ΡΕΑΛ - ΑΤΛΕΤΙΚΟ 5-3 ΠΕΝ. (1-1): Μια... 11άδα αστέρια!

Μάιος 29, 2016

Πριν από δύο χρόνια στη Λισαβόνα όταν και επέστρεψε μετά από μία δεκαετία και πλέον στην κορυφή της Ευρώπης, η Ρεάλ είχε χρειαστεί στον τελικό με την Ατλέτικο την παράταση ενώ ο Ρονάλντο ήταν εκείνος που είχε διαμορφώσει το τελικό σκορ με πέναλτι.

Τώρα, δύο χρόνια αργότερα στο Μιλάνο κόντρα στον ίδιο αντίπαλο, χρειάστηκε τα πέναλτι ώστε να νικήσει με 5-3 και να... ράψει το 11ο αστέρι στη φανέλα της!

Μάλιστα και τώρα ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν εκείνος που έγραψε τον επίλογο του αγώνα καθώς ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι της «Βασίλισσας» και την επανέφερε στην κορυφή της Ευρώπης.

Από την άλλη η Ατλέτικο περνά ακόμα πιο κοντά δίπλα από το τρόπαιο του Champions League αλλά για δεύτερη φορά σε τρία χρόνια βλέπει τη συμπολίτισσά της να πανηγυρίζει!

Η Ρεάλ μπήκε πιο δυνατά στον τελικό προσπαθώντας να... αιφνιδιάσει τους «ροχιμπλάνκος» και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 15' με τον Σέρχιο Ράμος. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Κροος και κεφαλιά του Μπέιλ ο αρχηγός της Ρεάλ έκανε την προβολή και το 1-0 ωστόσο φαίνεται πως είναι σε θέση οφ σάιντ.

Μια... 11άδα αστέρια! (vds)

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την Ατλέτικο... ορεξάτη, και μάλιστα στο 48' ο Τόρες κέρδισε το πέναλτι από τον Πέπε, όμως ο Γκριεζμάν που ανέλαβε την εκτέλεση «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να δημιουργούν φάσεις με τη Ρεάλ μετά από το 70' να είναι συνεχώς στην εστία του Όμπλακ αλλά δεν κατάφεραν να την παραβιάσουν. Και το... πλήρωσαν.

Σε μία κόντρα ο Χουναφράν γύρισε την μπάλα παράλληλα με την εστία και ο Καράσκο... μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1.

Η κούραση βγήκε στην παράταση με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να φτάσουν στην αντίπαλη εστία δίχως ωστόσο να το καταφέρνουν ιδιαίτερα, με την αναμέτρηση να οφηγείται στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί το δοκάρι του Χουανφράν στο τέταρτο πέναλτι της Ατλέτικο ουσιαστικά έστειλε το τρόπαιο στη Ρεάλ καθώς ο... άφαντος σε όλο το παιχνίδι Ρονάλντο δεν αστόχησε.