Πολύτιμη ισοπαλία με «αριστούργημα» του Πη

Ιανουάριος 26, 2020

Παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 0-2 στο ημίχρονο η Δόξα Καρδάμαινας κατάφερε με δύο γκολ του Γιάννη Πη να κάνει το 2-2 και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στην Α.Ε.Ρ. Αφάντου. Μαθιός και Γκινής τα γκολ της ομάδας του Ανδρέα Σταύρου που διαμαρτύρεται έντονα για κάποιες υποδείξεις οφσάιντ απ’ τον Γιαμούζη στο φινάλε της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μόλις στο 4’ να πάρουν προβάδισμα όταν από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας ο Μαθιός πλάσαρε τον Γιακούμαρο για το 0-1. Η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα με τον Γ. Πη να δοκιμάζει τα πόδια του και τον Τσιγάρο να μην ανησυχεί. Στο 21’ η Δόξα Καρδάμαινας διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι όταν ο Κάρλος ανατράπηκε απ’ τον Γεωργίου με τον Κακουλίδη να δίνει την παράβαση εκτός περιοχής ενώ στο 23΄ο Οικονόμου έκανε το σουτ με τον Τσιγάρο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά της Α.Ε.Ρ.Α να απειλήσει με την κεφαλιά του Γκινή απ’ την σέντρα του Αλιμερκάι να περνά άουτ ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Χατζηαντωνίου έκανε το δυνατό σουτ με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να απομακρύνει.

Πριν το τέλος του πρώτου μέρους οι Αφαντενοί έψαξαν ένα δεύτερο σκορ. Αρχικά στο34’ ο Μαθιός από καλή θέση δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και στο 43’ ο Αλιμερκάι έκανε την παράλληλη πάσα και ο Γκινής πλάσαρε για το 0-2 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο η Α.Ε.Ρ.Α μπήκε καλύτερα, είχε φάση μόλις στο 47’ με την κεφαλιά του Μαθιού απ’ την εκτέλεση του Τάχου να περνά άουτ όπως και στο 53’ με τον Αλιμερκάι να σεντράρει και τον Μαθιό με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα άουτ.

Η Δόξα προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και τα κατάφερε. Απείλησε στο 54’ και στο 56’ με μακρινό σουτ απ’ την Ατσαλάκη και Χατζηαντωνίου ενώ στο 58’ η εκτέλεση φάουλ του Πη πέρασε άουτ. Η ομάδα του Στάθη Γκουντελίτσα κατάφερε στο 72’ να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του παιχνιδιού όταν από εκτέλεση φάουλ του Κάρλου και κεφαλιά του Χατζησεβαστού η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, στην επαναφορά ο Οικονόμου πήρε δεύτερη κεφαλιά ξανά στο δοκάρι και στην συνέχεια υπήρχε παράβαση και πέναλτι πάνω στον Πη.

Ο νεαρός ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Τσιγάρα για το 2-1. Δέκα λεπτά αργότερα μάλιστα με ένα γκολ αριστούργημα έκανε το 2-2. Πήρε την μπάλα έξω απ’ την περιοχή απέφυγε τους αντιπάλους του και με ένα φαλτσαριστό σουτ την έστειλε στο αριστερό παραθυράκι του Τσιγάρου για το 2-2. Στο 86’ λίγο έλειψε να κάνει την ολική ανατροπή η Δόξα όταν ο Τσιγάρος απομάκρυνε εκτός περιοχής ο Τρικοίλης έκανε το πλασέ στην κίνηση με τη μπάλα σε κενή εστία να σκάει πριν περάσει την γραμμή και στην συνέχεια να περνά πάνω απ’ τα δοκάρια.

Στα λεπτά που απέμειναν οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ, είχαν μια ευκαιρία με τον Μαθιό και στην συνέχεια διαμαρτυρήθηκαν έντονα για ένα οφσάιντ που δόθηκε στις καθυστερήσεις στον Μαθιό.

Παράπονα απ’ την διαιτησία των Κακουλίδη, Αλέκου και κυρίως του Γιαμούζη έχουν οι φιλοξενούμενοι.

Ο κορυφαίος
Ο Γιάννης Πης με δύο γκολ το ένα με πέναλτι και το άλλο ένα πραγματικό ποίημα ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης.