Εύκολη πρόκριση για τον Α.Ο Πυλίου

Μάρτιος 07, 2020

Καθαρίζοντας την υπόθεση πρόκριση από νωρίς ο Α.Ο Πυλίου κατάφερε να κάνει οικονομία δυνάμεων για το ματς της Κυριακής απέναντι στην Δόξα Καρδάμαινας και επικράτησε με 1-7 για το κύπελλο Δωδεκανήσου της Α.Ε Λέρου.

Η ομάδα του Δημήτρη Χρυσόπουλου θα υποδεχτεί πλέον για τα προημιτελικά του θεσμού την ομάδα του Διαγόρα Βατίου.

Ο Α.Ο Πυλίου ξεκίνησε καλύτερα στο ματς, είχε την κατοχή και κατάφερε μόλις στο 16' να πάει προβάδισμα με τον Μαργαρίτη για να κάνει πέντε λεπτά αργότερα το 0-2 ο Στεφανίδης. Οι φιλοξενούμενοι ήθελαν μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους να κλειδώσουν την πρόκριση και κατάφεραν με γκολ απ' τους Γιώργο Κεφαλιανό και Βλαντιμίροφ.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, οι δύο προπονητές έκαναν κάποιες αλλαγές και το μόνο που άλλαξε μέχρι το φινάλε ήταν το τελικό σκορ.

Στο 76' ο 15χρονος Πάχος έκανε το 0-5, για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ ο Μαύρος με δύο δικά του τέρματα στο 74' και στο 80'. Το τελικό αποτέλεσμα έγραψε ένας άλλος 15χρονος αφού ο Βαγγέλης Ρούσσος της ΑΕΛ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-7.

Ο κορυφαίος
Παρότι το ματς καθάρισε εύκολα ο Αρχοντούλης έδειξε διάθεση και στα 90 λεπτά ενώ απ' τα πόδια του ξεκίνησαν τρία από τα επτά γκολ του Α.Ο Πυλίου .

Χωρίς πρόβλημα οι Πατσιαούρας, Κατέρης και Βουλγαράκης

Α.Ε Λέρου (Διαμαντής Τσάτσος): Ντασκαγιάννης, Ακογλάνης, Δράκος, Μπασιλάρης, Ηλίας (80' Κουτούζος), Τσάτσος, Μεραμπελιώτης, Φουντουκάκης (70' Καμπόσος), Ταχιράι (46' Ρούσσος), Γκούβας, Χατζηκωνσταντίνου.

Α.Ο Πυλίου (Δημήτρης Χρυσόπουλος): Μιχαλάκης, Κεφαλιανός Μ., Μαργαρίτης, Κεφαλιανός Γ., Ρούσσος (46' Πάχος ), Βλαντιμίροφ, Στεφανίδης (46' Συντιχάκης), Αρχοντούλης, Πλατέλλας (46' Μαύρος), Συνεσίου, Νικήτας (55' Γεωργιάδης)