Πρωταθλήτρια η Μπάρτσα με γκολ του Μέσι - BINTEO

Απρίλιος 28, 2019

Η Μπαρτσελόνα χρειαζόταν τη νίκη κόντρα στη Λεβάντε για να πανηγυρίσει τη μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος για την τρέχουσα σεζόν.

Μπορεί να δυσκολεύτηκε από τους "γρανότες", αλλά τους νίκησε 1-0 στο "Καμπ Νου" και πανηγύρισε τον δεύτερο διαδοχικό τίτλο στη La Liga.

Αυτός είναι κι ο 26ος συνολικά για την ομάδα της Βαρκελώνης και όγδοος τα τελευταία έντεκα χρόνια.

Ποιος έδωσε τον τίτλο; Μα ποιος άλλος; Ο Λιονέλ Μέσι με το 34ο φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα, οδεύοντας ολοταχώς προς την κατάκτηση ενός ακόμη "Χρυσού Παπουτσιού".

Ο Βαλβέρδε επέλεξε ν' αφήσει εκτός ενδεκάδας τον Αργεντίνο, προφανώς με το σκεπτικό ξεκούρασης καθώς έπεται το ματς με τη Λίβερπουλ για τα ημιτελικά του Champions League (1/5, 22:00).

Είδε όμως τα δύσκολα και τον πέρασε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στη θέση του Φιλίπε Κουτίνιο. Ο Αργεντινός στο 62ο λεπτό νίκησε τον Αΐτορ Φερνάντεθ κι άνοιξε το σκορ. Για την ακρίβεια διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Αυτό ήταν το δέκατο πρωτάθλημα του 31χρονου Αργεντινού σταρ των μπλαουγκράνα. Έπιασε στη σχετική λίστα τον Πίρι και κυνηγά στην κορυφή αυτής τον Πάκο Χέντο, ο οποίος είχε 12!

Αυτός ήταν ο 33ος (!) τίτλος στην επαγγελματική καριέρα του "Λέο" με τη φανέλα της Μπάρτσα. Σε 78 ματς σε συλλογικό επίπεδο έχει έλθει από τον πάγκο κι έχει σκοράρει 36 γκολ!

Για πρώτη φορά μετά το 2010 ο τίτλος κατακτάται από μία ομάδα εντός έδρας. Από τότε, μέχρι και σήμερα (κατά σύμπτωση πάλι από την Μπαρτσελόνα) οι μαθηματικές κατακτήσεις του τίτλου σφραγίστηκαν σε εκτός έδρας ματς των πρωταθλητριών ομάδων.