Με «καρδιά» κυπελλούχου o ΔΙ.ΑΣ

Μάρτιος 14, 2019

Παίζοντας ως κυπελλούχος Δωδεκανήσου ο ΔΙ.ΑΣ επικράτησε στην παράταση με 2-1 του Φοίβου Κρεμαστής και πέρασε στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ομάδα του Διαγόρα.

Ο Τζελάι έδωσε προβάδισμα στον Φοίβο στο 14’, ο Θωνιάτης στο 81’ ισοφάρισε για να έρθει ο Φονσέκα στο 105’ με γκολ ποίημα από εκτέλεση φάουλ να σφραγίσει την πρόκριση για την ομάδα του Δημήτρη Χρυσόπουλου. «Πάγωσε» το γήπεδο στο 81’ όταν ο Ταφάνι έμεινε για αρκετή ώρα στο έδαφος δείχνοντας να έχει χάσει τις αισθήσεις του αλλά ευτυχώς μετά από δέκα λεπτά συνήλθε και πέρασε εκτός αγωνιστικό χώρου με τον κόσμο να τον χειροκροτεί. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το ματς ο Φοίβος λόγω αποβολής του Τερζίου με δεύτερη κίτρινη στο 118’. Παράπονα απ’ τον Δημαράκη απ’ τον Φοίβο καθώς υποστηρίζουν ότι πριν την ισοφάριση υπάρχει πέναλτι σε ανατροπή του Πατσίλη απ’ τον Τσαραπατσάνη.

Γρήγορα γρήγορα στο ματς ο Φοίβος κατάφερε να πάρει προβάδισμα όταν μόλις στο 14ο λεπτό ο Τζελάι με δυνατό συρτό σουτ νίκησε τον Τσαραπατσάνη δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Μετά το γκολ ο ΔΙ.ΑΣ προσπάθησε να ανεβάσει την απόδοση του, κυκλοφορούσε αλλά δεν είχε φαντασία στο παιχνίδι του για να απειλήσει και προσπαθούσε κυρίως από στημένες μπάλες.

Μάλιστα σε μια απ’ αυτές παραλίγο να ισοφαρίσει όταν στο 31’ ο Χατζησουλεϊμάν εκτέλεσε το φάουλ οι αμυντικοί του Φοίβου πήραν την κεφαλιά με την μπάλα να έχει πορεία προς το τέρμα και τον Μιχαλάκη να απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν κυρίως να κλείσουν τους χώρους προς την εστία τους και στο 39’ λίγο έλειψε να πάρουν προβάδισμα όταν το μακρινό σουτ του Αρφαρά σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Τσαραπατσάνη.

Στο δεύτερο μέρος ο ΔΙ.ΑΣ ξεκίνησε καλύτερα και με την είσοδο του Θωνιάτη έγινε ακόμα πιο απειλειτικός. Στο 52’ το σουτ του Φονσέκα πέρασε άουτ ενώ στο 63’ από κόρνερ του Χατζησουλεϊμάν ο Φονσέκα πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά έξω απ’ το αριστερό δοκάρι του Μιχαλάκη.

Ο ΔΙ.ΑΣ συνέχισε να ψάχνει την ισοφάριση και στο 73’ ο Θωνιάτης εκτέλεσε το φάουλ απ’ τα αριστερά με τον Μιχαλάκη να διώχνει στην αριστερή του γωνία ενώ και στο 76’ μπλόκαρε την κεφαλιά του Χατζηβασίλη.

Στο 80’ ο Φοίβος διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε ανατροπή του Πατσίλη απ’ τον Τσαραπατσάνη και ένα λεπτό αργότερα ο ΔΙ.ΑΣ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Σε βαθιά μπαλιά μέσα στην περιοχή ο Φονσέκα έγινε κάτοχος, έκανε την σέντρα και ο Θωνιάτης με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια. Το ματς μάλιστα διακόπηκε σε εκείνο το σημείο αφού ο Ταφάνι ήταν πεσμένος στο έδαφος και φάνηκε να έχει χάσει τις αισθήσεις απ’ την σύγκρουση με τον Μιχαλάκη αλλά ευτυχώς λίγο αργότερα συνήλθε και κέρδισε το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου.

Στην παράταση ο ΔΙ.ΑΣ απείλησε πρώτος με το δυνατό σουτ του Δρόσου στο 96’ να περνά άουτ όπως άουτ πέρασε και το σουτ του Λαμίν στο 106’. Στο φινάλε του πρώτου μέρους της παράτασης ο ΔΙ.ΑΣ κέρδισε φάουλ έξω απ’ την περιοχή. Ο Φονσέκα ανέλαβε την εκτέλεση και με πανέμορφο πλάσε την έστειλε στο αριστερό παραθυράκι του Μιχαλάκη για το 2-1. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ βρήκαν χώρους να απειλήσουν και στο τέλος με Θωνιάτη και Χατζηβασίλη ενώ οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τερζίου με δεύτερη κίτρινη για τράβηγμα στον Θωνιάτη. Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος με τον ΔΙΑ να πανηγυρίζει μια μεγάλη πρόκριση.

Ο κορυφαίος
Σε ένα ματς που οι περισσότεροι τα πήγαν καλά για τον ΔΙΑ, είναι δύσκολο να επιλεχθεί ένας ως κορυφαίος. Δεν υστέρησε κανείς απ’ τους γηπεδούχους με τον άτυπο τίτλο του MVP να πηγαίνει στον Φονσέκα για το γκολ αριστούργημα που έδωσε την πρόκριση.

Στο ύψος του
Πανταχού παρών ο Νικήτας, κέρδισε αμέτρητες μονομαχίες για την ομάδα του Φοίβου κάνοντας ένα καλό ματς αλλά δεν έφτανε μόνο αυτός για να μπορέσει η ομάδα της Κρεμαστής να περάσει στην επόμενη φάση.

Για την φάση του 80’ διαμαρτύρονται απ’ τον Φοίβο προς τον Δημαράκη. Καλοί σε γενικές γραμμές οι Αλέκος και Θάνος.

ΔΙ.ΑΣ: Τσαραπατσάνης, Μαριάς, Ιωαννίδης, Φονσέκα (112’ Συνεσίου), Χατζησουλεϊμάν (120’ Κάρλος), Πης (93’ Τσιπιζίδης), Βλαντιμίροφ, Δρόσος, Μπεκιρλάρι (53’ Θωνιάτης), Χατζηβασίλης, Μποϊλής.

Φοίβος Κρεμαστής: Μιχαλάκης, Κουδούνης (90’ Αρέτογλου), Ταφάνι (86’ λ.τ Μαργαρίτης), Παπασταμάτης, Τερζίου, Νικήτας, Τζελάι (76’ Παϊζάνος), Μαντικός (54’ Λαμίν), Αρφαράς, Γαργάλης, Πατσίλης.