Euroleague: Με το δεξί ο Ολυμπιακός! Διέλυσε στο δεύτερο ημίχρονο την Τσεντεβίτα

Οκτώβριος 16, 2015

Ο Ολυμπιακός ήταν κακός για 25 λεπτά, δίνοντας το δικαίωμα στην Τσεντεβίτα να πιστέψει ότι μπορεί να φύγει με το διπλό από το Ηράκλειο της Κρήτης. Όταν, όμως, σοβαρεύτηκε, "πάτησε" τους Κροάτες, επικρατώντας άνετα εν τέλει με 76-61 και μπαίνοντας με το δεξί στη νέα αγωνιστική περίοδο της Ευρωλίγκας.

Κλειδί της νίκης των Πειραιωτών ήταν η εκπληκτική τους άμυνα στα τελευταία 15 λεπτά του παιχνιδιού, όπου επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν μόλις 13 πόντους! Πλέον οι "ερυθρόλευκοι" καλούνται να ξεχάσουν το παιχνίδι με τους Κροάτες και να επικεντρωθούν στο ντέρμπι της Δευτέρας με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Πάτρικ Γιανγκ με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Πούλεν (18π.) και Ζούμπτσιτς (16π.)

Ορμώμενος από τον κόσμο του, ο οποίος κατέκλυσε το κλειστό “Δύο Αοράκια” του Ηρακλείου, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 8-4 στο 3', ενώ με τρίποντο του Σπανούλη, οι “ερυθρόλευκοι” ξέφυγαν με 6 πόντους (19-13) στο 8'. Οι Κροάτες, όμως, αντέδρασαν και με σερί 7-0 πέρασαν μπροστά με 20-19 στο 9', ενώ διατήρησαν το προβάδισμα τους (24-23) μέχρι το 12'.

Κάπου εκεί, όμως, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου αφυπνίστηκαν, έσφιξαν την άμυνα τους και με σερί 8-0, ξέφυγαν με 31-24 στο 25'. Ωστόσο, οι Πειραιώτες χαλάρωσαν εκ νέου με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να τρέξουν επιμέρους σκορ 11-2 και να προηγηθούν με 35-33 στο 19'. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά με 38-35, έπειτα από τρεις πόντους του Γιάνγκ.

Στο πρώτο μέρος, ο Ολυμπιακός δεν είχε διάρκεια στην απόδοση του, με αποτέλεσμα να έχει πολλά νεκρά διαστήματα, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν απόλυτα οι Κροάτες και έμειναν κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Τσεντεβίτα μπήκε αποφασισμένη να κάνει την έκπληξη. Με τον Πούλεν και τον Ουάιτ να εκτελούν τον Ολυμπιακό από την περιφέρεια, οι Κροάτες προηγήθηκαν με 47-43 στο 25'. Ο Σφαιρόπουλος κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ, καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση. Οι φωνές του Έλληνα τεχνικού “ξύπνησαν” τους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι έπαιξαν ασύλληπτη άμυνα στη συνέχεια, βραχυκυκλώνοντας τους Κροάτες. Με τρομερό επιμέρους σκορ 17-1, ο Ολυμπιακός, όχι μόνο πήρε εκ νέου το προβάδισμα, αλλά ξέφυγε με διψήφια διαφορά (60-48) στο 31', καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-35, 57-48, 76-61.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιανγκ 16, Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 5 (1), Στρόμπερι, Τσαϊρέλης, Πρίντεζης 20, Αγραβάνης 4, Μάντζαρης 11 (3), Χάκετ, Λοτζέσκι 14 (3).
ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ: Πούλεν 18 (4), Ουάιτ 8, Ζούμπτσιτς 16 (1), Πίλεπιτς 2, Μπάμπιτς 2, Ζγκάνετς, Μούσα 4, Μπίλαν 10, Μάζαλιν, Γκόρτιντς, Ζόριτς 1, Αράποβιτς.