Ιστορική ανατροπή και τελικός για ΠΑΟΚ (βίντεο)

Απρίλιος 28, 2017

Με το 4-0 της Τούμπας ο «Δικέφαλος του Βορρά» ανέτρεψε το εις βάρος του 2-0 του πρώτου αγώνα - Ουζουνίδης: Οι κανονισμοί του παιχνιδιού δεν ήταν ίδιοι

Πανηγύρια από τη μία πλευρά, γκρίνια και παράπονα από την άλλη. Αυτό ήταν το σκηνικό που επικρατούσε στην Τούμπα λίγο μετά το τέλος του δεύτερου ημιτελικού που βρήκε τον ΠΑΟΚ θριαμβευτή με 4-0 επί του Παναθηναϊκού.

Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν από πρώτο ημίχρονο να καθαρίσουν το παιχνίδι, όμως οι πολλές χαμένες ευκαιρίες αποδείχθηκαν καθοριστικές. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη... ξεχάστηκαν στα αποδυτήρια, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να κάνει πάρτι και πετυχαίνοντας 4 γκολ να κάνει την απόλυτη ανατροπή μετά το 0-2 στη Λεωφόρο.

Αυτό το 4-0 βέβαια δεν επετεύχθη μόνο χάρη στην απόδοση και την εκτελεστική δεινότητα των παικτών του ΠΑΟΚ. Βοήθησαν σε έναν βαθμό και τα διαιτητικά λάθη του Κύζα, που προκάλεσαν την μήνη των ανθρώπων του Παναθηναϊκού.

Το παιχνίδι

Όσον αφορά στο παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και στο 5ο λεπτό έχασε διπλή ευκαιρία με Βιγιαφάνιες και Κουρμπέλη, όμως ο Γλύκος κράτησε το μηδέν για τον ΠΑΟΚ. Στο 14ο λεπτό ο Πέλκας με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0, όμως ο δικέφαλος συνέχισε να προβληματίζει.

Εμποκού και τρεις φορές ο τραγικός Κλωναρίδης δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, με τον δεύτερο μάλιστα να έχει κακές τελικές επιλογές. Στο δεύτερο μέρος τα πάντα άλλαξαν. Ο ΠΑΟΚ μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο, ενώ οι πράσινοι ήταν... άφαντοι, με τους Κουλιμπαλί, Βιγιαφάνιες να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο.

Στο 48ο λεπτό ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι με εκτέλεση φάουλ του Πέλκα και στη συνέχεια της φάσης ο Μάτος με κεφαλιά, ανάμεσα σε τρεις, έκανε το 2-0. Το πάρτι του δικέφαλου συνεχίστηκε. Στο 73' Ο Μάτος έκανε τη σέντρα, η μπάλα κόντραρε και ο Σάκχοφ με ξερό σουτ διαμόρφωσε το 3-0.

Λίγο πριν το τρίτο γκολ ο Χουλτ αποβλήθηκε για τον Παναθηναϊκό σε μία... τραβηγμένη απόφαση, γεγονός που κόστισε σε δυνάμεις. Πάντως οι πράσινοι μπορούσαν να πάρουν ξανά το προβάδισμα για πρόκριση, όμως ο Μπεργκ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ στο 80'. Το τελικό 4-0 έκανε ο Πρίγιοβιτς στο 83'. Λάθος του Κουτρουμπή, ο Μπίσεσβαρ έδωσε αμέσως στον Ελβετό και αυτός με εύκολο πλασέ καθάρισε για τον ΠΑΟΚ.

Ουζουνίδης: Οι κανονισμοί του παιχνιδιού δεν ήταν ίδιοι

Μετά το τέλος, παράπονα για τη διαιτησία εξέφρασε ο Ουζουνίδης, αλλά στάθηκε και στις πολλές χαμένες ευκαιρίες του Παναθηναϊκού.

«Ξέραμε πριν το παιχνίδι πως με όλες τις συνθήκες που θα συναντήσουμε έπρεπε να είμαστε πάρα πολύ καλοί για να προκριθούμε. Στο πρώτο ημίχρονο το κάναμε, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 1-0 από μια στημένη φάση. Δημιουργήσαμε πάρα πολλές κλασικές ευκαιρίες και εκεί κρίθηκε το ματς. Αν πετυχαίναμε γκολ, δεν θα είχαμε πρόβλημα. Δεχτήκαμε νωρίς το δεύτερο γκολ στο δεύτερο μέρος. Εκεί το μομέντουμ δόθηκε στον αντίπαλο, αλλά όταν είσαι μέσα στο παιχνίδι σού λέει κάποιος άλλος ‘κάτσε να μη διεκδικήσει τίποτα, ας βγάλουμε και κανέναν παίκτη έξω μήπως αλλάξει η κατάσταση’. Δεν μπορώ να έχω παράπονα από τους παίκτες, γιατί οι κανονισμοί του παιχνιδιού δεν ήταν σήμερα ίδιοι. Προσπαθήσαμε, αλλά δεν βάλαμε το γκολ. Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για την πρόκριση», τόνισε ο προπονητής του «τριφυλλιού».

