Πάλεψε στα ίσια αλλά δεν τα κατάφερε ο Ιπποκράτης

Ιανουάριος 14, 2019

Με τη ψυχή στο στόμα, ο Γ.Σ. Διαγόρας κέρδισε στην Κω τον Ιπποκράτη με 46-41 και διατήρησε το αήττητο του στο γυναικείο πρωτάθλημα, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση του στους τελικούς.

Ο «γηραιός» μπορεί να πήρε τη νίκη, ωστόσο οι «πιτσιρίκες» του Ιπποκράτη «έκλεψαν» την παράσταση με τη μαχητικότητα τους μέχρι το τέλος, απειλώντας άμεσα τον Διαγόρα με την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα. Βέβαια αυτό που μετράει είναι το αποτέλεσμα και οι «κυανέρυθρες» κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Ο «γηραιός» έκανε ένα εντυπωσιακό α’ δεκάλεπτο (4-14), αλλά στα επόμενα δύο δεκάλεπτα ο Ιπποκράτης επέβαλε πλήρως το ρυθμό του, κάνοντας το 31-30 στο 30’ Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και κύλησε πόντο-πόντο μέχρι το τέλος (36-37 στο 35’). Ο Γ.Σ. Διαγόρας έκανε το 38-42 (39’), ωστόσο στα 47’’ η Αθανασοπούλου με τρίποντο έκανε το 41-42 και έβαλε ξανά «φωτιά» στο παιχνίδι. Στην πιο κρίσιμη επίθεση ο Γ.Σ. Διαγόρας είχε 2/2 βολές (41-44) με την Θωμαρεϊς, ενώ στα 10’’ που απέμεναν ο Ιπποκράτης δεν μπόρεσε να σκοράρει με την Πατμίου, με τις Ροδίτισσες να πετυχαίνουν μία ακόμη σπουδαία νίκη, με την οποία είναι το απόλυτο «αφεντικό» στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας με 41-46 (με 2/2 βολές ξανά της Θωμαρεϊς). Με τη νίκη αυτή, ο Γ.Σ. Διαγόρας ουσιαστικά εξασφάλισε και την πρωτιά στην κανονική περίοδο.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 4-14, 16-19(ημ.), 31-30, 41-46

Διαιτητές: Φάκαρος- Τρουμούσης

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Γκοτζάι, Χατζαντώνη, Μπαλάσα 2, Φρούντζα 3(1), Πατμίου 7(1), Κουτρέτση Ε., Καλυμιοναρή 7, Μιλίκοβιτς, Αθανασοπούλου 11(2), Γιαλλούση 3, Κιαπόκα 8(2).

Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Λιβιεράτος): Ορφανού 2, Βελούδου 13, Παπαντωνίου 6, Γαλαχουσίδη 10(1), Αρβανίτη 4, Θωμαρεϊς 9, Καλλέργη 2, Ξουρή.