Τρία στα τρία για Ολυμπιακό, Παναθηναϊκο και ΠΑΟΚ στο Europa League

Αύγουστος 19, 2016
Καλή μέρα για το ελληνικό ποδόσφαιρο στο Europa League, με τον Ολυμπιακό, τον Παναθηναϊκο και τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνουν νίκες έναντι των αντιπάλων τους.

Καλή μέρα για το ελληνικό ποδόσφαιρο, με τις τρεις ελληνικές ομάδες στο Europa League να πετυχαίνουν νίκες έναντι των αντιπάλων τους.

Ο Ολυμπιακός εξασφάλισε πολύ σημαντική - εκτός έδρας - νίκη 0-1 στην Πορτογαλία απέναντι στην Αρόουκα κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στους ομίλους του Europa League με τον Πάουλο Μπέντο να κάνει το ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία.

Η εμφάνιση των ερυθρόλευκων ήταν εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 27ο λεπτό ο Τσόρι Ντομίνγκεζ με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Πάρντο,ο οποίος πρόλαβε να γυρίσει για τον Σεμπά με τον Βραζιλιάνο να πλασάρει εύστοχα για το μοναδικό γκολ του αγώνα

Παναθηναϊκός - Μπρόντμπι : 3-0

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο "Απόστολος Νικολαΐδης" την Δανέζικη Μπρόντμπι στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα πλέι οφ του Europa League.

Το πρώτο γκολ σημειώθηκε ενώ μετρούσαν τα τρία λεπτά των καθυστερήσεων του Α' ημιχρόνου. Ο Γουακάσο έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Μπεργκ. Ο Σουηδός επιθετικός βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα των Δανών και τον "κρέμασε" με υποδειγματικό τρόπο, κάνοντας το 1-0 για τους "πράσινους".

Στο 50' ο Δανός τερματοφύλακας ανέτρεψε τον Ιμπάρμπο και δέχθηκε την κόκκινη κάρτα! Τέσσερα λεπτά μετά, ο Λεντέσμα που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι κι έκανε το 2-0.

Στο 80' ο Λεντέσμα έδωσε εκπληκτική κάθετη πάσα στον Μπεργκ, ο Σουηδός επιθετικός βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα της Μπρόντμπι και έκανε το 3-0.

Ντιναμό Τιφλίδας - ΠΑΟΚ : 0 - 3

Ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός στον πρώτο αγώνα των play off του Europa League στο «Ντίναμο Αρίνα» και κέρδισε στην Τιφλίδα 3-0 την Ντιναμό, αγκαλιάζοντας την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης.

Ο Μάτος άνοιξε το σκορ στο 21’ και ο Κρέσπο στο 71’ έκανε το 2-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 84’ ο Περέιρα.