Euroleague: «Πλήρωσε» τα λάθη του ο Ολυμπιακός – Έχασε με 93-77 από την Ρεάλ Μαδρίτης

Δεκέμβριος 13, 2019

Δεν… κοίταξε στα μάτια, ούτε μια στιγμή, τη «βασίλισσα» Ρεάλ Μαδρίτης, στο Wizink Center, ο Ολυμπιακός, εν τη απουσία του αρχηγού του Βασίλη Σπανούλη. Παραδόθηκε στις ορέξεις της, γνωρίζοντας την ήττα με, 93-77, η οποία ήταν η 8η σε 13 αγωνιστικές για τους «ερυθρόλευκους».

Η ανωτερότητα της Ρεάλ φάνηκε από την πρώτη περίοδο, δεν χωρούσε αμφισβήτηση και στηρίχτηκε στους διψήφιους Φαμπιάν Κοζέρ (18π.), Άντονι Ράντολφ (15π.), Ρούντι Φερνάντεθ (10π.) και Φακούντο Καμπάτσο (15π 6ασ.). Ο Ταβάρες (10ρ.) νίκησε στη «μονομαχία» τον Σέρβο σέντερ του Ολυμπιακού, Νίκολα Μιλουτίνοβ, κάτι που επηρέασε τη συνολική εικόνα των Πειραιωτών στο παρκέ. Η 3η περίοδος ήταν καταστροφική για τους παίκτες του Κεμζούρα, διάστημα στο οποία δέχτηκαν επιμέρους σκορ 31-18 και υπέπεσαν σε 7 λάθη (19 στο τέλος του αγώνα). Αυτή ήταν η 8η διαδοχική νίκη της ομάδας του Πάμπλο Λάσο και 10η στο σύνολο. Από τον Ολυμπιακό, καλύτερη απόδοση «έπιασαν» οι Ουίλ Τσέρι, Σάσα Βεζένκοφ, Τέιλορ Ρότσεστι και Ουίλι Ριντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 41-30, 72-48, 93-77

Νευρικότητα και αστοχία χαρακτήρισε τις δύο ομάδες μετά το τζάμπολ, με τους γηπεδούχους να έχουν μόλις 1/6 σουτ στο πρώτο πεντάλεπτο. Σύντομα, όμως η Ρεάλ Μαδρίτης ξέφυγε με 12-4, με τρία εύστοχα τρίποντα, από Ράντολφ, Τέιλορ και Καμπάτσο. Oι τέσσερις διαδοχικοί πόντοι του Γιώργου Πρίντεζη (12-8) αποδείχτηκαν απλώς μια… αναλαμπή, όταν ο Άντονι Ράντολφ «χτύπησε» ξανά έξω από τα 6.75. Ο Αργεντινός πόιντ γκαρντ Φακούντο Καμπάτσο ήταν εξαιρετικός, δημιουργούσε για τους συμπαίκτες του (3 ασίστ στην 1η περίοδο), ενώ πρόλαβε να σημειώσει και 7 πόντους. Σε συνδυασμό με την υπεροχή των Ταβάρες (4) και Γκάμπριελ (3) στα ριμπάουντ, η Ρεάλ Μαδρίτης έκλεισε στο +11, 21-10 το πρώτο δεκάλεπτο κι ενώ ο Άντονι Ράντολφ είχε πετύχει 9 πόντους απέναντι στους «ερυθρόλευκους» που μειονεκτούσαν σε όλους τους τομείς.

Με πέντε διαδοχικούς πόντους του Ουίλ Τσέρι ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -10, 25-15. Οι προβλέψεις ήταν όμως δυσοίωνες για την ομάδα του Πειραιά! Χωρίς ενέργεια, χωρίς πάθος, οι παίκτες του Κεμζούρα έκαναν με τη δική τους κακή απόδοση τη Ρεάλ να φαίνεται ανώτερη με διαφορά. Είτε με εύστοχα μακρινά σουτ, είτε με θεαματικά καρφώματα, η «βασίλισσα» μετέτρεπε σε… θεατές τους παίκτες του Ολυμπιακού, ξέφυγε με +16, 34-18 και λίγο αργότερα, με 39-20. Οι Πειραιώτες αξιοποίησαν… προσωρινά, στα επόμενα λεπτά, τον πρώτο ριμπάουντερ της διοργάνωσης μέχρι στιγμής φέτος, Νίκολα Μιλουτίνοβ. Ο Σέρβος σέντερ του Ολυμπιακού πέτυχε τους 5 από τους σερί 7 πόντους της ομάδας του για το 39-27. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με σκορ 41-30.

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο έδωσαν τη… χαριστική βολή στον Ολυμπιακό στην 3η περίοδο, με επιμέρους σκορ 31-18. Αρχικά με σερί 9-0, ξέφυγαν με 52-34, όταν ο Φαμπιάν Κοζέρ μπήκε στην… εξίσωση. Με λύσεις από τον Τέιλορ Ρότσεστι κατάφερε τουλάχιστον να μειώσει τη διαφορά (62-46), αλλά μετά το αντιαθλητικό φάουλ του Ουίλι Ριντ στον Ταβάρες, οι γηπεδούχοι έκλεισαν στο +24, 72-48 την 3η περίοδο. Τυπική διαδικασία η 4η περίοδος, αφού το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός ήταν να αποφύγει μία επονείδιστη διαφορά στην άνετη επικράτηση της Ρεάλ Μαδρίτης.

Διαιτητές: Γιαβόρ (Κροατία), Ζαμοίσκι (Πολωνία), Βίλιους (Λιθουανία)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Πάμπλο Λάσο): Κοζέρ 18 (2), Ράντολφ 15 (4), Φερνάντεθ 10 (2), Καμπάτσο 15 (3), Λαπροβίτολα, Ντεκ 2, Κάρολ 4, Ταβάρες 6, Μίκι 8 (1), Τόμπκινς 12 (2), Τέιλορ 3 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεστούτις Κεμζούρα): Πάντερ 3, Ρότσεστι 11 (1), Μπάλντγουιν, Πολ 3 (1), Κόνιαρης 6 (2), Τσέρι 12 (2), Μιλουτίνοβ 6, Βεζένκοφ 12 (2), Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 2, Ρούμπιτ 5 (1), Ριντ 11