Κατώτερος των περιστάσεων ο Ιπποκράτης

Ιούνιος 24, 2015

Πραγματοποιώντας την χειρότερη του εμφάνιση σε όλη την χρονιά ο Ιπποκράτης παρουσιάστηκε κατώτερος των προσδοκιών και ηττήθηκε στο πρώτο ματς των αγώνων μπαράζ απ’ τον Πανναξιακό με 80-68 χάνοντας κατά πάσα πιθανότητα και το εισιτήριο για την άνοδο στην Γ’ Εθνική αφού οι Ναξιώτες που παρουσιάστηκαν παθιασμένοι έχουν πλέον το πάνω χέρι. Πλέον η ομάδα του νησιού μας περιμένει ένα θαύμα απ’ τις άλλες ομάδες (δύσκολο με βάση την δυναμικότητα τους) για να μπορέσει να κόψει πρώτη το νήμα. Ο Ιπποκράτης φάνηκε να μην έχει καθαρό μυαλό, έχοντας πολλές λάθος επιλογές στην επίθεση και δε μπόρεσε σχεδόν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, πέρα από κάποιες εκλάμψεις, να δείξει ότι μπορεί να πάρει το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.

Ο Ιπποκράτης δεν είχε ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο αφού έβλεπε τα ελεύθερα σουτ των Ασημακόπουλου και Γούναρη να μην βρίσκουν στόχο με τον Πανναξιακό να ακουμπά την μπάλα στους ψηλούς και να κλείνει την πρώτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα με 16-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ιπποκράτης μπορεί να βρήκε στην αρχή λύσεις απ’ τον Τσότσο όμως συνέχισε να είναι ιδιαίτερα άστοχος με την ομάδα της Νάξου να καταφέρνει με αρκετά τραβηγμένα σουτ να ανοίγει την διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ της 36-26.

Παρόλο που η ομάδα του νησιού μας έδειχνε να βρίσκει ρυθμό και να καλύπτει γρήγορα την διαφορά ο Πανναξιακός με αιχμή του δόρατος τον Κατσαρό κατάφερε να κρατήσει την διαφορά και στο τέλος της 3ης περιόδου όντας μπροστά στο σκορ με 52-43.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανναξιακός συνέχισε να βρίσκει τα μεγάλα σουτ είτε απ’ τον Σκούταρη είτε απ’ τον Πασχάλη με τον Ιπποκράτη να προσπαθεί κυρίως με τον Τσότσο να επιστρέψει στο ματς και να πιέζει σε όλο το γήπεδο αλλά οι Ναξιώτες κατάφερναν όχι μόνο να βρίσκουν τις λύσεις αλλά να ανεβάζουν και την διαφορά παίρνοντας τελικά τη νίκη με 80-68.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-11, 36-26(ημ.), 52-43, 80-68

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Δαμιανίδης): Πολίτης 12(1), Τσεκλένης 2, Καλαβρός, Μάκαρης, Παναγιωτίδης 15(3), Μυλωνάς 5, Κατσαρός 16, Γκιέργκικ 6(1), Τζανιδάκης 3(1), Πασχάλης 13(2), Σκούταρης 4, Οτουντζίδης 4.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κανενόπουλος): Μόσχος, Χρήστου 5, Τσιλιγκίρης, Πλευράκης, Σκούφης 12, Γούναρης, Ασημακόπουλος 15(1), Γκοράτσας 17(1), Βουλιάκης, Κατσούβας, Γιαννούλης, Τσότσος 19(1).