Μεγάλο "διπλό" της Δόξας Καρδάμαινας

Νοέμβριος 29, 2019

Τεράστια εκτός έδρας νίκη πήρε η Δόξα Καρδάμαινας που για την 12η αγωνιστική της Α' κατηγορίας επικράτησε με 1-3 στην Ρόδο της Κατταβιάς και έφτασε τους 8 βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα. Χατζηπαναγιώτης, Οικονόμου και Σ. Χατζησεβαστός οι σκόρερ της ομάδας του Στάθη Γκουντελίτσα ενώ για την Κατταβιά μείωσε ο Ζαγκότσης.Ε

Η Δόξα Καρδάμαινας κατάφερε στην πρώτη της φάση στο ματς να πάρει προβάδισμα όταν στο 13ο λεπτό σε αντεπίθεση ο Ατσαλάκης έκανε την πάσα στον Χατζηπαναγιώτη και εκείνος με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Παπαβεργή για το 0-1. Η Κατταβιά προσπάθησε να βγάλει γρήγορα αντίδραση και είχε την πρώτη της καλή στιγμή με τον Νασόπουλο στο 21' το σουτ του οποίο απόκρουσε ο Μιαούδης ενώ στο 25' το δυνατό σουτ του Τοπαλίδη πέρασε έξω απ' το δεξί δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν κλείσει τους χώρους και προσπάθησαν στην κόντρα να φανούν απειλητικοί και στο 27' είχαν ευκαιρία με το σουτ του Ατσαλάκη να περνά λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι του Παπαβεργή ενώ πριν το ημίχρονο κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ. Ο Χατζησεβαστός έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Οικονόμου με πλασέ απ' το ύψος του πέναλτι έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρος με την Δόξα να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική και τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή αλλά να είναι φλύαροι επιθετικά.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι θέλησαν να ξαναμπούν στην διεκδίκηση του ματς και στο 49' έχασαν σπουδαία ευκαιρία όταν ο Μαριεττάκης έκανε την σέντρα απ' τα δεξιά, ο Φράγκος πλάσαρε με τον Κουρζή να διώχνει πριν η μπάλα περάσει την γραμμή. Στο 50' η Κατταβιά διαμαρτυρήθηκε στον Κυρίτση, για χέρι του Μουνούχο μέσα στην περιοχή ενώ στο 52' η κεφαλιά του Διακάκη μετά από σέντρα του Μαριεττάκη πέρασε άουτ. Η πρώτη καλή στιγμή για την Δόξα Καρδάμαινας στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 54' όταν από σέντρα του Χατζησεβαστού ο Κουρζής πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Όσο περνούσε η ώρα η Κατταβιά ανέβαζε την πίεση της και στο 64' ο Ζαγκότσης βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Μιαούδης απόκρουσε με το πόδια ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Κούτσι έκανε την σέντρα με την κεφαλιά του Διακάκη να περνά άουτ. Η Δόξα συνέχισε να ψάχνει στην κόντρα ένα τρίτο γκολ και στο 69' είχε την ευκαιρία της όταν μετά από κάθετη πάσα του Πη ο Χατζησεβαστός βρέθηκε απέναντι απ' τον Παπαβεργή αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν στην συνέχεια για πέναλτι, για μαρκάρισμα του Δράμη στον Ατσαλάκη αλλά ο Κυρίτσης έδειξε παίζεται. Το 0-3 ήρθε τελικά στο 78' όταν ο Γιάννης Πης με κάθετη πάσα βρήκε τον Χατζησεβαστό και εκείνος ανέβασε τον δείκτη του σκορ.

Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι μείωσαν μετά από παράλληλη πάσα του Μαριεττάκη και πλασέ του Ζαγκότση για το 1-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης αφού στο 91' το σουτ του Μαριεττάκη από κοντά πέρασε άουτ.

Κυρίτσης, Κόττορος, Μαυρουδής

Ο κορυφαίος
Ο Μάριος Ατσαλάκης κατάπιε αρκετά χιλιόμετρα στον χώρο της μεσαίας γραμμής, κέρδισε αρκετές μονομαχίες και ήταν ο κορυφαίος της σημερινής αναμέτρησης.

Στο ύψος του
Ο Γιώργος Μαριεττάκης με τις προωθήσεις και τις σέντρες του απ' τα δεξιά ήταν ότι καλύτερο είχε να δείξει η ομάδα της Κατταβιάς στο σημερινό ματς.

Α.Ε Κατταβιάς (Μανώλης Φραντζής): Παπαβεργής, Αυγέρης (46' Φράγκος), Κώτης, Δράμη, Μαριεττάκης, Σαλαμαστράκης, Τοπαλίδης (70' Κόνομη), Κούτσι, Ζαγκότσης, Νασόπουλος, Διακάκης.

Δόξα Καρδάμαινας (Στάθης Γκουντελίτσας): Μιαούδης, Χατζηπαναγιώτης, Βασιλείου (81' Παπαβασιλείου), Κόμπος, Μουνούχος, Πης Β., Χατζησεβαστός Σ. (91' Μποϊλής), Ατσαλάκης (85' Τσέλα), Κάρλος, Χατζηαντωνίου, Οικονόμου (75' Πης Γ.)