Συγκλονιστικός ο «τελικός» του «Γεντί Κουλέ», παρέμεινε στη Super League o ΟΦΗ

Μάιος 23, 2019

Ο συγκλονιστικός τελικός του «Γεντί Κουλέ» έδωσε στο 95' το εισιτήριο παραμονής στη Super League στον ΟΦΗ με το 3-2 επί του Πλατανιά
Σε ένα πραγματικά απίστευτο θρίλερ, που όμοιό του δεν έχει γίνει εδώ και πολλά χρόνια, με την μία ανατροπή να διαδέχεται την άλλη, ο ΟΦΗ πέτυχε τεράστια νίκη με 3-2 επί του Πλατανιά, στον δεύτερο αγώνα μπαράζ των δύο ομάδων που διεξήχθη στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης και πανηγύρισε την παραμονή του στη Super League, ενώ οι Χανιώτες θα συνεχίσουν και την επόμενη σεζόν στην Super League 2.

Το δεύτερο 45λεπτο στο Ηράκλειο θα μείνει αξέχαστο σε όλους αυτούς που το έζησαν από κοντά, αλλά και σε εκείνους που το παρακολούθησαν τηλεοπτικά. Ο Πλατανιάς, που βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, κατάφερε να επιστρέψει ισάριθμες και, μάλιστα, με το γκολ του Παπανικολάου στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (2-2) έδειχνε ότι θα ήταν η ομάδα που θα κέρδιζε το «εισιτήριο» για τα «μεγάλα σαλόνια», μετά το 0-0 στα Περιβόλια.

Την τελευταία λέξη στο ματς, όμως, είχε ο Ναμπί, ο οποίος με καταπληκτικό φάουλ στο 95΄ αιφνιδίασε τους πάντες κι έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Γκολζ και ταυτόχρονα τον ΟΦΗ και τους οπαδούς του στον… έβδομο ουρανό!

Το ματς «σημαδεύτηκε» από το τραγικό λάθος του διαιτητή Κομίνη στο 11ο λεπτό, όταν υπέδειξε πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ σε πέσιμο του Σασί από πεντακάθαρο κόψιμο του Ποζατζίδη, αλλά και από την ένταση και τα πολλά νεύρα των παικτών στη διάρκεια του ματς.

Απόρροια αυτών ήταν οι δύο αποβολές μέσα σε λίγα λεπτά στο δεύτερο μέρος, αρχικά στον Γιακουμάκη (72΄) αμέσως μετά το γκολ που πέτυχε (έβγαλε την φανέλα του στους πανηγυρισμούς) και τρία λεπτά μετά στον Μπιανκόνι, που απώθησε τον Παπάζογλου εκτός φάσης.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το πέναλτι του Νέιρα στο 11΄, πέναλτι που «εφηύρε» ο Κομίνης σε καθαρό κόψιμο του Ποζατζίδη στον Σασί, ενώ οι Χανιώτες ισοφάρισαν στο 42΄ με τον Τσαμούρη. Ο ΟΦΗ πήρε ξανά προβάδισμα με το πλασέ του Γιακουμάκη στο 72΄ (είχε μπει αλλαγή στο 46΄).