Στον Α.Ο Πυλίου το ντέρμπι

Νοέμβριος 18, 2019

Ο Α.Ο Πυλίου ήταν ο μεγάλος νικητής του τοπικού ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής αφού επικράτησε με 4-1 της Α.Ε Κω και πάτησε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Ηρακλή Μαριτσών. Δρόσος (2), Χατζησουλεϊμάν και Γεωργιάδης οι σκόρερ της ομάδας του Δημήτρη Χρυσόπουλου ενώ για την Α.Ε Κω μείωσε στο 64’ ο Οχτάρας. Όμορφη και γιορτινή ατμόσφαιρα απ’ τον κόσμο που έδωσε δυναμικό παρών στην αναμέτρηση και στο τέλος χειροκρότησε και τις δύο ομάδες.

Εικόνα
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν απ’ την αρχή να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό όμως ήταν καλά κλεισμένοι απ’ την αμυντική γραμμή της Α.Ε Κω. Στο 12’ ο Στεφανίδης πάσαρε κάθετα στον Δρόσο ο οποίος έκανε το πλασέ με τον Δημητρίεβιτς να μπλοκάρει. Οι «βυσσινί» απάντησαν στις ευκαιρίες όταν μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα του ΑΟΠ ο Φονσέκα μπήκε στην φάση αλλά η προσπάθεια του πέρασε άουτ.

Στο 26ο λεπτό ο Α.Ο Πυλίου κατάφερε να πάρει προβάδισμα με τον Δρόσο. Ο Γεωργιάδης με ωραία κάθετη πάσα έβγαλε απέναντι απ’ τον Δημητρίεβιτς τον αρχηγό του Α.Ο Πυλίου στην σημερινή αναμέτρηση και εκείνος με πλασέ άνοιξε τον δείκτη του σκορ στο Πυλί.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος με ένα πανέμορφο τέρμα έβαλε για τα καλά σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους. Μετά από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μανώλη Κεφαλιανού η μπάλα πέρασε από όλους και Δρόσος με διαγώνιο σουτ την έστειλε στο αριστερό παραθυράκι του Δημητρίεβιτς για το 2-0.

Από εκείνο το σημείο υπήρχαν περισσότεροι χώροι στο ματς και για τις δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να έχουν ακόμη μια καλή στιγμή με τον Στεφανίδη στο 34’ και την Α.Ε Κω να απαντά στις ευκαιρίες με Χατζηφούντα και Μαυρίδη με τα σουτ τους να περνούν πάνω απ’ τα δοκάρια του Τσαραπατσάνη.

Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν και τρίτο γκολ, με τον Στεφανίδη απ’ τα αριστερά να κάνει την παράλληλη σέντρα και τον Χατζησουλεϊμάν με πλασέ στην κίνηση να νικά του Δημητρίεβιτς και να ανεβάζει και άλλο τον δείκτη του σκορ.

Με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος ο Α.Ο Πυλίου κατάφερε να πετύχει και τέταρτο γκολ με τον Γεωργιάδη να σημαδεύει την αριστερή γωνία του Δημητρίεβιτς και να κάνει το 4-0. Απ’ το 60’ και μετά ο ρυθμός έπεσε αρκετά με τους γηπεδούχους να κάνουν και μια συντήρηση δυνάμεων για το ματς με τον Ποσειδώνα Καρπάθου την Τετάρτη.

Ο Χατζηφούντας απείλησε ξανά στο 61’ ενώ στο 64’ ο Οχτάρας πήρε το ριμπάουντ απ’ το φάουλ του Φονσέκα που χτύπησε στο δοκάρι και μείωσε σε 4-1. Δρόσος και Συνεσίου απείλησαν ξανά για τον Α.Ο Πυλίου ενώ στο 79’ ο Δημητρίεβιτς απόκρουσε το σουτ του Συνεσίου στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Το μόνο που άλλαξε μέχρι το τέλος ήταν η αριθμητική ισορροπία με τον Μάριο Ωραιόπουλο να αποβάλλει στο 86’ με κόκκινη κάρτα τον Μανώλη Κεφαλιανό για σκληρό μαρκάρισμα.

Ο κορυφαίος
Ο Χρήστος Δρόσος κατάφερε σε 30 λεπτά να πετύχει δύο γκολ, να ανοίξει τον δρόμο για τη νίκη και να αναγκάσει την αντίπαλη ομάδα να του αλλάξει προσωπικό αντίπαλο.

Στο ύψος του
Πολλές κερδισμένες μονομαχίες, και κερδισμένα φάουλ απ’ τον Μανώλη Χατζηφούντα που ξεχώρισε απ’ την Α.Ε Κω και δημιούργησε ευκαιρίες για να χριστεί σκόρερ.

Διαιτησία
Χωρίς πρόβλημα η διαιτησία του Ωραιόπουλου με μοναδικό ίσως μελανό σημείο την κόκκινη στον Μανώλη Κεφαλιανό σε ένα σημείο που το ματς είχε «σβήσει» και για τις δύο ομάδες. Χωρίς πρόβλημα οι Κίτσου και Φραγκιαδάκης.

Οι συνθέσεις
Α.Ο Πυλίου: Τσαραπατσάνης, Μικκιού, Κεφαλιανός Μ., Μαργαρίτης, Χατζηβασίλης (74’ Συνεσίου), Γεωργιάδης, Νικήτας (67’ Βλαντιμίροφ), Χατζησουλεϊμάν, Συντιχάκης (60’ Μποϊλής), Στεφανίδης (54’ Χατζηφούντας)

Α.Ε Κως: Δημητρίεβιτς, Δραμουντανής, Χιούσι, Ζιώγας, Ζαίμι, Κοτσάκι (33’ Νυστάζος), Τογρού (54’ Οχτάρας), Χατζηφούντας, Φονσέκα, Μαυρίδης, Κουρζής.