κοκκαλάκης, Παπαβασιλείου, Στρατής, Σκευοφύλαξ, Μπίλλης Ι. (69’ Ζερβός Ν.), Μπίλλης Γ., Τρουμούσης (46’ Αντωνούρης).