Για την επόμενη μέρα στον Παναθηναϊκό τόνισε: «Ο αποκλεισμός μάς τελειώνει έναν στόχο, τα play offs με τον τρόπο που έχει διαμορφωθεί το ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο δεν νομίζω πως θα έχουν τόσο μεγάλη σημασία για τη θέση. Να είστε σίγουροι πως τώρα ξεκινά αυτό που πρέπει να φτιάξουμε και να διορθώσουμε. Από αύριο θα πρέπει να βλέπουμε την επόμενη μέρα, να κάνουμε τις επιλογές που πρέπει για να γίνουμε πολύ δυνατοί. Σε πολλά κομμάτια δεν είμαστε τόσο δυνατοί όσο οι αντίπαλοι, άρα αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να δημιουργήσουμε μια καλύτερη ομάδα αγωνιστικά. Προχωράμε, οι μεγάλες ομάδες δεν πρέπει να στέκονται σε μια αποτυχία. Από αύριο θα πρέπει όλοι στο σύλλογο να βρούμε τις λύσεις που πρέπει, για να δυναμώσουμε όσο περισσότερο γίνεται, γιατί στο άλλο κομμάτι οι αντίπαλοί μας είναι πιο ισχυροί. Το εννοώ πως τα play offs δεν είναι σημαντικά, αλλά δεν λέω ότι θα είμαστε αδιάφοροι. Απλώς πρέπει να ετοιμάζουμε την επόμενη μέρα».

Κληθείς να δώσει διευκρινήσεις για τις αιχμές του περί διαιτησίας είπε: «Όταν το δεύτερο ματς είναι στην Τούμπα, υπάρχει ατμόσφαιρα και πιέζει τον διαιτητή. Στο 2-0 η κόκκινη κάρτα μάς έβγαλε εντελώς έξω από το παιχνίδι. Δεν ήταν κάρτα, ρε παιδιά, μην μπούμε σε λεπτομέρειες. Θέλαμε ένα γκολ αλλά μετά την αποβολή ήταν δύσκολο να σκοράρουμε. Ποδοσφαιρικά εμείς φταίμε που δεν σκοράραμε στο πρώτο μέρος, Αυτά τα παιχνίδια τα τελειώνεις με ένα γκολ και εμείς φταίμε που δε τελειώσαμε το παιχνίδι».

Ερωτηθείς αν διέκρινε αλαζονεία σε παίκτες του απάντησε: «Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Κανείς δεν είπε κάτι. Άλλοι ήταν πιο σίγουροι από μας».

Τα παράπονα για τη διαιτησία του Κύζα οδήγησαν τη διοίκηση του Παναθηναϊκού να εκδώσει μια οργισμένη ανακοίνωση, στην οποία κατέγραψε τις πολλές φάσεις όπου ο Κύζας αδίκησε το «τριφύλλι» στη ρεβάνς των ημιτελικών Κυπέλλου. Κάνει λόγο λοιπόν για διαιτητική σφαγή και προαναγγέλλει ότι θα κλιμακώσει ακόμα περισσότερο τις αντιδράσεις της.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Διαιτητική σφαγή από τα πιο σκοτεινά χρόνια της ΕΠΟ ζήσαμε σήμερα στην Τούμπα.

Ιδού οι φάσεις:

4’ Ανατροπή του Κλωναρίδη εντός περιοχής δεν δίνεται πέναλτι.

13’ Κανένα φάουλ του Μολέντο στον Πρίγιοβιτς στη φάση του πρώτου γκολ.
17’ Κλωτσιά του Βαρέλα στον Μπεργκ εντός περιοχής και πάλι δεν δίνεται πέναλτι.

19’ Ο Ουαρντά επιχειρεί να χτυπήσει με κουτουλιά τον Κλωναρίδη και δεν παίρνει ούτε κάρτα.

29’ Δεύτερη ανατροπή Κλωναρίδη από τον Βαρέλα εντός περιοχής και πάλι δεν δίνεται πέναλτι.

42’ Μαρκάρισμα του Μάτος με τον αγκώνα στον Μπεργκ δεν τιμωρείται με κάρτα.

65’ Ο Πρίγιοβιτς αφήνεται να επιχειρήσει σουτ (και τελικά αστοχεί) από θέση off side.

70’ Ο Χουλτ μαρκάρει τον Μάτος στο χώρο του κέντρου και δέχεται την αδικαιολόγητη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή Κύζα. Ανύπαρκτη αποβολή.