Ήττα για τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ 73-72 από την Φενέρμπαχτσε για την Euroleague

Νοέμβριος 16, 2018

O Ολυμπιακός υπέστη την τρίτη διαδοχική ευρωπαϊκή ήττα του στο ΣΕΦ και πάει με τη χειρότερη δυνατή ψυχολογία στο ντέρμπι πρωταθλήματος με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (18/11).

Οι «ερυθρόλευκοι» είδαν την Φενερμπαχτσέ να αποδρά με το τελικό 73-72 από το ΣΕΦ, για την 7η αγωνιστική της Euroleague, υποχρεώνοντας τους Πειραιώτες στην τέταρτη εφετινή ήττα τους (3-4). Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς βελτίωσε σε 6-1 το ρεκόρ της και συνεχίζει την «καταδίωξη» της κορυφής. Πρωταγωνιστής των Τούρκων ο Κώστας Σλούκας (20π., 5ρ., 4ασ.), ο οποίος με 6 διαδοχικούς πόντους στο τελευταίο δίλεπτο έβαλε σε τροχιά «διπλού» την Φενέρ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 39-39, 53-50, 72-73

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη την διάρκεια του ματς και καμία δεν μπόρεσε να… ξεφύγει, κάτι που έδωσε δραματικό χαρακτήρα στην αναμέτρηση. Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δίλεπτο, όταν και η «κόντρα» των Σλούκα και Παπανικολάου… κορυφώθηκε. Τελικά, η Φενέρ «χαμογέλασε» και έφτασε σε ένα σπουδαίο διπλό.

Η εξέλιξη του αγώνα
1η περίοδος

Η Φενέρ προηγήθηκε με 6-2 στα πρώτα δευτερόλεπτα του ματς, όμως ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις μέσω του Ουίλιαμς – Γκος (6 σερί πόντοι) και της άμυνάς του, κάτι που του επέτρεψε να ανακάμψει και να βρεθεί σε θέση οδηγού (10-8, 6′). Ο Σλούκας ανέλαβε δράση και οι Τούρκοι έφτασαν στο +6 (12-18, 7′), προτού κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (18-21).

2η περίοδος

Ο Σπανούλης βρήκε σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, κάτι που έφερε άμεσα το ματς στα… ίσια (25-25, 13′). Ο αρχηγός του Ολυμπιακού σκόραρε και μοίαζε σωστά, η άμυνα «δάγκωνε» και οι γηπεδούχοι έφτασαν γρήγορα στο +8 (35-27, 14′). Τότε πήρε το… όπλο του ο Μαχμούτογλου, ο οποίος με δύο σερί τρίποντα πρωταγωνίστησε στο γρήγορο 8-0 των φιλοξενούμενων, που έφερε εκ νέου το παιχνίδι στην ισορπαλία (35-35). Τέσσερις βολές του Σλούκα έδωσαν ξανά το προβάδισμα στην Φενέρ (35-39, 19′), όμως το ημίχρονο έληξε σε απόλυτη ισορροπία (39-39).

3η περίοδος

Το τέμπο ήταν ιδιαίτερα χαμηλό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και είναι χαρακτηριστικό πως οι δύο ομάδες έμειναν στο μηδέν για περίπου τρία λεπτά. Ο Ολυμπιακός είχε πάντως το προβάδισμα (45-41, 47-43), έχοντας σε κεντρικό πλάνο την ενέργεια του Κώστα Παπανικολάου. Αυτή η συνθήκη έφερε και το «ερυθρόλευκο» +3 (53-50) στο 30ο λεπτό.

4η περίοδος

Ένα τρίποντο του Ντάτομε έφερε το ματς στα ίσια (55-55) στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου και πλέον το… θρίλερ στο ΣΕΦ έπαιρνε σάρκα και οστά. Η ισοπαλία κυριαρχούσε συνεχώς (58-58, 60-60), μέχρι που ο Μαχμούτογλου «μίλησε» ξανά από το τρίποντο για να δώσει μικρό προβάδισμα στην Φενέρ (62-65, 36′). Ο Κάλινιτς έβρισκε σκορ, αλλά ο Ουίλιαμς Γκος ισοφάρισε στο 38′ (67-67), δίνοντας… δραματικό χαρακτήρα στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Σλούκας ανέλαβε δράση και η Φενέρ προηγήθηκε με 4 (69-73) ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Παπανικολάου απάντησε με πολύ δύσκολο τρίποντο (72-73), ο Ολυμπιακός είχε την τελευταία επίθεση αλλά οι άστοχες προσπάθειες των Ουίλιαμς – Γκος και Μιλουτίνοφ έδωσαν στη Φενέρ ένα πολύ σημαντικό διπλό.

Ο «δαίμονας» Σλούκας
Ο Κώστας Σλούκας με προσωπικές προσπάθειες έβαλε την Φενέρμπαχτσε μπροστά στο σκορ, λίγο πριν από το τέλος του αγώνα και ο κόσμος του Ολυμπιακού τον αποδοκίμασε.

Με το σκορ στο 69-71, υπέρ της Φενέρμπαχτσε, ο διεθνής γκαρντ σκόραρε και έγραψε το 69-73, πανηγυρίζοντας το καλάθι που πέτυχε. Η κίνηση αυτή έφερε την αντίδραση του κόσμου του Ολυμπιακού, ο οποίος τον αποδοκίμασε έντονα, ενώ ακούστηκαν και υβριστικά συνθήματα που είχαν αποδέκτη τον άσο της Φενέρμπαχτσε.

Πηγή: sdna.gr